| PussicatDolls a întrebat:

Am un dezechilibru hormonal foarte stresant. Începând de acum 2 săptămâni ma dor sanii (care de obicei ma dureau inainte de menstruatie cu o saptamana), am sangerat la 19 zile de la prima menstra a lunii trecute (mi-a venit pe 23 iulie si am sangerat acum 2 seri),am facut un control ginecologic unde mi-a fost spus ca nu am probleme,insa continui sa ma simt rău,am stări de greață,dureri mari de sani,depresie,atacuri de panica. In plus, acum 3 zile am venit in Italia, am schimbat clima. Ce sa fac? Am motive de îngrijorare, sunt simptome normale? Sangerarea aceea intermenstruala m-a speriat rău de tot.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce clima ai schimbat fetita, ca nu te-ai dus peste continente, sau alte meridiane, esti doar la 2000km de Romania si tot vara este si acolo! Asi fii inteles daca veneai in Australia, unde-i iarna acum, dar la 2000 km deRomania nu-i nici o clima schimbata!
Daca ai avut sex, poate esti insarcinata sau poti avea o boala cu transmitere sexuala care ti-a afectat aparatul uro-genital.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu pot intelege un lucru extrem de simplu si elementar. Cum este posibil ca acel medic ginecolog sa nu-ti fi explicat natura dereglarilor tale hormonale si din ce motiv n-a recomandat si prescris un tratament hormonal de reglare a activitatii hormonale si implicit si a ciclului menstrual la unul normal de 28 de zile. Este de-a dreptul de neinteles, un mister ca un medic ginecolog sa nu-ti fi facut respectiva propunere/recomandate. Este complet anormal ca menstruatia sa inceapa inainte de a trece cele minim 21 de zile fata de momentul inceperii menstruatiei precedente. Ar fi indicat sa fii consultat si de un alt medic ginecolog chiar si cu scopul de a putea compara cele 2 pareri. Multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ai fost la medic si ti-a zis ca esti in regula poti sa stai linistita. Poti sa-ti faci si un control endocrinologic, sa vezi cum stai cu hormonii. Sau sa mergi la un psiholog ca sa te mai descarci putin si sa primesti niste sfaturi.
Multa sanatate.