| mmiisster a întrebat:

Am si eu o mik problema...sunt cu prietenul meu de 1 an si abia acum 2 luni mi-am inceput viata sexuala... el are 23 de ani si eu 18...aseara am facut dragoste fara sa ne protejam...eu am insistat dar el a zis ca nu suporta prezervativul si la cate prietene a avut niciodata nu au fost probleme... mi-a zis sa nu imi fac griji si sa am incredere in el...aseara a ejaculat, dar nu in mine... mie totusi mi-e teama... e vreo posibilitate sa raman gravida? trebuie sa mentzionez faptul ca au trecut 5 zile de cand mi-a trecut menstruatia...va rog sa imi raspundetzi la intrebare...sunt putin mai emotiva si mai sperioasasad...

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Stai mai linistita, daca a avut prietene, stie el despre ce e vorba.Eu am facut dragoste cu prietena mea 2 ani fara prezervativ, si fara metode anticonceptionale.Nu a existat nici o problema, si am facut-o si in zile fertile si nefertile.Bine,nu iti recomand asa ceva, dar eu ma bazam pe mine si pe ce stiu big grin
Nu cred ca ai nimic, dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el si sa-l intrebi serios daca stie ce face.sa nu ai probleme intr-un final.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ziua a 5 a dupa ce ti-a trecut menstruatia, adica a 9-a sau a 10 a ciclului menstrual este foarte fertila, asa incat e un risc mare de sarcina. Chiar daca a ejaculat afara, in lichidul preejaulator sunt numerosi spermatozoizi. Practic, daca intr-adevar a ejaculat doar afara, riscul de sarcina e undeva spre 5%, poate un pic mai mare.
Ce mi se pare extrem de grav este ca prietenul tau nu te respecta deloc. Adica mi se pare absurd ca tu sa fi insistat asupra unui fapt legat de viata ta sexuala si lui sa nu-i fi pasat. Atunci tu cum ai acceptat sa faci ceva impotriva vointei tale? Mi se pare un pic de "date rape", adica tu te-ai opus, dar el nu te-a bagat in seama si ati intretinut relatii sexuale impotriva dorintei tale explicite si afirmate. E grav, foarte grav. Tu esti sigura ca vrei copii cu acest barbat?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fata draga, pe langa ca e destul de posibil..., mai Grav E ca Nu ti-a Respectat insistenta de a Folosi Prezervativul, Singurul care te Protejeaza, efectiv! Daca nu ai ramas gravida, dar te trezesti cu vreo boala venerica?! La asta nu te-ai gandit, numai la placere?! Nu mai risca niciodata!, NU MERITA! E plin de Boli Urate! Un individ care nu te respecta, dar se lauda cu cele din trecut, cum poate fi de incredere?! Ai vorbit cu vreuna din ele?! poate ar fi util...

| fabiola a răspuns:

In principiu daca ai un ciclu regulat nu ar trebui sa ramai gravida in a 5-a zi dar pot aparea si abateri.Problema este ca mai exista si riscul trasmiterii unor boli chiar de nu ramai gravida, dupa cum singura spui ca el a avut multe prietene.Esti sigura ca el este perfect sanatos, esti sigura ca iti este fidel-daca nu, mai bine folositi prezervativul, e bine si pentru el si pentru tine! De ce sa ai mereu temeri, mai ales ca esti sperioasa.

| fabiola a răspuns:

Revin-are dreptate @brigaela-tu te referi de fapt la a 5-a zi dupa terminarea menstruatiei, este intr-adevar riscant.In general referinta se face de la data ultimei menstruatii care nu trebuie sa depaseasca 8 zile!

| jo a răspuns:

Ma bucur ca ai ales castigator raspunsul care te linisteste cel mai mult, dar in cateva saptamani o sa vezi ca e exact invers. Daca prietenul tau a avut alte partenere inaintea ta si nu s-a protejat, sunt riscuri foarte foarte mari sa fi contractat macar o infectie cu transmitere sexuala. Nici nu trebuia sa ai relatii sexuale de niciun fel cu el inainte sa isi faca analizele. In plus, erai in perioada fertila si metoda coitus interruptus este cea mai putin eficienta in prevenirea unei sarcini. Ar trebui sa fii mai bine informata inainte de a-ti incepe viata sexuala. Du-te la un cabinet de planificare familiala sau la ginecolog si cere informatii.

| zanabuna a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu cred ca exista sanse sa fii insarcinata, nu are cum acest lucru,,, la fel ca fabiola exista riscul transmiterii unor boli si e pacat...

| cristina93 a răspuns:

Poti afla cel mai simplu facandu-ti un test de sarcina

| withoutme a răspuns:

Incearca un test de sarcina sa fi mai sigura. te scapa de emotii insa nu si de sarcina in caz ca e pozitiv. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita.la cate prietene a avut, tu esti inca o victima in agenda lui.nu vrea angajamente de lunga durata asa ca nu vrea sa te lase insarcinata ci aproape cum te-a gasit.hai .urmatoarea.ca se poarta.si mai e loc in agendaaaaa, la greu.