| Onitzaaa a întrebat:

Buna, am o mica problema. Ultima menstruație am avut-o in luna Septembrie, de atunci am avut in luna Octombrie doar niște scurgeri maronii, spotting cred ca se numește între menstruații. Am făcut 2 teste de sarcina au ieșit negative, am fost și la ginecolog, deci nu poate fi vorba de o sarcina. Analizele au ieșit perfecte, inclusiv testul Pap, fără vreo infecție. Ginecologul a constatat ca menstruația îmi vine cam la 32-35 de zile, nu la 28 așa cum ar fi normal, astfel ca mi-a prescris niște suplimente pentru a-mi regla menstruația (nu anticoncepționale). Întrebarea mea este, de ce nu am mai avut menstruație de atâta timp, ținând cont ca analizele au ieșit perfecte si nici de o sarcina nu e vorba? Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Imi vine greu sa cred ca un medic, oricat de imbecil ar fi, ar spune ca numai un ciclu de 28 de zile este normal... Poate s-a referit la faptul ca al tau nu este perfect regulat, existand oscilatii de +/- 3 zile...In fine.

Ma poti injura daca vrei, dar suplimentele alimentare sunt doar suplimente alimentare, iar intrebarea principala este daca printre acele analize pe care le-ai facut, se afla si analize pentru stabilirea profilului hormonal: LH, FSH, TSH, estradiol, progesteron, prolactina, T3, F-T4, plus o analiza pentru stabilirea timpului de coagulare?
Acestea sunt principalele analize care iti sunt cerute atunci cand exista o dereglare a ciclului menstrual.

| Onitzaaa explică (pentru Floridori):

Dar, care ar putea fi cauza acestei dereglări atat de mari? Nu am avut probleme pana acum.

| Floridori a răspuns (pentru Onitzaaa):

Principala cauza a dereglarii ciclului menstrual este o dereglare hormonala, de aceea am intrebat daca ai facut analizele specifice profilului hormonal si le-am si numit astfel incat sa le poti identifica in cazul in care ti le-ai facut deja.
De aceea, atunci cand exista o dereglare a ciclului menstrual, ideal ar fi sa se mearga mai intai la endocrinolog.Acesta iti recomanda analizele specifice pe care le-am mentionat mai sus (eventual si alte analize suplimentare) si in urma rezultatului trage concluzii, eventual recomanda tratament hormonal in cazul in care exista dereglari(in general cu anticonceptionale) si abia apoi se merge la ginecolog, acesta avand rolul de a verifica prin metoda ecografica daca exista si afectiuni relationate cu acele dereglari hormonale (sindromul ovarelor polichistice/micropolichistice, endometrioza etc.).

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Desigur,asta in conditiile in care excluzi o sarcina in proportie de 100%.
Trebuie sa tii cont ca in primele 5 saptamani, calculate din prima zi a ultimei menstruatii, sarcina nu poate fi depistata ecografic in 90% din cazuri.Deci daca ai fost intr-un interval de 5 saptamani de la menstruatia pe care ai avut-o in septembrie si testele au fost facute tot in acel interval, exista sanse sa fie vorba de sarcina, dar sa nu fi fost depistata. Daca ai fost la medic ulterior, testele cu urina au fost facute dupa trecerea a 21 de zile de la actul sexual, sau ai facut si un test beta-hCG cantitativ care a rezultat negativ pentru sarcina, atunci da, o poti exclude in totalitate.