| Nadiiii a întrebat:

Sunt cu un baiat de un an.Nu am facut-o niciodata, sunt virgina, el nu mai este.Dar in ultimu' timp(2luni) simt nevoia sa o fac ( sa-mi incep viata sexuala), si vreau ca el sa fie primu.Indiferent ca ma merita sau nu, sau relatia nu va mai dura vreau ca el sa fie primul, am eu fixatia asta.( mentionez ca el mi-a cerut o singura data sa o facem(in vara))
Intrebarea ar fi: Este ceva ineregula cu mine? Adica sunt constienta ca nu este cel mai indicat sa-mi incep viata sexuala de acum( nu sunt inca majora am 16 ani), dar simt asta si am si fixul sa o fac cu el indiferent ca voi regreta sau nu.

Acum nu stiu, sa ma trezeasca cineva la realitatelaughing)

13 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Majoritatea fetelor de varsta ta gandesc astfel. Tu spui ca nu o sa regreti dar poate ca nu o sa mai fi cu el si peste ceva ani o sa dai de un baiat pe care o sa-l iubesti cu adevarat si o sa regreti ca ti-ai pierdut virginitatea cu altcineva. Faci cum vrei, e viata si alegerea ta dar mai tarziu s-ar putea sa regreti.

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca nu sti ceea ce vrei,aceasta fixatie a ta e doar o simpla curiozitate atat, nu cred ca o vei si implini pentru ca e doar un simplu gand,la varsta ta sexul e ok, faza cu bts va protejati mereu,fi fara griji nici o specie, rasa ce o fi nu a disparut ca a facut sex, bts multe sunt si inventate cum spunea cineva hiv este o boala inventata de americani la fel si multe ele da se transmit pe cale sexuala, hiv este boala sistemului imunitar slabit spunea un mare savant in fine, ai nevoie de o conversatie cu maicata sau cu o femeie matura esti inocenta in gandire, e ciudat sa stea un an cu tine si deloc sex mai rar sau atata a stat sa faca sex cu o virgina nu stiu apoi te lasa ce faci te plangi aici pe TPU nu, faci cum vrei tu, garanti in viata nu exista dar folosesti mintea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Fetiţo, trezeşte-te! =))
NU se termină lumea mâine;)

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani :)
Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este un pas important in viata si de asemenea unic in felulei. Ai face bine sa iti analizezi dorinta inainte de a fi prea tarziu.Fiecare dintre noi este singurul lui stapan insa aceasta este valabila in cazul celor maturi sau cu o gandire foarte analitica. Fiindca esti inca imatura atat fizic dar mai ales mental sfatul meu este sa mai astepti.

| neutrino a răspuns:

Daca maretul tau tel in viata este de a deveni femeie de la aceasta varsta, atunci totul este in regula, nu esti nici prima femeie de 16 ani, dar nici ultima. In neregula pentru tine ar fi fost sa mai astepti inca.

| Doub a răspuns:

Esti mica.

| minrest a răspuns:

Am văzut un om cândva al cărui portofel nu stătea bine, era în buzunarul de la spate și era un pic ieșit afară. Am ezitat mult, dar se vedeau și banii în portofel, nu am rezistat și i-am spus. Mi-a multumit si a apasat portofelul un pic in jos. Cat as fi vrut sa fac ceva sa nu i se fure banii, nu mai aveam ce sa fac. A trebuit sa ma urc pe la alta usa in tramvai, nu de alta dar grija mea pentru portofelul lui era deja suspecta. Am coborat la aceeasi statie cu el, m-am uitat intentionat, nu mai avea nici un portofel. Nici nu i-am spus, ca sa nu il umilesc inutil. Lui ii statea prost portofelul, tie iti sta prost altceva, degeaba te-as convinge pe moment, rezultatul ar fi acelasi. Ce pot sa iti garantez e ca vor incepe imediat problemele ginecologice, iar la medic nu o sa iti convina sa mergi, si deasemeni relatia voastra se va deteriora imediat, pentru ca pana acum a fost interesul lui, de acum va fi interesul tau sa dureze relatia. Buna seara.

| SkyPilot a răspuns:

Esti cam tanara, ar mai trebui sa astepti un an-doi. Organismul tau va suporta mai bine schimbarile care au loc in viata ta. Stii care sunt acele schimbari? Gasesti pe net, sau poti intreba aici. Mintea ta va evolua si ea destul de mult in urmatorii ani si vei percepe realitatea altfel.
Dacatu vrei ca acest baiat sa fie primul nu este nici o problema. Esti stapana pe trupul tau, faci ce vrei. Incercati amandoi sa faceti aceasta experienta de neuitat (in sensul bun) pentru tine.
Aveti grija sa o faceti protejat ca sava feriti de o graviditate nedorita, dar si de BTS. Puteti fi purtatori de BTS chiar daca nu ati facut sex pana acum.

| MskDesign a răspuns:

Cred ca mai bine este sa mai astepti.El daca te iubeste cu adevarat, isi va sacrifica dorintele sexuale si va astepta.

| Țoglă a răspuns:

Dacă tu vrei... de ce nu? Ideal îi la 17/18 ani.

| IDede a răspuns:

Daca chiar simt nevoia fa-o dar protejat, neaparat protejat. Dar trebuie sa iei in calcul si altceva. Cata incredere ai in el, sa nu regreti ca ai ti-ai pierdut virginitatea cu el si daca chiar doresti iti poti incepe viata sexuala. Fiecare isi incepe viata sexuala cand crede el/ea ca este potrivit si pregatit. Adica, nu omori pe nimeni ca tu ti-ai pierdut virginitatea. Cat nu vii cu un copil la parintii tai acasa este in regula. Nu ca nu iubesc copii dar e vorba despre varsta ta si cred ca ar trebui sa fii capabila in primul rand sa cresti un copil. Revenind, gandeste-te bine la asta si vorbeste cu iubitul tau despre asta.

| Andreea_Niță_1994 a răspuns:

Din moment ce iti doresti asta. este ok sa-ti urmezi instinctele. Insa...ai mare grija sa nu te batjocoreasca pentru ca e foarte important ca el sa te doreasca la fel de mult cum o faci tu, iar despartirea doare mai tare decat atunci cand cu acea persoana nu ai intretinut niciun act sexual.

| Dariusuu a răspuns (pentru Andreea_Niță_1994):

Este ok să faci sex la 16 anişori puiule?