| Pandicoarna2134 a întrebat:

Ok, deci eu am anxietate. Mi-am început viața sexuală și de fiecare dată am făcut-o cu prezervativ, iar iubitul meu nu și-a dat drumul în interior niciodată 100%. După fiecare act am verificat foarte bine prezervativul și acesta nu era spart, deteriorat sau altceva. După ce m-am dezvirginat menstruația a venit mai slab cantitativ și fără dureri ( la mine menstruația era abundentă cu dureri foarte mari). Pe 18 o să merg la ginecolog să văd dacă am vreo afecțiune a ovarelor sau ceva. Cert e că îmi este constant teamă să nu rămân gravidă, deși știu că ne protejăm foarte bine. Chiar și așa e vreo șansă să rămân? Sunt foarte panicată din cauza anxietății și mă gândesc non stop la asta, deși îmi place să fac sex.

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! După spusele tale,dacă te-ai protejat cu prezervativ și ai verificat dacă acesta este intact, fără rupturi sau deteriorării ce poate duce la scurgeri în interiorul vaginului, înseamnă că ai certitudinea ca nu ești însărcinată. Când fiecare persoană își începe viața sexuală, corpul suferă mici modificări, de la creștere în greutate până la creșterea de hormoni în corp.Vizitează medicul ginecolog pe data de 18 fără griji și așteaptă rezultatele consultului. Până atunci rămâi calmă și nu te mai stresa pentru ceea ce nu cunoști încă.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur ti-ar dispare teama/frica si groaza care te stapaneste si te streseaza, ca nu cumva dintr-o posibila greseala sau in urma unui ''accident'' de rupere a prezervativului sa ramai insarcinata, DACA v-ati hotara si ati si incepe sa folositi o alta metoda de protectie, una pa baza hormonala care este mult mai sigura si mult mai eficienta comparativ cu cea care este oferita de prezervativ. Cele mai sigure metode de protectie care ofera o eficienta de peste 99% sunt in ordine : Implantul subcutanat, inelul intravaginal NuvaRing, Pastilele AC (anticonceptionale), Steriletul (DIU) hormonal. In mod absolut sigur actul sexual ar deveni mult mai placut si mult mai satisfacator de fiecare data, stiind ca esti perfect protejata si formarea sarcinii practic este in totalitate eliminata. Multa sanatate!