| Giyaa a întrebat:

Anticonceptionale au traba cu tigarile?

Adica daca iei anticonceptionale poate sa ti se faca rau daca fumezi sau alte efecte?

Răspuns Câştigător
| adelynaa a răspuns:

Pey dc nu fumezi in exces nu-i nici o problema... si atac cerebral se poate face din cauza asta da doar persoanele care fumeaza in exces mai mult de 5 tigari pe z nu'i tocmai in regula, dar conteaza si varsta si aici vb de pers de peste 35 de ani se adreseaza mai mult... in orice caz nu'i ok sa fumezi in exces. si eu fac tratament cu anticonceptionale si fumez da nu in exces deci ii in regula.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, femeile care fumeaza nu au voie sa ia anticonceptionale. Daca totusi este important, se aleg anumite preparate (cu doza mica de hormoni), se fac analize de coagulare la fiecare 3 luni si consult ginecologic la fiecare 6 luni si se iau o perioada cat mai limitata si numai inaintea varstei de 35 de ani.

| ana_2556 a răspuns:

Da,au o mare treaba. Avanad in vedere ca si tigarile si anticonceptionalele provoaca coagularea sangelui, imbinate pot forma cheaguri de sange care sa iti provoace un atac cerebral. Ar fi bine sa nu mai iei anticonceptionale de capul tau, sa mergi la un doctor, sa vorbesti cuel si sa te informezi, si fumatul. nah. ai de ales intre cancer la plamani sau in gat. thinking

| Pissy a răspuns:

Nu,dar nici nu exagera cu fumatu` laughing

| Zazu a răspuns:

Din cauza tutunului sangele nu se mai oxigeneaza corespunzator ceea ce duce la coagulare.Hormonii,in general,duc la o coagulare a sangelui in cazul in care deja exista o problema relationata cu sistemul circulator. Raul asta de care vorberbesti tu si pe care nu-l intelegi se traduce prin coaguli care obstructioneaza vasele de sange,ceea ce duce la embolii cerebrale, pulmonare, tromboze si alte minunatii extrem de grave.
La varsta de 20 de ani am suferit de o tromboza popliteala bilaterala, adica-cheaguri de sange pe vasele care duc sangele la inima, am fost la un punct de moarte.Problema nu a fost fumatul ci doza hormonala care mi-a fost indicata chiar si cu analize din partea medicului.Te rog sa fii foarte atenta, nu se pot lua anticonceptionale fara analizele unui medic specialist si implicit pe baza unui istorial medical care sa iti apartina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci tromboza ( risc crescut la femeile trecute de 35 de ani) P.S am auzit si eu la Doctor G medic legist rolling on the floor

| Giyaa explică:

Nu le iau de capul meuwinking. dar am cam inceput cu tigarile in ultimele 2 saptamani