| cioacaa a întrebat:

Am si eu o problema foarte grava am intretinut relatii sexuale cu iubita mea si acum imi spune ca ii este greata i s-au intarit sanii si o dor rau de tot este balonata are pofte ciudate :-s si multe altele... faza e ca eu nu mi-am dat drumu in ea chiar daca nu am facut-o protejat...si nu stiu de cand a inceput ce as putea sa fac in caz ca este insarcinata. fara avort si sa nu afle parintii crying

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Din ce ai postat aici,cel mai probabil este insarcinata.
Daca menstruatia i-a intarziat mai mult de doua saptamani(si din ce descrii tu aici,cred ca i-a intarziat mai mult de-o luna),spuneti parintilor,de urgenta!
Lasa disperarea ca nu te-ajuta la nimic si incearca sa judeci.
Ai fost inconstient o data(cand nu ai folosit prezervativul),nu fii si a doua oara.
Nu realizezi ca parintii vor afla oricum? Daca nu acum,peste cateva luni,o sarcina nu poate fi ascunsa!
Inteleg ca sunteti minori,asa ca un avort este exclus fara prezenta si acordul unui parinte!
Asa ca,e cazul sa devii responsabil.
Ascunzand lucrul asta de parinti,obtii doar o amanare a problemei si risti agravarea ei,pentru ca daca se decide avortul,acesta nu poate fi facut oricand,are un termen limita.
Vorbiti cu parintii tai,vorbiti cu parintii ei, n-or sa va omoare, cel mult o chelfaneala veti manca.
Dar nu amanati, inrautatiti lucrurile!
Nu fii "barbat" doar in pat, asuma-ti responsabilitatea si fa acum ceea ce trebuie!

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fara un test de sarcina vorbim ca in povestea cu globul de sare!

| irina20 a răspuns:

Calmati-va,faceti un test de sarcina si mergeti la medic pentru a afla ce si cum. Daca nu exista o intrerupere de sarcina parintii oricum vor afla.Grabiti-va si spuneti!

| Bogdan1o a răspuns:

E o mare prostie ce ati facut, e o greseala sa faci fara prezervativ mai ales la varste fragede, dar ce rost are asta acum, mergeti la farmacie si cumparati un test de sarcina. in cazul in care nu ar trecut mai mult de 3 zile, poate lua pastila de a 2-a zi.
fara sa nu afle parintii nu se poate face nimic....ati comis o greseala, nu mai faceti alta, asta poate fi fatala. ai mare grija. faptul ca are aceste simptome nu inseamna neaparat ca ar fi insarcinata, trebuie un control, iar daca este, parintii trebuie sa stie.
nu ti-ai dat drumul in ea, dar esti sigur ca nu au fost cateva picaturi care sa iasa? nu cred ca poti fi sigur...
pacat ca ati ajuns in situatia asta, tot ce poti face acum e testul ala de sarcina si mai departe depinde de voi

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cel mai bine e sa fi trecut 14 zile de la ultimul contact si sa faceti un test de sarcina, sanii o dor si daca ii vine CM..cat despre pofte, si eu am zile cand poftesc mai ceva ca femeile insarcinate si totusi nu sunt.
avort se face doar daca fatul e prea mare, despre chiuretaj, daca sunteti majori, nu cred ca ar fi o problema, dar daca sunteti minori, deja e o problema..cand trebuia sa ii vina CM?
O zi frumoasa sa aihappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poftele nu apar asa de repede, dar sanse de sarcina sunt daca ati facut sex neprotejat. oricum, test de sarcina si pe urma concluzii.

parintii vor afla in orice caz, cu avort sau fara, nu exista scapare, poate inveti si tu ceva dupa povestea asta si cumperi un prezervativ. 3 lei te ar fi scapat de toata treaba asta.

| iubesc a răspuns:

Cumpara-i un test de sarcina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU trebuia să faci sex NEPROTEJAT!

