| anonim_4396 a întrebat:

Buna… am avut contact sexual protejat cu iubitul meu dar din pacate s-a rupt prezervativul, el a ejacula afara pentru ca simtise ceva in neregula … s-a sters cu servetel umed intim dupa care am continuat!
Nu am menstra foarte regulata, dar as fi in 1-2 zi de fertilitate. Exista risc de sarcina? As putea sa iau Postinor2, ce reactii adverse creeaza si daca la toate femeile apar?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista, chiar sanse foarte mari, deoarece a ramas sperma pe teava, de la eja culare anterioara, care s-a scurs imediat in vaginul tau, cand ati continuat.
Degeaba s-a sters pe penis, daca sperma era inca pe teava si s-a scurs involuntar in vaginul tau, in primele secunde cand a fost reintrodus.
Cat priveste luarea pastilei de a doua zi, are atat de multe efecte secundare, ca-i indicata 1 singura data in viata sa o iei, si atunci, numai cu riscul asumat.

| Andreeush a răspuns:

Exista risc de sarcina. Chiar daca zici ca ai fi in 1-2 zi de fertilitate creste riscul de aparitie a sarcinii deoarece spermatozoizii traiesc vreo 4-5 zile in uter. Du-te la farmacie si ia pastila de a doua zi. Ca reactii adverse pot aparea greata, ameteli. Dar macar eviti o sarcina nedorita.

| Bula a răspuns (pentru Andreeush):

Pastila de a doua zi are efect doar in urmatoarele 24 ore dupa actul sexual.
E bine sa ai la tine tot timpul, pentru cazuri cand nu ai prezevativ sau daca se defecteaza.

| Andreeush a răspuns:

Pilula de a doua zi trebuie luată în termen de 72 de ore de la contactul neprotejat. Ea conţine un hormon pe care îl conţin şi pilulele anticoncepţionale obişnuite, doar că într-o concentraţie mult mai mare.
Acest hormon este responsabil de întârzierea sau eliminarea ovulaţiei în acea lună. Dar acest lucru se întâmplă numai dacă este utilizată în termen de 72 de ore.
Poate avea efecte secundare
Din pricina faptul că pilula de a doua zi are o concentraţie hormonală mai mare decât au pastilele anticoncepţionale, ea poate să producă dereglări hormonale, aşa încât următoarea menstruaţie să fie întârziată şi să fie destul de greu de anticipat momentul în care ea se va instala.

Tocmai din pricina acestor dereglări şi a concentraţiei mare de hormoni nu este indicat să se folosească în mod uzual o astfel de pastilă, chiar dacă în ultima vreme au apărut pe piaţă unele cu o concentraţie ceva mai mică de hormoni.

În plus, această pilulă poate avea şi alte efecte adverse: senzaţie de greaţă, vărsături, oboseală nejustificată. Ce ar mai trebui spus este faptul că pilula de a doua zi nu protejează de bolile cu transmitere sexuală.