| Kamelia69 a întrebat:

Mi-a venit prima menstruatie in mai, mai concret pe 20 si a durat 4 zile. Acum imi intirzie cu 41 de zile ciclul. La inceputul lunii iulie am avut niste simptome premestruale: febra, dureri de spade, crampe abdominale, sanii ma dureau, dar nu mi-a venit totusi. Iar acum de vreo 4 zile imi curge un lichid de culoare maro. De ce imi intirzie si ce inseamna lichidul acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E normal sa fie neregulata la primele menstruatii. Eu am de 4 ani si tot mi se intampla sa-mi intarzie si una/2 luni uneori. E posibil sa-ti vina, de obicei dupa lichidul acela maro cam vine. happy

| Lucaci a răspuns:

Nu te îngrijora. Primii 2 ani sunt întotdeauna nesiguri.Mie m-a venit a două menstruatie la două luni după prima. Este ceva natural.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare happy

Oricum, cel mai probabil, această "scurgere" maro ( "imi curge un lichid de culoare maro" ) este menstruaţia de luna asta...

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Deci, pe bune acum, nu mai există o zi fără ca o fetiță să pună astfel de întrebări? Întrebări ce au peste 10 răspunsuri fiecare! Răspunsuri corecte!
Hai să-ți răspund și să opresc odată și odată ''valul'' acesta de întrebări fără sens care se tot repetă. Îți întârzie ''perioada'' fiindcă ești doar în primul an! În primii doi ani este nereglat și poate să-ți apară oricând, atunci când nu te aștepți! De asemenea, nu numai că întârzie sau vine de mai multe ori pe lună (mai rar asta), dar variază și cantitatea și culoarea. Lichidul acela maro înseamnă că ți-a venit. Ia-ți repede absorbante și protejează-te!
Eu sunt deja în al doilea an și mai pățesc și eu așa. Nu trebuie să te sperii, nu-i nimic în neregulă!

| Kamelia69 explică (pentru LenoreVoldaren):

In primul rind fiecare fata cind e la inceput are o mie de intrebari, si doreste sa se informeze si fiecare fata are problemele ei, iar in al doilea rind eu am ales categoria "sanatatea" deci e normal ca sa apar in fiecare zi intrebari de genul acesta. ___________ Acest lichid maro nu este chiar lichid, dar parca este lichd-crema.

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru Kamelia69):

Nu vreau deloc să mă cert cu tine sau cu orice altă fată de aici care e la început. Dar totuși, aceste întrebări au fost puse de zeci de ori de-a lungul timpului. Nu trebuie să faci decât să bagi niște cuvinte cheie pe Google și vezi câte și mai câte rezultate sunt. Și știu că sunt fete curioase, dar de aceea există mamele lor, care le pot lămuri mai mult decât cei de pe TPU.
- Iar acel lichid maro, mai consistent, care ai zis că are și puțin sânge (în cealaltă întrebare) este faptul că ți-a venit. Cum ziceam, și eu am pățit.

| AnonimAnonimus12345 a răspuns:

Pai primele menstruații vor întârzia, deoarece încă nu s-au echilibrat. Mai târziu se vor echilibra și ar trebui sa ți vina o data pe luna. Despre simptome nu știu ce sa zic. Și în legătură cu lichidul maro: dacă este imediat după ciclu, nu te speria. E doar sângele care a mai rămas după ovulație. Însă dacă îl întâlnești în tot restul timpului în care nu ai ciclu înseamnă ca sunt secrețiile vaginale care au rolul de a te proteja împotriva infecțiilor. Ele ar trebui sa aiba culoare transparenta si daca au culori diferite înseamnă ca ai vreo infecție. Dacă este după ciclu înseamnă ca nu ai probleme. Sper ca te am ajutat. happy

| Kamelia69 explică (pentru AnonimAnonimus12345):

Stiu ca ciclul de la inceput este neregulat, dar totusi sa intirzie cu 41 de zile... lichidul maro mi-a aparut acum zilele acestea... uneori se observa si niste singe prin lichid

| AnonimAnonimus12345 a răspuns:

Da ma, 41 de zile este normal. Mie primele 4 menstruatii au fost 31 martie-21 mai-18 iulie-4septembrie. E normal. Si lichidul acela este sangele ramas dupa ovulatie daca mai apare si rosu. Nu-ti face griji. Sper ca te-am ajutat big grin