| rapidistarapid a întrebat:

Am vazut de cateva zile acolo jos pe labia mare ca un cos, dar nu e cos, e asa ca o galma, l-am spart si a iesit ceva lichid albicios ca la un cos. Cand ma ating pe el ma dore putin. Ce sa fie oare? Ce sa fac sa imi treaca, cu ce sa ma dau sau cum sa procedez? Multumesc.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ce e nu e bine! Du-te urgent la medicul de familie pentru trimitere la dermatologie, sau direct la un cabinet privat cu plata, daca nu vrei sa stie ai tai!
Nu amana, ca se agraveaza si dureaza mult mai mult vindecarea!
Ai mare grija cu igiena manuala! - multe neplaceri (peste 20 de boli!) pot veni de la mainile nespalate, cu care, fara sa iti dai seama, te atingi sau scarpini!
Trebuie sa te speli pe maini la orice revenire din oras, sau dupa ce ai umblat cu chestii murdare, etc.

| Me,myself & I a răspuns:

Fugi la medic nu sta pe ganduri! sanatatea e cea mai importanta

| anutzasweet a răspuns:

Atentie, nu sunt cosuri! E Molluscum Contagiosum

Una dintre afectiunile cu transmitere sexuala, mai "tacuta" decat cele deja "consacratele" si, prin urmare, mai putin luata inseama, este Molluscum Contagiosum. Aceasta se manifesta prin aparitia unor mici bubite localizate in zona genitala, care pot fi usor confundate cu o iritatie generata de foliculii pilosi sau chiar cu cosurile.

Molluscum Contagiosum este o infectie virala determinata de virusul Molluscipox virus care poate fi de 4 tipuri: de la MCV-1, la MCV-4. Adultii se infecteaza de obicei prin contact sexual, cu MCV-2, iar papulele vor aparea in regiunea anala, interfesiera, in interiorul coapselor si in jurul organelor genitale. Boala poate sa apara si la copii, insa generata de alta forma a virusului decat la adulti. In cazul lor, ei se pot contamina usor la bazinele de inot sau chiar prin simpla atingere de alti copii infectati.

Cum se transmite?

Modalitatea de transmitere a MCV-2 este mai simpla decat in cazul bolilor mai "serioase", cum ar fi Chlamydia sau Gonoreea, si anume prin simplul contact fizic. Prin urmare, chiar daca folositi prezervativul in timpul actului sexual, puteti sa va treziti infectati. Primul simptom apare in doua saptamani pana la cateva luni de la contactul sexual ce a generat transmiterea infectiei.

Cum o recunosti?

Astfel, la suprafata pielii vor aparea pustule care prezinta in mijloc o colectie de lichid gros, albicios. Ele pot fi de diferite marimi: mici cat gamalia unui ac sau de marimea unui bob de piper, rotunde, hemisferice, de culoarea pielii si relativ dure la palpat. Aspectul acestora poate usor induce in eroare, fiind adesea confundate cu cosurile sau cu iritarea foliculilor pilosi in urma epilarii.

Ce tratament exista?

Boala trece de la sine atunci cand pacientul are un sistem imunitar puternic, insa este nevoie de interventia medicului specialist in cazul in care acestea sunt in numar mare si raspandite pe o suprafata extinsa. Medicul fie va curata interiorul lor pentru a nu mai fi contagioase, fie va recomanda tratamente imunostimulatoare, antivirale sau chiar electrocauterizare.

In cat timp va trece?

Atentie: nu va scarpinati si nu va spargeti singuri pustulele pentru a elimina lichidul intrucat prin aceasta metoda nu faceti decat sa contribuiti la raspandirea virusului pe suprafetele invecinate. In cazul in care va supara mancarimile, spalati usor zona cu alcool si evitati sa va scarpinati.

De asemenea, avand in vedere ca virusul este prezent in organism pana ce ultima papula dispare, este recomandat sa va abtineti de la sex pe toata aceasta perioada, intrucat sunteti contagiosi. In cazul in care respectati normele de igiena, boala poate sa dispara de la sine in 2 - 3 luni. In caz contrar, veti avea de luptat cu ea chiar si un an.

scuze ca am scris atat... sper sa-ti foloseasca.ai grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai bartolinita, fara sex in perioada asta ca se inflameaza mai mult, ia antibiotice si fa-ti si un examen secretie vaginala