| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Iau ac de un an.
A trebuit sa iau ultima pastila din blister, dar am luat-o dupa 15 ore, de cand ar fi trebuit sa iau.
Apoi am avut contact sexual neprotejat, dar nu a ejaculat.
Ce ar trebui sa fac? Sa iau pilula de a doua zi? Sau anticonceptionalele si-au facut efectul? Folosesc Stodette.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ca sa fii in siguranta, ar fi trebuit sa il fi luat cu cel mult 12 ore intarziere. Ce e de facut depinde in ce saptamana erai. Poti gasi prospectul aici si te lamuresti singura:
http://www.medipedia.ro/......020mg.aspx
Ar trebui sa vezi imediat un ginecolog. Nu lua pastila de a doua zi fara o opinie avizata.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Ia ac in continuare. chiar daca ai luat - o dupa 15 ore.