| paulina10 a întrebat:

Am si eu o problema, menstruatia nu imi vine normal, ba o luna imi vine, apoi 6 luni iar nu mai vine.Eu am 15 ani jumate acum si prima menstruatie am avut-o la 12 ani si ceva. Ce se intampla? Am fost la ginecolog cu mama dar mi-a dat tratament si nu mi-a spus ce am, a spus ca imi va trece cu alea, adica mi se va regla, dar degeaba. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Adriana_1102 a răspuns:

Am o prietena foarte buna, cu aceeasi problema. Poti avea o dereglare hormonala, care este foarte intalnita si se videnca prin tratament. avand in vedere ca tu ai urmat tretamentul acela si nu a functionat, probabil nu a fost destul de eficient sau tu ai ceva mai grav. Trebuie sa faci analize!
Ai luat cumva anticonceptionale? Pentru ca acelea nu fac, daca au efect, decat sa produca o sangerare falsa, in nici un caz sa regleze ciclul natural.
Poti avea o boala mult mai grava, de aceea trebuie sa te duci la analize, si sa le faci cap - coada! Prietena mea, de exemplu, a urmat sirul de analize si a avut doar o dereglare hormonala, in rest era deplin sanatoasa. Si a hotarat sa mai astepte pana la 18 ani, ca poate se regleaza de la sine. [ ea avand 16 ani ].
Du-te la medic, i'a trimitere pentru analize si ai sa vezi ca totul v'a fi bine! :*
Mult noroc si sper sa te faci bine! >big grin

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci dozările hormonale la endocrinologie, un ecograf pelvian 4D şi în urma lor trebuie să primeşti un tratament hormonal. Fără analizele de sânge şi imaginistică nu se dă un tratament, dar ce te faci cu doctorii din România.
Consumă ceai de creţişoară, este un reglator hormonal natural şi reglează menstra.
Sănătate.
Pa, pa.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ce draq, voi vreti sa rezolvati probleme care tin de competenta unui medic, pe TPU? Mai du-te la un medic, evident!

| aangelia a răspuns:

Poate inca nu s-a reglat. asa i se intampla si surorii mele de 21 de ani si are ciclu de ani buni si nu ii vine la luna happy. depinde de mama.

| syme a răspuns:

Eu zic să mai aștepți puțin dacă spui că ești pe tratament. Din descrierea ta, cel mai probabil boala ta este SOP (sindrom ovarian polichistic). Este o tulburare hormonală care se poate manifesta în felul respectiv. Poate că nici mama ta nu știe ce boală ai ținând cont de cât de prost stau medicii din Romania la comunicare. Așa că nu te îngrijora prea mult.
Așteaptă și să sperăm că se va regla în timp problema hormonală.

| Blue_2910 a răspuns:

Du-te la un endocrinolog sa vezi daca nu cumva e de la o dereglare hormonala si la un ginecolog pentru o ecografie...numai in urma rezultatelor date de ei ti se poate prescrie un tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 18 ani menstruatia tot variaza. Si eu am 15 ani, si la fel ca tine, prima data am avut la 12 ani si ceva, de atunci tot variaza, cel mai mult a intaziat insa 2 luni, in rest doar saptamani si zile, o singura data mi s-a intamplat sa vina la 28 de zile.

| Oanyta a răspuns:

Du-te la controltongue!