| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problemaaa! Ma masturbez de vreo 3-4 ani (adica de prin clasa a 5a; acum sunt a 9a ) de vreo 3-4 ori pe zi. Vreau sa stiu care sunt riscurile? Rog seriozitate! Multumesc!

15 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E prea mult, sincer!

Fa-o numai cand e necesar, cand nu mai poti sa 'rezisti'.

Masturbarea se practica pentru a-ti cunoaste propriul corp si, in unele cazuri, de a scapa de 'presiune' (cand nu ai o relatie stabila, etc).

Tu, in schimb, faci abuz de ea!

Poti ajunge la impotenta, clar; nu mai zic de ejaculare precoce!

| Dizzydizz a răspuns:

Ca at cand faci sex sa nu ti se ridice gogulaughing

| irina20 a răspuns:

3-4 ori pe zi?!?
Da' ai timp.nu gluma...

| Pho3nix a răspuns:

Inseamna ca tu nu mai iesi afara din casa.
Se vede ca ai timp de asa ceva...

| George1510 a răspuns:

Cel mai bine lasa-teeeeeeeeeeeeeeee nu cred ca exista riscuri... poate doar obisnuinta

| cristina a răspuns:

Nu cred ca e foarte bine. ar trebui sa incerci sa-ti ocupi timpul cu alte lucruri ca sa poti uita de chestia asta care probabil ti-a devenit obisnuinta.
iesi cu prietenii distreaza-te si evita sa stai singur ca sa nu-ti mai vina pofte:d
sper ca ti-am fost de ajutor
pup

| lilstar a răspuns:

Ar trebui sa o lasi mai moale cu asta. Totusi mi se pare prea mult frate.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandru_4652 a răspuns:

WTF?! 3-4 ori pe zi? straight face dude take it easy... de 2 ori pe saptamana e acceptabil. pnm fa-ti o prietena si treci la treaba adevarata lasa filmele porno

| (̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅()ڪے a răspuns:

Ai devenit independenta. Lasa-teeeeeeeee. Nu te mai gandi la asta. Distreaza-te. Da riscurile ar fi: Sa devi independenta.BaFtA:*

| Ninna a răspuns:

Labar

| Ninna a răspuns:

Labar

| sika_7240 a răspuns:

Lol frt nici asa macar fa ti u un prog odata la 2 zile zic ca ar fi mai binehappy am auzit ca masturbarea excesiva duce la riscul impotenteihappy nu stiu daca e adev dar las o mai moalehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Riscuri? da e posibil sa nu ti se mai scoale jucaia la un sex daca o mai freci mult...:laughing.

| Zuuuuz a răspuns:

Masturbarea este normala, atata timp cat nu se exagereaza. Cand aceasta devine in exces, adica de 4 5 ori pe saptamana sau chiar o data sau de doua ori pe zi, aceasta are anumite urmari nedorite asupra organismului