| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa ramai gravida fara contact sexual? Adica de la fingering de exemplu, daca exista vreo urma (in cazul in care sunt eu o urma nevizibila) de sperma pe degete? Din cate am citit e atat de putin probabil ca e practic imposibil. Dar as vrea sa aud pareri. Mie mi se pare absurd sa ramai insarcinata asa.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent cat de mica ar fi cantitatea de sperma care ar putea fi introdusa IN VAGIN prin masturbare, formarea unei sarcini devine posibila daca acest lucru are loc in una din cele 4-5 zile care fac parte din PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Cu cat ziua masturbarii este mai apropiata de ziua OVULATIEI, cu atat este mai mare si probabilitatea de formare a sarcinii. Intro cantitate infima de sperma de marimea unei gamalii cum este cea a acului cu gamalie, exista de la cateva mii la cateva zeci de mii de spermatozoizi. Chiar ca NU este deloc absurd sa se poata forma o sarcina printr-o astfel de ''metoda de inseminare''. Nu te-as sfatui sa incerci vreodata sa o si experimentezi cu scopul de a te convinge. big grin Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| IamJoKeR a răspuns:

Nu ai cum.