| LadyDeea998 a întrebat:

Hei.mi-a venit ciclul pe 5 (doar un pic ) pe 6 in abundenta..de obicei ma ține 4-5 zile chiar dupa ce mi se termina ciclul vreau sa fac dragoste neprotejat fara ejaculare intravaginala. există sanse sa raman însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ai un ciclu menstrual (c.m.) catusi de cat stabilizat chiar si partial regulat de minim 27-28 de zile, se poate aprecia ca perioada fertila incepe din ziua a 9-10-a c.m. In aceste conditii rezulta ca primele 8-9 zile (inclusiv zilele in care se produce menstruatia) fiind considerate teoretic ca nefertile, nu se poate forma o sarcina decat cu totul accidental sau extrem de rar, chiar si in cazul in care ajunge sperma in vagin in urma unei ejaculari intentionate, se considera ca probabilitatea se sarcina se situeaza intre 3-5% in zilele imediat dupa menstruatie si cam 5-10% la sfarsitul perioadei in zilele a 8-a si 9-a. In cazul in care partenerul are experienta si reuseste sa nu ejaculeze, posibilitatea formarii unei sarcini teoretic aproape ca nu exista. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual este imediat dupa menstruatie sansele de a ramane gravida sunt minime, spre 0%

| 4psiho a răspuns:

Teoretic nu și poate chiar și să ejaculeze, dar este bine după actul sexual să te duci la baie să te speli.