| anonim_4396 a întrebat:

Au trecut 2 saptamani si cateva zile de la ultimul act sexual, si de cateva zile tot am stari de greata, tin sa mentionez ca iubitul meu nu a ejaculat in mine, dupa fix 2 saptamani am facut testul si a iesit negativ, ieri trebuia sa imi vina menstruatia, si nu a venit. E probabil sa fi ramas însărcinată?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul facut este incorect si inutil, fiind facut "fix 2 saptamani" cand corect se face FIX DUPA 3 Saptamani ( 21 zile) de la ultima partida sexuala!
Mai ai de asteptat 1 saptamana sa faci testul!

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina executat ''dupa fix 2 saptamani'' probabil ca in peste 80-90 % din cazuri va fi INTOTDEAUNA... FALS NEGATIV, chiar si in cazul in care IN MOD SIGUR in uter exista o sarcina instalata. Oare cand veti reusi sa intelegeti ca testul de sarcina trebuie executa doar in momentul in care in urina hormonul de sarcina hCG a atins un anumit nivel de concetratie. Pentru ca rezultatul testului de sarcina facut acasa pe baza urinei sa aiba o acuratete de peste 98% acesta poate fi efectuat numai dupa ce intarzierea menstruatiei a depasit 7 zile. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Toti tinerii care si-a inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca urmatoarele informatii in privinta modului corect in care poate fi efectuat testul de sarcina acasa pe baza urinei. Oricare test de sarcina indiferent de marca sau de tipul sau, daca este efectuat inainte de trecerea a celor minim 21 zile de la data ovulatiei, sau de la data ultimului sex neprotejat va avea in proportie de peste 90% rezultatul NEGATIV, insa acest rezultat NU poate fi luat in considerare fiindca cel mai probabil este in proportie de peste 75-85% FALS NEGATIV. Din acest motiv in cazul tuturor testelor de sarcina executate pe baza urinei, care sunt facute inainte de trecerea a celor MINIM 21 de zile de la data ovulatiei sau de la data intretinerii ultimul act sexual neprotejat, VOR FI LUATE in considerare doar testele al caror al caror rezultat este POZITIV. Daca ciclul menstrual este de tip neregulat si din acest motiv NU poate fi cunoscut momentul ovulatiei, atunci pana la implinirea celor 21 de zile amintite fata de data la care a fost intretinut ultimul sex neprotejat si planeaza suspiciunea ca ar putea exista o sarcina instalata in uter, pot fi efectuate teste de sarcina la interval de 3 zile intre ele, in cazul in care rezultatul obtinut este in continuare NEGATIV. Singurul rezultat care va putea fi considerat ca este in proportie de peste 98% VALABIL, CORECT si ADEVARAT va fi cel executat in cea de-a 22-23 zi fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca nu a ejaculat in tine nu sunt motive de ingrijorarewinking