| Allys19 a întrebat:

Anticoncepționalele sunt și numite pilula de a doua zi? Daca a ejaculat înăutru și iau o pastila anticoncepțională după act,fără sa țin tratament, are efect?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Nu! Anticonceptionalele sunt pastile zilnice, care contin o anumita cantitate infima de hormoni, diferita in fiecare pastila.
Daca iei 1 singura pastila anticonceptionala dupa sex, este frectie la picor de lemn, pentru ca ai nevoie de cel putin 2 saptamani de zile de luat pastile, zi de zi ca sa fii protejata.
Asadar, pastila anticonceptionala NU este pastila avortiva si nu ajuta cu nimic, daca o iei dupa sex.

Pilula de a doua z, i este doar 1 singura pastila, care se ia in caz de urgenta, ca sa distruga ovulul fecundat. Este de altfel o bomba hormonala, cu foarte multe efecte secundare, fiind recomandata numai 1 singura data in viata.

15 răspunsuri:
| Allys19 explică:

Îmi trebuie rețeta pentru ele?

| Anca5 a răspuns (pentru Sofer):

Câți ani aveti?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca5):

10 ani mai mult ca mama ta.

| Anca5 a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde știți cati ani are ea?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O nu nu nu. Sunt doua lucruri total diferite. Daca s-a intamplat asta, ia pastila de a doua zi, dar doar in cel mai urgen caz, in care esti sigura ca s-a intamplat asta si exista riscul de sarcina nedorita, pentru ca are si efecte negative asupra corpului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca5):

Pai, ai scris chiar tu pe forum, aici:
https://www.tpu.ro/utilizator/acbpie/intrebari/

| Anca5 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am înțeles și ce părere aveți despre ce am zis despre ea pe forum?

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Anticoncepționalele sunt și numite pilula de a doua zi?
Rapunsul este NU. Compozitia pastilelor este complet diferita.
2.) Daca a ejaculat înăutru și iau o pastila anticoncepțională după act, fără sa țin tratament, are efect?
Raspunsul corect este NU. Fiindca pastila AC (anticonceptionala) contine hormoni diferiti fata de hormonii ca exista in pastila de a 2-a zi (contraceptiva)
Efectul contraceptiv al pastilei AC este... 0 (zero) Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Allys19):

Acum 14 ore | Allys19 explică:
Îmi trebuie rețeta pentru ele?
Esti 100% convinsa ca in mod absolut SIGUR esti in PERIOADA FERTILA a ciclului tau menstrual?
Folosirea pastilei contraceptive in mod INUTIL, FARA ROST si FARA SENS reprezinta o crasa si impardonabila IRESPONSABILITATE.
In cazul in care NU stii precis daca in acest moment esti sau nu in PERIOADA FERTILA, in acel caz se procedeaza dupa cum urmeaza :
In astfel de situatii orice fata inteligenta care este corect informata si documentata, prima data nu-si cumpara o pastila contraceptiva din farmacie, ci isi cumpara un test de fertilitate si ovulatie :

-- https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
-- https://comenzi.farmaciatei.ro/......sa-p329319

cu ajutorul caruia determina cu o precizie de peste 97-98% daca in acel moment este in una din zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Testul de fertilitate si ovulatie se face exact la fel ca testul de sarcina si rezultatul se obtine dupa trecerea a 3-5 minute.
-- Daca rezultatul este NEGATIV in acel caz femeia afla ca NU este in perioada fertila a ciclului si ca atare este IMPOSIBIL sa poata sa ramana insarcinata,
-- Daca rezultatul este POZITIV in acel caz femeia stiind ca este in perioada fertila a ciclului menstrual si exista posibilitatea sigura / certa sa poata sa ia nastere o sarcina nedorita, va folosi in deplina siguranta pastila contraceptiva/de a 2-a zi, Escapelle sau Postinor2.
Acesta este modul NORMAL, LOGIC cat si RESPONSABIL in care ar trebui sa procedeze orice femeie educata si bine informata in astfel de situatii.

| Allys19 explică (pentru Sofer):

Ce efecte secundare exista? Anticonceptionalele pot regla efectele secundare ale pilulei de a doua zi?

| Andreeush a răspuns:

Nu au nici o legătură. Anticoncepționalele trebuie luate în fiecare zi pentru a nu se forma o sarcină iar pilula de a doua zi e o singură pastilă care se ia într-o situație de urgență după un act sexual neprotejat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Allys19):

Citeste pe prospectele lor, fiindca fiecare medicatie are efectele ei.
Anticonceptionalele NU pot regla efectele secundare ale "bombei" de a doua zi!
Nimic nu poate regla efectele negative ale pastilei de a doua zi, daca ai luat-o!

| Anca5 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mie nu mi răspundeți?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anca5):

Ti-am raspuns, dar nu pe acest topic, ci pe cel unde ai intrebat de mama ta.

| Sofer a răspuns:

Te ți de anticoncepționale pe care le ei în fiecare zi la ore fixe și faci sex linistita cu câte ejaculări înăuntru vrei.