În caz de sarcină NU ai ce face ( nimic ) fără avort şi fără să afle părinţii!
Decât să păstraţi copilul...

Eventual, copiază răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată – indiferent de perioada de fertilitate în care te afli.

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales când te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ.

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum vreo 2-3 luni am „întâlnit" tot AICI ( pe site ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort.

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener, sau câte „asigurări" ţi-a dat!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care poate CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti MĂMICĂ!

Chiar dacă NU a ejaculat în tine, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămâi însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.clopotel.ro/......r-141.html şi http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT ( ceea ce NU prea cred ), atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.
„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Iar dacă se rupe prezervativul POŢI folosi contracepţia de urgenţă ( pilula de a 2-a zi sau de a 5-a zi ).

Toate cele bune.

| fuzzer a răspuns:

Da,sunt semne clare ca e insarcinata, ce sa spun asta-i viata, si e o responsabilitate trebuie sa ti-o asumi.Acum,daca tu nu ai 14-17 ani,iti poti creste copilul,dar daca ai o varsta mai mica, consultati un medic specialist in domeniu, si fie ca-ti place, fie ca nu, parintii trebuie sa afle primii.Ai gresit, suporta consecintele!
Si pe viitor sa nu se mai repete, ca degeaba te plangi tu pe net.Fii barbat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Durerea sanilor face parte de obicei din sindromul premenstrual.
Cel mai bine e sa faca un test de sarcina la cel putin 14 zile de la contact.
O sa afle parintii oricum, mai bine le-ati spune, s-a intamplat, asta este, data viitoare bagati-va mintile in cap si folositi prezervativul.
Te pup!

| GeooFenomenala a răspuns:

Pai depinde, poate sa fie o simpla dereglare hormonala, nu inseamna ca este gravida, INTREBARE: a fost virgina? Acest aspect conteaza pentru ca la priml contact sexual, ovulatia este in exce existand 90-95% probabilitatea unui bebe. Daca nu a fost virgina, se poate sa fie o smplaproblema de-a ei, gen o raceala, Luati un test de sarcina de la farmacie, ca sa fiti siguri, si sa-l repete ( adica sa-l faca de 2 ori) in caz ca este insarcinata, si nu va doriti copilul, poate face avort. CE varsta are? daca este majora nu este nevoie de prezenta parintilor, sau daca este in jur de 18 ani. Poate cu niste bani o sa rezolvati cu docorul/doctora fara sa-i spuna parintilor. Un avort costa intre 400 si 1000 de lei. DEpinde une mergeti si in ce conditii. mantionez ca dupa avort ea trebuie sa urmeze un tratament, niste pastile sau ntr-un caz exceptional injectii.Depinde de organism. baftaaa sper ca v-am ajutat! :*

| Myvoiceroman a răspuns:

Nu e musai sa-ti dai drumul in ea. Poate sa ramana insarcinata din cauza spermatozoizilor aflati in lichidul pre-ejaculator (care exista inca din momentul in care ti se ridica ala micu). Felicitari, poate o sa ai chiar gemeni. Prostia costa.

| MatzaNeagra a răspuns:

Calmeaza-te! Propune-i un test de sarcina si poate lua pastile impotriva sarcinii. dar parintii trebuie sa afle. nu v va omori. sunteti copii lor si ar trebui sa va inteleaga problemele.

| Octavia0103 a răspuns (pentru MatzaNeagra):

Avortul medicamentos nu se mai practica. Este foarte riscant. Doar chiuretajul.

| anamimanonim a răspuns (pentru MatzaNeagra):

Tu vezi ce ai scris? Ai spus ca trebuie sa le zica parintilor ca nu ii vor omori. Sunt de acord cu 'trebuie sa le zica parintilor', dar cred ca o vor incurca atat de rau de o sa regrete ca nu au murit. Depinde si de parinti! Eu zic sa faca un test de sarcina si sa dea Domnul sa nu fie vorba despre o sarcina ca au incurcat-o!