| ana_2324 a întrebat:

Am si eu o intrebare la tema! cel mai complex si corect raspuns primestte funda si voturi!(iar celelalte raspunsuri corecte vor primi voturi!)
intrebarea este:
Aflti numerele ab, scrise in baza10 daca ab + ba=132

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Temele sunt interzise pe TPU, in cazul absurd in care nu stiai.
In plus, intrebarea ta e postata la Dragoste si Sex.
Ce legatura vezi tu intre ele?

| TotEu1993 a răspuns:

Sunt afonhappy

| llylaav a răspuns:

Sex ?

| Teooooooo a răspuns:

Ab+ba=132 (10 inmultit cu a +b) + (10 inmultit cu b + a)=132 11 inmultit cu a + 11 inmultit cu b=132 11(a+b)=132 Dupa ce imparti la 11 iti da: a+b=12, Ceea ce inseamna ca (a, b)= { (3; 9), (4; 8), (5; 7), (6; 6), (7; 5), (8; 4), (9; 3) }. Asta-i tot. Sper ca ai inteles.

| iulialostlove a răspuns:

Buna! raspunsul este a=7 si b= 5 este singura posibilitate si o iei pe variante daca a=1 b=... si asa rezolvi problema. Sper ca ti-am fost de ajutor...