| Ancandf875 a întrebat:

Buna,as avea si eu o intrebare. Mereu fac sex protejat insa astazi m-a luat valul si am facut-o fara.Partenerul nu si-a dat drumul iar actul in sine a durat putin oricum. Știu ca exista șanse sa raman insarcinata dar as grea sa mi se preciezeze cam cat de grave sunt urmările. (Ce sanse am sa fiu insarcinata).
Am un ciclu regulat iar luna asta mi-a venit pe 17. Ma tine o saptamana iar dupa calendar e a 13 zi dupa mentruatie. Dupa calculele din aplicatie ziua ovulației a fost acum doua zile. Credeti ca are rost sa iau pilula de a doua zi daca sansele sunt destul de mici? Mersi anticipat

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

A 2-a zi de dupa ziua OVULATIEI face parte deja din PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual si in acest caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina si in situatia in care sperma a ajuns astazi in vagin.
Daca acest ciclu menstrual a inceput in data de 17 Martie, reiese ca astazi 5 Aprilie este cea de a 20-a zi a actualului ciclu menstrual.
Pentru ca cea de a 18-a zi a ciclului menstrual sa fie ziua in care se produce OVULATIA, ciclul tau menstrual trebuie sa aiba intotdeauna lungimea maxima de 31 zile si eventuala abatere /diferenta de lungime sa NU fie niciodata mai mare de +/-1 zi.
In cazul in care ciclul tau menstrual NICIODATA NU A FOST mai lung de 31 de zile, in acel caz se poate afirma ca formarea sarcinii ar fi cu totul IMPOSIBILA chiar si daca astazi ar fi ajuns sperma in vagin.
In astfel de conditii cum sunt cele precizate de tine, folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi ) ar reprezenta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea ta. Multa sanatate!

| Ancandf875 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci sunt nule si daca sperma ar fi ajuns in vagin.Mereu am avut ciclul regulat si nu aveam mai mult de o zi in minus sau in plus.

| Sofer a răspuns:

Dacă nu a ejaculat în tine. Nu vei rămâne gravidă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu a eliminat lichidul în dvs. de unde să apăra sarcină, doamna mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate e credincioasa si ii da Dumnezeu unul laughing laughing

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!