| camelia88 a întrebat:

Am si eu o problema. acum o luna am fost la medicul ginecolog pentru ca imi aparuse niste bubitze. ce-i drept m-am speriat destul de rau dar cand mi-a zis ca am negi genitali m-am ingrozit de-a dreptul. mi-a dat solutie Condylin insa nu prea si-a facut efectul. chiar daca unele dispar imi tot apar altele. urmeaza sa ma duc la dermatolog pentru un proces de cauterizare dar asta va mai dura un pic pentru ca nu prea am bani momentan. ma intereseaza si pe mine cam cat ar costa aceaasta operatie si daca este dureroasa si ce sfaturi imi dati pentru a scapa de aceasta boala.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, nu poti scapa de aceasta boala. E foarte important sa-ti faci fenotipare HPV sa vezi daca tulpina cu care esti infectata este inalt cancerigena sau nu. De asemenea, e important sa iti cresti imunitatea, asa incat sa tii infectia sub control.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu intarzia vizita la dermatolog, condiloamele cresc repede in dimensiuni si se inmultesc. Daca nu ma insel, ti-am mai raspuns odata la o intrebare privind condilomatoza si te-am sfatuit sa te vaccinezi contra virusului Papilloma dupa ce iti tratezi condiloamele actuale. In caz contrar, avand virusul in sange, boala va tot recidiva.Nu are importanta daca doare cand ti cauterizeaza, important e ca asa vei scapa de ei. Multa sanatate!

| elamit a răspuns:

"Negii" aceia sunt produsi de un virus care face parte din familia HPV (human papilloma viruses). Pentru mai multe informatii accesati sectiunea Boli&afectiuni>>Boli cu transmitere sexuala>>Vegetatiile veneriene-Negii genitali de pe ecest site.