| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, mi-a intarziat menstruatia 20 de zile. De la ultima menstruatie eu am avut 2 contacte sexuale, protejate (am folosit prezervativ ). Crederi ca exista sanse sa fiu insarcinata?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nici o sansa. Alta e cauza intarzierii ciclului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 contacte sexuale au fost protejate si totul a decurs normal fara incidente, se poate considera fara teama de a gresi ca intr-o astfel de situatie chiar si daca sexul ar fi avut loc in perioada fertila, formarea unei sarcini cel putin teoretic in proportie de 96-97% (gradul de protectie oferit deprezervativ) poate fi considerata ca fiind IMPOSIBILA. In concluzie reiese faptul ca aproape sigur NU poate exista o sarcina, deci nu este vorba de o intarziere a pornirii menstruatiei. Probabil ca este vorba de un ciclu menstrual neregulat a carei caracteristica principala o reprezinta imposibilitatea de a reusi sa se prevada momentul pornirii menstruatiei. Astfel ca in cazul tau aproape sigur este vorba de o dereglare hormonala deosebit de intensa a carei cauza trebuie determinat cat mai urgent, fara intarziere. Ar fi indicat ca de urgenta sa fii consultata/examinata de un medic endocrinolog care sa-ti efectueze setul complet de analize hormonal, urmand ca ulterior cu rezultatele obtinute sa te prezinti pentru a fi consultata de un medic ginecolog. Doar procedand astfel medicul ginecolog va fi pe deplin informat si va cunoaste cauza/motivul care provoaca dereglarea, si va reusi sa-ti prescrie tratamentul corect si obligatoriu intr-un astfel de caz destul de grav sau complicat. Multa sanatate!

| xFlo a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Au fost unele mici ...incidente in primul act sexual(la o saptamana de la terminarea mesntruatiei) prezervativul ne cam facea probleme, se tot derula pana pe la jumatea penisului, nici o data nu a fost dat jos de pe cap, doar o data cand a scos penisul, prezevativul a ramas in interiorul vaginuluI. Dupa asta ne-am oprit si in nici una din cele doua acte sexuale finalizarea nu a fost in interiorul vaginului cu toate ca foloseam prezervativ).

| corbulalbrosu a răspuns (pentru xFlo):

Nu ajuta absolut deloc informatia ca sexul s-a produs la un anumit timp ""DUPA TERMINAREA MENSTRUATIEI"", fiindca o menstruatie absolut normala poate avea durata de 2-3 zile, de 4-5 zile sau 6-8 zile. INTOTDEAUNA se precizeaza ziua exacta a ciclului numarat din prima zi de menstruatie la care se produce sexul sau "joaca". Reiese ca la "o saptamana dupa terminarea menstruatiei" poate fi 3 +7 = 10, 5 +7 = 12, sau 8 +7 = 15. In primul caz actiunea se petrece inainte de perioada fertila (grad de risc minim), in al doilea in plina perioada fertila (risc maxim), iar in al 3-lea caz poate fi exact la ovulatie (sarcina sigura) sau la fel de bine sa fie deja dupa terminarea perioadei fertile (risc minim) in functie de lungimea ciclului. Explicatia a avut scopul de a explica si a se intelege importanta de a fi prezentate date exacte pentru a se putea formula raspunsuri corecte. Posibilitatea de a se scurge sperma din prezervativ si acesta sa ajunga in vagin in cazul in care prezervativul este "pierdut" in vagin nu poate fi complet eliminata, deci din pacate poate exista o mica probabilitate (imposibil de apreciat in procente) de a se naste o sarcina. Intr-un astfel de caz, raspunsul exact si corect il poti obtine numai in urma efectuarii unui test de sarcina, de preferat prin analiza de sange.

| NutellaFinettiHomeAlone a răspuns:

Practic nu ai cum sa fii insarcinata, totusi ai putea face un test de sarcina ca sa scapi de griji. happy