| DariaSalvatoreD a întrebat:

Deci, am observat un micut cos pe labia stanga, care ma cam chinuie de ceva vreme. Nu le.am spus parintilor, crezand ca va trece. Ei bine nu. M.am incapatanat si l.am stors. Si a iesit mult lichid verzui. Spre final,cand sa nu mai iasa nimic a iesit si o mica urma de sange. Acum ma ustura putin,pentru ca era si labia inflamata si iritata si rosie. Nu stiu,dar a curs foarte mult lichid vascos. Ma jena foarte tare, si nu puteam nici sa stau jos sau sa imi apropii picioarele si mergeam putin cracanat, numai de durere.Acum parca ma simt mult mai bine fara cosul ala micut, si inca e inflamata labia. Bine, am spart cosul acum cateva min. Tin sa spun ca nu am avut vreun contact sexual cu nimeni niciodata si am 15 ani. Voi astepta pana dimineata,si daca labia nu isi revine, e normal? Sau trebuie sa o dau cu un unguent sau crema? Nu am mai avut niciodata asemenea problema si imi e destul de frica. Pana sa merg la doctor, am zis sa am macar sa am habar la ce ma pot astepta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
AI O INFECTIE SI TREBUIE TRATATA CORESPUNZATOR!
Nu inteleg de ce nu vorbesti cu mama ta, mai ales ca nu ai dec e sa iti fie teama neavand inca contact sexual.
Adreseaza-te medicului de familie, ori discuta cu mama ta si va sti ce are de facut.
O zi buna happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect & simptomatologie...
Cel mai probabil, este vorba de un coş sau de un furuncul :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune!

| Glodeanu_Marian_1999 a răspuns:

Da-te cu otet de mere, si va trece in mai putin de 3 zile.