| tomas_1123 a întrebat:

Am tot auzit intrebarea
Cand sa-mi incep viata sexuala?
Si am tot auzit raspunsuri: Cand te simti pregatit/a!
Ce vrea sa insemne asta? Ce ar trebui sa simt!?
Adica, cand stiu ca sunt pregatit.pe mine ma intereseaza si intrebarea, dar vreau sa-mi explicati si raspunsul (cand esti pregatit). mentionez ca am 15 ani jumate

Răspuns Câştigător
| anonim_7506 a răspuns:

Daca intalnesti o persoana pentru care simti ceva, automat esti pregatit fara sa mai stai pe ganduri.Eu cred ca nu-i vorba de a te simti pregatit caci atunci cand iubesti pe cineva, simti ca vrei sa faci asta.

8 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Daca te intreaba un baiat daca vrei sa o faci tu ce'i spui? Da? Daca eziti sa spui da, inseamna ca nu esti pregatita.Pregatita inseanma sa nu iti fie frica de ce o sa se intample si sa fi pregatita si in sensul de a sti sa te protejezi si de a sti riscurile nerespectarii metodelor contraceptive.

| Cypronge a răspuns:

Varsta biologica optima pentru inceperea vietii sexuale este aproximativ aceeasi atat la barbati cat si la femei, la ei fiind insa putin mai devreme: 18 ani, fata de 20 la femei. Fetitele in timpul adolescentei sufera modificari hormonale si ale organlor genitale, astfel incat la varsta de 20 de ani toate aceste schimbari sunt produse. Celulele colului uterin (si nu numai) sufera multe modificari pana ajung sa cosntiuie epiteliul cervixului uterin matur. Astfel ca inceprea vietii sexuale mai devreme creste riscul dezvoltarii unor atipii celulare la acest nivel care, in timp, pot degenera in cancer. Mai mult, asocierea cu virusul Papiloma uman creste si mai mult riscul aparitiei cancerului.

Sub aspect psihologic insa, fetele nu ar trebui sa accepte inceperea vietii sexuale sub alte influente decat cele personale: fortari ale prietenului, ale anturajului etc. De multe ori am auzit fetite care si-au inceput viata sexuala datorita presiunilor facute de parteneri "daca ma iubesti, te culci cu mine". Nici o fata nu este obligata sa faca acest lucru si trebuie sa constientizeze mai ales faptul ca inceprea vietii sexuale nu poate salva o relatie care oricum nu este multumitoare. Un astfel de gest exagerat nu o face sa fie mai respectata decat era inainte, nici mai iubita sau mai protejata, poate lucrurile sa evolueze chiar invers. Este indicat ca primul contact sexual sa il aiba cu un partener stabil cu care se afla intr-o relatie frumoasa, pe care il iubeste si il doreste. Numai atunci cand simte aceasta dorinta sexuala ar trebui sa faca pasul decisiv (si acest moment este valabil si pentru baieti). Organismul, ajuns la maturitatea sa sexuala, poate manifesta aceasta dorinta atunci cand este pregatit sa o indeplineasca, astfel va poate indica singur momentul potrivit. Baietii sunt in general influentati de anturaj sa isi inceapa viata sexuala. Ca regula generala, cu riscul de a parea moralizatoare, nu lasati influentele celorlalti sa va controleze viata.

| glamour a răspuns:

Pai la majoritatea baietilor "danseaza" hormonii in ei la varsta ta. Nu simti nimic? Nu simti ca ai vrea sa faci sex? Cand esti in preajma unei fete care iti place nu ai vrea sa o simti mai aproape de tine? mult mai aproape ca atunci cand saruti pe cineva...

| Sperman a răspuns:

Buna,

Pentru un baiat nu prea are importanta, la 15 ani deja poti sa-ti incepi linistit.winking
Se spune ca e bine sa-ti incepi viata sexuala dupa pubertate, atunci cand organele genitale sunt dezvoltate complet.
La fete e mai dificil, de recomandat de la 17 ani in sus. happy

Salut!

| Anablondyi a răspuns:

In primul rand este oactiune care te va schimba de tot happy vei trebuie de la faza de copil. direct la faza de adult si asta nu e indicat happy adica sa fim seriosi iti risti anii astia de copilarie pe o chestie.nuam ca sa demonstrezi ca esti curajos si cooL? sadsad nu e bine! aici ai dreptate cand esti tu pregatit, adica, in momentul in care simti ceva foarte puternic fata de o persoana mai precis de persona pe care o iubesti si vrei sa ii demonstrezi cat o iubesti. daca o iubesti pe aceasta persoana la nebunie atunci e ok sa faciwinkingwinking dar tot tu alegi...copilaria sau inceperea vietii sexuale (maturitate)winkingwinking eu zic sa fi foarte precaut pentru ca mai tarziu o sati para rau.mai ales la fete sad le vor parea foarte rau p[entru ceea ce au facut iar la baieti e chestia asta ca toti cei care sunt diperati dupa sex si asa laughing sunt adevaratii copii laughingcare vor sa incerce ceva nou laughingdeci crede-ma si asculta sfatul meu

| 10011993 a răspuns:

In niciun caz la varsta asta nu esti pregatit pentru sex

| tomas_1123 explică:

Eu sunt baiat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti cand cand ti se scoala si trebuie s-o culci l loc...atrunci e vba de sexutz sau de "lucru manual"laughinglaughing app nu t gandi l faza cu dimineata (*aviz cunoscatorilor)...