| lucilucica a întrebat:

Am si eu o nelamurire sunt anticoceptionalele o metoda de a ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Anticoncepționalele au rol de protecție atât în prevenirea unei sarcini nedorite cât și ca tratament în diferite afecțiuni ginecologice.
Când o femeie nu rămâne însărcinată face niște analize de măsurarea cantitații de hormoni femini reproductivi. În cazul în care se constată că nu sunt suficienți se urmează un tratament pe bază de hormoni.
Denumirea de anticoncepționale vine din anticoncepție, adică antisarcină.
Ele sunt formate din hormoni: progesteron (hormon steroid derivat din la colesterol), testosteron, etc.
O insuficiență de progesteron determină o infecundație, tratatăprin administrarea de progesteron în cele două faze ale ciclului
Anticoncepționalele sunt de trei feluri: monofazice, bifazice și trifazice.
Cele mai răspândite sunt cele trifazice cu rol de antisarcină, primele două au rol de a trata diferite afecțiuni din sfera genitală cât și o viitoare sarcină.
Pentru lămuriri suplimentare discută și cu un medic de planificare familială.
Sănătate.
Pa, pa.

13 răspunsuri:
| alexam a răspuns:

Anticoceptionale nu exista, dar anticonceptionalele sunt o metoda de a NU ramane insarcinata. Implica multe modificari hormonale si personal nu le recomand. Acum, fiecare alege ce vrea...

| kh1ss a răspuns:

Anticonceptionalele sunt o metoda de a NU ramane insarcinatawinking

| gabimaris a răspuns:

Da, daca eviti sa le iei, sau nu le iei atunci cand trebuie(uiti ordinea pastilutelor)laughing

| bismark65 a răspuns:

Da, daca le cumperi si nu le iei

| selef a răspuns:

Da, daca le dai toate la prietenele tale.

| lucilucica explică:

A trecut ceva timp de cand nu le-am luat credeam ca regleaza multe in organism, daca ai un ciclu dereglat...

| lucilucica explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri

| alinosh a răspuns:

Depinde... daca ai de exemplu chist ovarian, se poate sa fie si o metoda de a ramane insarcinata...chestie pe care mi-a spus-o un medic endocrinolog...de aia e cel mai bine ca metoda de contraceptie sa fie recomandata de un medic specializat dupa ce iti efectueaza un set de analize...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Lucica,
Asa cum le spune si numele, tabletele anticonceptionale reprezinta o metoda de a nu ramane insarcinata, sau daca ai facut sex neprotejat si nu esti sigura, poti lua o tableta si nu mai ramai insarcinata.
Daca vrei sa ramai insarcinata nu mai trebuie sa iei anticonceptionale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o metoda de a NU ramane insarcinata.Inclusiv din nume iti dai seama..ANTIconceptionale.
Luand anticonceptionale nu ramai insarcinata dar risti sa iei anumite boli de la partenerul tau daca nu folositi prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar e cam absurda intrebarea ta.tocmai anti particula dinaintea cuv conceptie iti spune ca NU, anti inseamna impotriva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate, nu stiu sigur.eu stiu ca anticonceptionalele se folosesc si pentru reglarea ciclului menstrual, pe langa faptul ca impiedica conceperea.deci,parerea mea este ca, daca iti doresti un bebe si intampini greutati in a obtine acest lucru din cauza unui CM neregulat, este posibil ca un medic sa iti recomande cateva folii de anticonceptionale pentru a-ti regla CM.asa vei putea sa stii si tu cand esti in perioada fertila a ciclului.ma gandesc si eu asa, nu iti spun din surse sigure.deci cred ca, INDIRECT, pot fi anticonceptionalele o metoda de a ramnae insarcinata.

| scepticul a răspuns:

Da. Daca nu le iei si faci sex neprotejat.