| alina_8792 a întrebat:

Am si eu o nelamurire: acum o luna am facut sex neprotejat si am avut menstruatie normala... de atunci am mai avut contacte sexuale, dar protejate. Luna aceasta mi-a intarziat menstruatia 2 zile, exista vreo sansa sa fiu insarcinata? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista, dar intarzierea e mica si nu te duce cu gandul la sarcina, cel putin deocamdata. Tu stii ca nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca orice act sexual are o sansa, chiar daca e protejat, sa te lase insarcinata. Totusi, daca ati folosit prezervativ corect de fiecare data, e greu ed crezut ca luna asta ai ramas insarcinata. De asemenea, daca luna trecuta menstruatia a fost complet normala, este iar greu de crezut ca esti insarcinata. Nu imposibil, dar foarte putin probabil.
Va trebui sa mai astepti inca 5-6 zile. daca intre timp nu apare menstra (desi eu cred ca va aparea), vei face in a opta zi un test de sarcina din prima urina de dimineata pe care il vei repeta in aceleasi conditii dupa inca 3 zile. Apoi, daca menstra tot nu apare, indiferent de rezultatul testului, te vei duce la ginecolog.

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Daca spui ca de atunci ti-a venit menstruatia atunci nu! daca menstruatia intarzie mai mult de o saptamana atunci femeile pot ramne insarcinate dar in cazul tau nu

| membrugirl2010 a răspuns:

Nu cred ca esti, dar fa si un test de sarcina.

| SiMpLa a răspuns:

Uite ce cred eu. dc nu te documentezi inainte sa faci sex? si cati ani ai?

| crackiswack a răspuns:

Draga mea, pe viitor foloseste un prezervativ pentru ca ce e sigur, e sigur, nu lasa dupa partener ca nu i place cu prezervativ sau alte cele. Daca nu vrei sa fi mamica fa acest mic sacrificiu si protejeaza te.Pe de alta parte daca ramai gravida, copilul o sa se poata lauda la scoala ca are mamica tanara si frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga meahappysa stii ca nu zic acum asta ca sa te nelinistesc...totusi 2 zile nu`i cine stie ce intarziere, dar ca sa stii pe viitor... faptul ca ai intretinut relatii neprotejat, si ai avut ti-a venit menstruatia apoi, asta nu indica faptul ca nu e posibil sa firamas insarcinata. O verisoara de-a mea, casatorita, o intretinut relatii cu sotul ei neprotejat, apoi i`a venit menstruatia si la putin timp dupa asta a aflat ca este insarcinata:deci menstruatia poti sa o ai chiar si in prima luna de sarcina. dar o zic doar pentru a te informa:*