| SadSad a întrebat:

daca se poate sa ma ajute cineva! Vreau sa stiu daca exista sanse sa raman insarcinata in cazul in care dupa 2 zile mi-a venit menstratia! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei se produce exclusiv pe baza activitatii hormonale. Din moment ce a inceput eliminarea mucusului ce tapiseaza/imbraca peretele interior al uterului numit ENDOMETRU, se considera ca hormonii femenini declanseaza acest lucru dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume acela ca nu s-a format si nu s-a inplantat o sarcina prin NIDATIE in ciclul menstrual anterior in fostul ENDOMETRU. In conditiile descrise de tine nu exista nici cea mai mica posibilitate de a se fi format si instalat o sarcina sau sa mai poata fi vorba de existenta unei sarcini. Ceea ce trebui sa stii pe viitor se refera la faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual si faptul ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Teoretic nu mai exista nici cel mai mic risc de a fi insarcinata. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sanse sunt pentru ca au fost cazuri cand CM a venit si peste sarcina.Un test de sarcina ar fi recomandat.Cam la 2 saptamani dupa raportul sexual neprotejat.

| mihai69 a răspuns:

Da, sunt. Cu condiția să faci sex neprotejat peste vreo zece zile, câteva zile la rând.

| Emilian65 a răspuns:

Daca la 2 zile ti-a venit menstruatia nu sunt sanse sa ramai gravida.

| sofisis a răspuns:

Pai...exceptii de la regula exista mereu. Riscuri/sanse exista mereu. De principiu inceperea menstruatiei inseamna lipsa unei sarcini dar exista situatii in care vine menstra peste sarcina. Nu are insa nimeni cum sa stie ce se intampla in corpul tau.