| AndrewBlackAnonimous a întrebat:

am aproape 13 ani si nu stiu daca pot inca sa ma masturbez sau nu. Si daca da cum si cand?
Seriozitate, va rog.
Funda.

11 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Este cam devreme sa te masturbezi. Asteapta sa mai cresti si apoi poti sa faci ce vrei cu organul tau sexual.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

„Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.

„Masturbarea infantilă este considerată o variantă normală de comportament."
—Hansen, J.K.; Balslev, T. (noiembrie 2009). „Hand activities in infantile masturbation: a video analysis of 13 cases" (în engleză). European Journal of Paediatric Neurology (Elsevier) 13 (6): 508-10. doi:10. 1016/j. ejpn. 2008.10.007. ISSN 1090-3798. PMID 19010071.

Aceste puncte de vedere sunt confirmate în Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation ". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 și în Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

Citeste prima parte a raspunsului tau si iti vei da seama ca raspunsul pe care l-am dat eu este un sfat pentru cei care vor sa se masturbeze de la o varsta frageda.

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

Iara incepe robotelul de doctorandus?
Masturbarea este normala pentru oamenii imorali care se uita la ceea ce nu au.

Pentru oamenii normali care nu se uita la prostii...nu mai au nevoie de masturbare.

I-am aratat cati bolnavi sunt din cauza masturbarii, dar el continua cu ignoranta.

Sursele lui nu spun nimic.....sunt afirmatii gen: Masturbati-va si punct.
El este credul, nici macar nu stie fiziologia raspunsului sexual.

El nu stie ca sursele alea vin de la organizatii comerciale, nu ii in stare sa vada cum multi sunt afectati de la masturbare.
Spune-i sa vada filmul Concussion sau sa vada acest documentar:https://www.youtube.com/watch?v=j8ii9zGFDtc

Daca are ochi, sa vada, el crede ca traim in paradis, visatoru!

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Reactiile irationale ale parintilor nu sunt un motiv ca un copil sa nu se masturbeze.

| Florentina9210 a răspuns:

Lasa masturbatul la varsta aceasta si pune mana pe carte! O sa ai timp si de ''degetica''!

| Seba2013 a răspuns:

Legea te fereste de tot ce alimenteaza acest comportament.

Esti inca mic, nu poti sa vezi dincolo de instincte, de aceea te ingrijeste legea.

Pot instinctele sa te inbolnaveasca?
Da.

| Maios a răspuns:

Da te poti masturba oricand(in baie, in fata PC uitandu-te la filme porno etc.) si daca esti fata pto baga ceva in vagin sau sa faci "degetica" sau daca esti baiat poti efectiv sa "dai o laba"(sa ti-o freci)!

| Maria_Alexandra_1998_goRv a răspuns:

Cautama pe facebook Alexandra Maria... am aceeasi poza ca aici

| banananazdravana a răspuns:

Nu da ma la laba, e pacat mare in ochii Lui Dumnezeu, sa nu mai ai tupeul sa calci in biserica. Dar daca o faci fa-o cum trebuie, daca esti fata ai grija sa nu o bagi prea adanc, sa iti ramana ceva acolo blocat, dar daca esti baiat si ai la ce fa cu ambele maini, asa e cel mai bine