| Incarcare a întrebat:

Am si eu o problema. Prima oara am avut primul contact sexual saptamana trecuta, avand un himen septat acesta nu s-a rupt, m-a durut ft tare si mi-a curs sange cateva zile. Ieri seara l-am avut pe al doilea. De data asta himenul s-a rupt, nu m-a durut aproape deloc insa am sangerat mult. Acum au aparut niste scurgeri maronii. E ok? Mentionez ca ambele acte le-am facut protejat si s-a si terminat in afara, am verificat prezervativele insa ieri am fost in perioada de ovulatie. As vrea sa evit ginecologul avand in vedere ca am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul producerii procesului de ovulatie, sau imediat dupa adica a 2-a zi, este cu totul anormala producerea unor scurgeri de natura celei mentionate. Daca in aceste zile esti intr-adevar la ovulatie, acea scurgere ar putea sa reprezinte de fapt mucusul cervical care se produce din abundenta in perioada preovulatorie care in unele cazuri se poate scurge din vagin, iar acea culoare maronie sa se datoreze amestecarii cu sangele provenit din ranile inca necicatrizate ale resturilor de himen. In cazul in care acele scurgeri vor continua sa se manifeste si zilele viitoare, s-ar putea sa reprezinte si o "avanpremiera" a menstruatiei in cazul in care data ovulatiei este gresit, incorect calculata. Dupa inceperea activitatii sexuale chiar daca ai doar 16 ani, consultatia ginecologica este de cele mai multe ori mai mult decat oportuna/binevenita si ar fi indicat sa nu fie ocolita, amanata pe motive puerile de... pudicitate. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ati facut protejat nu inteleg de ce s-a terminat afară! Esti sigura ca stii care este perioada de ovulatie? Ca nu prea esti in temă.

| Incarcare explică (pentru darrio2007):

Ca sa fim 100% siguri. da sunt sigura ca eram im perioada de ovulatie

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati folosit prezervative in ambele cazuri, nu poti fi gravida.