| bluedeyutssa a întrebat:

As dori si eu pareri de la mai multe fete care deja au trecut prin asta!
In timpul primului contact sexual la fete din cate am citit apar sangerari, dar spuneti'mi sunt sangerari abundente care ar putea de exemplu pata cearceaful sau ar putea fi deranjante pentru partener?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este variabil. Unele fete nu sangereaza deloc (20%), altele sangereaza foarte putin (o picatura cat un varf de ac), altele fac 2-3 pete pe cearsaf, altele sangereaza pana la 5 zile destul ed abundent.

| wolder a răspuns:

Daca partenerul te iubeste si accepta sa o faci prima data cu el atunci nu il va deranja. e ceva normal de cand e lumea se intampla asta deci nu-i un capat de lume.
Eu n-am intampinat astfel de intamplari poate sunt una din norocoase, dar depinde de organism.
Succesbig grin!

| FlorinaGeorgiana a răspuns:

In majoritatea cazurilor sunt sangerari in mica cantitate, aproape nu iti dai seama. Oricum in momentul ala nici nu o sa te gandesti la sangerari, mai ales ca este foarte putin sange happy.

| Azµre a răspuns:

Depinde de organism, depinde de cât de excitată ai fost, sunt mulți factori care influențează!

| monutza90 a răspuns:

Asa cum au mai spus si ceilalti depinde la mine nu a existat nici o sangerare

| SyndicateX a răspuns:

Depinde, sunt unele care nu sangereaza.

| justgabriela a răspuns:

Acum depinde si de elasticitatea himenului tau si de cat de umeda ai fost, zic eu... Nu cred ca pe partenerul tau il va deranja. Uneori poate sa iti curga si cateva zile dupa, asa ca nu te speria. E posibil sa te simti si putin ciudat "acolo jos", dar nu e nici o problema.
Cand faci asta incearca sa te relaxezi si sa nu te gandesti cat de tare patezi cearsaful... si, protejati-va! mai ales daca prietenul tau nu e foarte experimentat.
Sper ca te -am ajutat

| Hilde a răspuns:

Aceste lucruri sunt normale in viata oricarei femei care se decide sa isi inceapa viata sexuala. Totul depinde de organismul tau.Comunicarea este cea mai importanta inainte de toate, iar daca partenerul tau te iubeste si te accepta asa cum esti, nu va da importanta daca sangerezi la primul contact sau nu.Nu trebuie sa iti fie jena de acest lucru fiindca este ceva absolut normal, iar daca vei sangera putin nu are rost sa te panichezi, se va mai intampla pana corpul se va obisnui :* Bafta si sa fi cat mai relaxata ca altfel nu va iesi nimic frumos!

| Roobeertaa a răspuns:

Buna! Depinde de amandoi asta, daca are rabdare cu tine si nu se grabeste, tu te relaxezi totu' o sa fie ok..si se poate si fara sangerari..si daca sangerezi acum sa nu crezi ca o sa curga o galeata laughing probabil doar putin.dar sunt foarte multe cazuri care nu au sangerat deloc.