| anonim_4396 a întrebat:

Anticonceptionalele se pot lua doar din momentul cand iti vine ciclul?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le iei doar pentru efectul contraceptiv (anti-sarcina), le poti lua doar la inceputul unei menstruatii si numai dupa ce ginecologul exclude o sarcina sau o alta afectiuen ginecologica (adica numai dupa consult ginecologic temeinic). daca le iei ca tratament si nu te intereseaza efectul contraceptiv, atunci le iei cum ti le indica medicul.

| darrio2007 a răspuns:

Difera de la un tip de anticonceptionale la altul. Cel mai sigur citeste instructiunile.

| IloveCats a răspuns:

E cel mai bine deoarece esti protejata dupa prima pastila. dar poti sa le iei in orice zi si te protejezi suplimentar 7 zile happy

| Nicole29 a răspuns:

Pt a preveni o sarcina le iei din seara primei zile de ciclu.
Dar nu lua fara sa-ti faci un consult la ginecolog, si spune-i sa-ti dea ceva care sa nu-ti faca rau si care sa nu te ingrashe, eu m-am ingrasat putin de la ele

| madalina200 a răspuns:

Nu