| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Eu si cu iubita mea am facut dragoste neprotejati, eu nu am mai avut acte sexuale de nici o natura de cateva zile bune(5 mai precis). Ei i s-a oprit ciclul acum 5 zile, are o perioada de 6-7 zile, exista sanse sa ramana gravida?, asta in cazul in care eu nu am ejaculat. si nici nu am sesizat vreo scurgere de la mine... Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista sansa. Daca i s-a oprit ciclul in urma cu 5 zile, inseamna ca e in jur de ziua 8-10 a ciclului menstrual (se numara din prima zi de sangerare). Aceasta perioada este destul de fertila. Nu conteaza de cand nu ai mai intretinut tu relatii sexuale decat prin prisma faptului ca fiind foarte excitat ai fi putit pierde picaturi de sperma fara sa-ti dai seama. Oricum lichidul care lubrefiaza pensiul contine spermatozoizi si cum ea era intr-o perioada fertila, e un risc destul de serios sa fi ramas insarcinata.

| yuli10 a răspuns:

Sexul neprotejat e riscant pentru ca fara sa iti dai seama ai scurgeri si in timpul actului nu doar cand ejaculezi. cel mai riscant e sa te angajezi intr-un al doilea act sexual neprotejat, dupa ejaculare, caci poti sa mai ai pe "tzeava" cate ceva si cum se stie e nevoie doar de un singur spermatozoid pentru a lasa o fata insarcinata. nici perioada in care ati facut-o nu prea va ajuta.

deci sunt mari sanse. faceti un test la o saptamana dupa ce actul sexual s-a consumat si daca iese negativ mai faceti unul peste inca o saptamana. daca iese tot negativ, asteptati o luna si daca prietenei tale ii intarzie menstruatia mergeti la un medic ginecolog.

daca veti continua sa faceti sex neprotejat trebuie sa fii foarte atent si oricum nu poti sa fii niciodata sigur, cum spuneam si vad ca au mentionat si altii inaintea mea, nu e neaparat necesar sa ejaculezi in ea ca sa ramana gravida. poti sa ai ghinionhappy

si inca un sfat, in caz ca in timpul unui act sexual neprotejat faci greseala sa ejaculezi, exista pilula de a doua zi. care de fapt sunt 2 pilule ce se iau la 12 ore. dar nu te gandi la asta ca la o contraceptie pentru ca pot provoca mari probleme hormonale unei femei si nu sunt recomandate decat cel mult o data la 6 luni. si in plus costa 60ron aproximativ.

ganditi-va la a folosi prezervativul pentru ca desi placerea nu va mai fi aceeasi nu veti mai fi deloc stresati.

| Munchkin a răspuns:

Da, există şanse să rămână gravidă. Chiar dacă nu ai ejaculat, ai scurgeri în timpul actului sexual. Nu e nevoie să le sesizezi. Spune-i prietenei tale să-şi facă câteva teste de sarcină. Baftă!

| andreea_7473 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 3 saptamani de la contact sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei. Nu are nicio relevanta un test facut la o saptamana sau doua (adica iti da un rezultat negativ si ea poate sa fie insarcinata).

in alta ordine de idei, zici ca ai "facut dragoste", deci inseamna ca o iubesti, de ce nu ai grija sa o protejezi? Chiar esti gata sa-ti asumi responsabilitatea copilului? Sau vei fugi imediat ce vei afla si o vei lasa pe ea sa treaca singura prin experienta traumatizanta a unui avort? Stiu ca pentru tine e simplu sexul, dar pentru ea lucrurile astea pot sa aiba consecinte devastatoare. Asa ca pune si tu in balanta dragostea pe care zici ca i-o porti si placerea pe care o ai dintr-un act sexual neprotejat si vezi incrotro inclina. Bafta!

| denisa_4752 a răspuns:

E ok daca nu ai ejaculat...mai ales in interiorul vaginuluihappycred ca sunt niste sanse infirme ca ea sa fie insarcinata! aveti grija pe viitor si protejati va