| cori87 a întrebat:

Am si eu o problema si va rog sa imi raspundeti urgent.am 25 de ani si am o viata sexuala destul de activa, menstruatia nu o am regulata iar luna asta am avut o prbl care ma speriat rau..trebuia sa imi vina menstruatia,ma dureau sani, aveam toate simptomele, dupa contactul sexual cu partenerul am mers la baie si am vazut ca am sangerat putin dar maro..asa a fost toata ziua iar seara am crezut ca mi a venit menstruatia pentru ca am sangerat normal, chiar ambudent...asta a durat numai o zi si dupa a incetat.iar la aproape doua zile dupa contactul cu partenerul am mers la baie si din nou acea sangerare in timpul spalarii si putina durere.ce pote sa fie? chiar a fost menstruatie sau alta sa fie cauza? sunt fffffff ingrijorata, ma gandesc sa nu fie chist sau rana.astept rasp urgeeeennttt va roogg.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarea dupa contact sexual este un mare smen de alarma si, aproape intotdeauan, arata ca e ceva rau pe colul uterin, cel mai probabil acea leziune precanceroasa (displazia) cunoscuta popular ca rana pe col. Trebuie sa te vada urgent ginecologul tau, la cat mai scurt timp dupa sangerare (daca este cazul, poate face o biopsie din zona care are semne de sangerare recenta). Nu stiu cand ai facut ultimul consult ginecologic cu test Papanicolaou, dar daca a fost in ultimele 6 luni, leziunile nu pot fi atat de avansate si se pot trata fara sa te lase cu sechele. Important este sa ajungi la ginecolog cat mai repede.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E posibil să fi fost menstruaţia, deoarece ai avut acele simptome premenstruale ( durerea de sâni, scurgerea maronie, etc. ) - dar aceasta s-a întrerupt după acele 2 zile şi a revenit după alte 2 zile, deoarece nu s-a încheiat complet prima dată - e posibil să se fi întrerupt din cauze diverse : ai intrat în contact cu apă rece ( poate ai fost la ştrand, sau te-ai spălat cu apă rece, ori ai ţinut picioarele în apă rece ), poate te-ai răcit, etc.

Dar poate avea şi cauze "medicale" pe care NU le pot exclude - deci, cel mai BINE ar fi dacă ai merge la un CONTROL ginecologic - medicul ar trebui să-ţi facă o ecografie vaginală şi/sau ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine ( pentru a exclude cauze ca fibrom sau chisturi )!

Rană NU cred să fie, dacă ar fi fost o asemenea situaţie ai fi simţit o durere/usturime în momentul producerii şi NU ai fi avut acea scurgere maronie ( premenstruală ), ci o hemoragie cu sânge normal la culoare!

O altă cauză ar putea fi o eventuală SARCINĂ şi e posibil să fi avut "ciclu peste sarcină"!
Nu ai spus NIMIC despre actul sexual : dacă v-aţi "protejat" sau nu, şi cum...

Acestea ar fi cele 3 mari cauze posibile!

| cori87 explică (pentru bursuc001):

Actul sexual a fost protejat..ms pentru raspuns

| bursuc001 a răspuns (pentru cori87):

Cu plăcere!

Dacă actele sexuale au fost protejate, atunci se EXCLUDE a 3-a cauză!

Rămân celelalte două...

Totuşi, la 25 de ani ar fi TREBUIT să ai ciclu REGULAT, neapărat să faci un control ginecologic - e posibil să ai chist ovarian sau ovar polichistic, acestea generează ciclu neregulat ( mai ales peste 20 de ani )!

| neutrino a răspuns:

La 25 ani, cu o activitate sexuala destul de activa, trebuie sa intelegi ca ar fi bine sa mergi la ginecolog. TPU-ul barfeste, nu vindeca!

| DeNNyZ a răspuns:

Eu cred ca ar tebuie sa te consulti cu un medic, e specialist si stie ce ai cu adevarat, te poate ajuta mult mai mult si mai efectiv(si te rog fa-o cit mai rapid posibil...)