| anonim_4396 a întrebat:

Anticonceptionale pot afecta in mod negativ? De exemplu ingrasare sau infertilitate?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iau de 4 luni din motive medicale și nu m-am îngrășat deloc, ba chiar am slăbit dar nu din cauza lor

| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 temeri amintite reprezinta pur si simplu ''mituri urbane'' complet false si incorecte. Bineinteles exista si situatii in care unele femei se confrunta cu un apetit alimentar mult crescut si aparitia senzatiei de foame, pe perioada folosirii pastilelor AC ca metoda contraceptiva sau din motive medicale, dar in mod sigur nu se vor igrasa daca vor reusi sa se abtina tentatiei de a manca pe saturate. De asemenea chiar si simpla presupunere ca pastilele AC ar provoca infertilitate reprezinta o parere lipsita de sens a unor persoane neinformate sau incorect informate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, anticonceptionalele duc la ingrasare excesiva

| sofisis a răspuns:

Da, pot afecta si prin ingrasare si prin infertilitate totala sau temporara.