| Cristina_7964 a întrebat:

Am si eu o problema. Sambata am avut contact sexual protejat cu iubitul meu si s-a rupt prezervativul, dupa 10 ore, am luat pastila de a doua zi. Eram spre sfarsitul menstruatiei, ieri mi s-a oprit, iar astazi a inceput din nou in cantitati destul de mici. Pe prospect la postinor2 scrie la reactii adverse: Sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Asta poate fi un semn ca am ramas insarcinata sau este o reactie datorata pastilei? Voi ce credeti? Astept parerile voastre!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Suta la suta nu esti insarcinata,iar pastila de a doua zi nu cred ca era cazul s-o iei din moment ce iti venise sau,ma rog,asteptai sa-ti vina ciclul.
Sa ai mare grija cu pastila asta,reactiile adverse sunt multe si iti faci singura rau.
Deci, nu esti insarcinata, sunt parte din reactiile adverse de la respectiva pastila.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg ce ginecolog nebun ti-a prescris pilula de a doua zi daca eria in timpul menstrei. Riscul de sarcina era minim, iar riscul de reactii adverse imens de mari. Este foarte grav ce a facut medicul si te invit sa-l reclami la Colegiul Medicilor fiindca este posibil sa iti fi creat probleme majore, care sa te chinuie ani de zile sau chiar toata viata.
Nu exista semne ca ai ramas sau nu insarcinata. Oricum, e putin probabil sa fii insarcinata cu sau fara pilula. Dar fiind intr-o perioada extrem de vulnerabila hormonal, doza foarte mare din pilula de a doua zi a facut ravagii. Sangerarea poate fi semnul lor. Trebuie sa ajungi cat mai repede la un ginecolog bun si responsabil (nu ca cel care ti-a prescris pilula). Preferabil undeva unde sa poti ramane internata daca este cazul si sa ti se faca investigatii serioase si complete. Nu stiu cati ani ai, dar poate intr-o zi iti vei dori copii si nu ai vrea ca nebunia asta sa te impiedice.

| foxi a răspuns:

Da-i inainte... fara frica, nu ai nimic!

| antimulte a răspuns:

Inseamna ca e o reactie secundara a pastilei, asta nu inseamna ca nu si-a facut efectul, asa ca n-ai de ce sa te alarmezi. Totusi daca esti stresata din cauza asta intreaba o farmacista sa vezi ce iti zice.
BAFTA!

Răspuns utilizator avertizat
| Cristina_7964 explică:

Nu am vrut sa risc... daca ma intelegi. Multumesc pentru sfaturi!

| lamdlle a răspuns:

Acum sigur nu esti insarcinata, dar trebuie sa stii ca nu mai ai voie sa mai iei pilula de a doua zi in urmatoarele 6 luni, pentru ca altfel pot aparea dezechilibre hormonale de care scapi foarte greu. Postinor se ia maxim de 2 ori pe an. Sanatate!happy