| Blue Eyes a întrebat:

As putea sa cumpar anticonceptionale de la farmacie fara reteta? trebuie sa ma ghidez dupa ceva anume ca sa le cumpar? nu exista nici un risc?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele se iau numai la recomandarea ginecologului dupa consult ginecologic. Nu te poti ghida dupa nimic, e imposibil sa stii ce preparat ti se potriveste si daca nu ai vreo contraindicatie pentru anumite anticonceptionale.
Administrarea de anticonceptionale are numeroase riscuri, ele fiind un preparat hormonal cu efecte intense si de lunga durata. Dar, administrarea preparatului potrivit, pe perioada potrivita si supravegherea ginecologica atenta pe toata perioada administrarii reduc riscurile la un nivel acceptabil. Totusi, exista destule reactii adverse si complicatii redutabile. Pe majoritatea ginecologul le sesiseaza la timp (consultul e obligatoriu la maxim 6 luni pe perioada adminstrarii) si se trateaza cu succes. Ramane un mic numar de femei care se confrunta cu reactii adverse serioase, unele chiar mortale (in principiu cele care nu respecta sfatul ginecologului sau nu merg suficient de des la consultatii).
Nici in ruptul capului nu lua anticonceptioanle fara sfatul medicului. Poti ramane sterila, poti face tumori de endometru, ovar sau san, poti muri datorita complicatiilor acute. E cea mai mare nebunie pe care ai putea-o face si, fara indoiala, ai avea reactii adverse serioase, mai devreme sau mai tarziu. Neaparat consult ginecologic inainte si apoi periodic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kongeriket, din pacate chiar nu exagerez. Nu stiu daca tu ai cunostintele medicale necesare sa apreciezi daca este adevarul sau nu sau te bazezi doar pe ce spune unul si altul sau pe cele cateva cazuri de cutare chestie pe care le cunosti tu si apreciezi ca sunt reprezentative pentru populatia globala.
Eu spun niste adevaruri, asa cum adevarat este ca poti face infarct stand pe WC. Numai ca daca o chestie are risc de 1000 de ori mai mare facuta intr-un fel decat altfel, atunci e clar ca oamenii trebuie atentionati asupra riscurilor.
Inteleg ca ai o problema personala cu mine si ca la fiecare raspun pe care il dau incerci sa ma combati. Dar tu vezi ca eu am buna crestere sa nu ma iau de raspunsurile altora daca nu am argumente clare (adica studii stiintifice, cifre, nu pareri). E a mai multa oara cand ma jignesti gratuit si intentionat si, sincer sa-ti spun, ma deranjeaza. Nu esti de acord, exprima-ti parerea. Dar fara acuze inutile, fara jigniri "subtile", fara referinte adolescentine la viata mea personala. Te rog frumos sa incetezi, fiindca nimeni si implicit nici eu nu este obligat sa-ti suporte insultele pe care le exprimi in loc de pareri. Ajunge!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kongeriket, tu stii ca prezervativul nu asigura decat cam 90% din protectia impotriva HPV, nu? Si ca al doilea factor de risc este traumatismul zonei de transformare? Chestia cu speranta de viata este hilara, sa fim seriosi, tu iti numeri zilele in care mai apuci sa faci sex, de parca asta ar fi singurul ideal in viata. Din pacate, in conditiile din Romania, inceperea vietii sexuale inainte de 18 ani reprezinta principalul factor de risc pentru cancerul de col uterin (via HPV) desigur. Esti liber sa predici sexul de la ce varsta vrei tu, asa cum si eu sunt libera sa predic sexula de la 18 ani (varsta de altfel si legala). Rugamintea mea era sa nu te mai legi de mine personal cu tot felul de insulte "subtile". Nu sunt proasta si le receptionez, chiar daca am mereu impresia ca ele spun mai multe despre caracterul celui care insulta decat despre caracterul celui insultat. Daca nebunia mea apocaliptica si absurda de a propovadui abstinenta pana la absurda varsta de 17 ani si jumatate-18 a salvat cel putin o viata, o tanara fata care nu va face la 35 de ani cancer de col, atunci tot esafodajul tau este inutil si periculos. Si eu cred ca salvat mai multe vieti. Asadar, revin: fiecare predica ce stie si esti liber sa-ti prezinti argumentele. Dar libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea mea de a-mi prezenta argumentele. Ia cauta tu in cate comentarii faci referiri inutile la persoana mea si las-o ceva mai moale. Mai ales ca pana una alta rationamentul meu este majorita acceptat de medici si oamenii legii din multe tari, inclusiv din Romania. Ceea ce, in lipsa altui criteriu, il face acceptabil.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pf... iar a intrat Brigaela cea apocaliptică. Nu e greşit ce spune ea dar e mult prea apocalitptică. Am senzaţia că se simte mai bine după ce le spune tuturor copiilor că o să moară în chinuri de cancer de la o banală partidă de sex sau de la anticoncepţionale. Sau poate vrea să-i sperie pe toţi astfel încât toate să ajungă virgine la 25 de ani că aşa i se pare ei moral. Zău că ştiu.
Revenind la întrebarea ta, du-te o dată la ginecolog să-ţi recomande anticoncepţionalele potrivite. De la unele poate să doară ficatul, de la altele să rămâi sterilă pentru prea multă vreme (mie asta mi se pare o veste bună dar se pare că nu tuturor), de la unele poate să te doară capul, să ai tulburări de libidou, etc. Totuşi, chiar să mori de la ele... e exagerat. La urma urmei poţi să mori de infarct în timp ce stai pe wc. Brigaela exagerează!
După ce ţi-a recomandat ginecologul nişte comprimate anume, după aceea le iei de fiecare dată de la orice farmacie. Fără reţetă fără nimic. Nu-s ca Rudotelul (calmant) sau Fenobarbitalul. Anticoncepţionalele se dau fără reţetă la farmacie.
Spor!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Brigaela, nu am o problemă personală cu tine ci cu toţi cei ca tine care predică abstinenţa până la adânci bătrâneţi care pun răul dus la apocaliptic în faţă şi care vor ca toţi să fie ca ei! Cu tine personal nu am nimic (se poate vedea în întrebări că mă leg de toţi care predică întru abstinenţă şi distrugerea relaţiilor pe baze puerile) dar tu eşti cea mai apocaliptică şi cu asta nu te pot eu ajuta.
Ok, hai să-i dăm în cifre şi păreri.
Iată, de pildă în ţările nordice (Norvegia, Islanda, Danemarca, Finlanda, Suedia) prima menstră apare la fete în jurul vârstei de 17 ani iar pubertatea la băieţi debutează cam pe la 16 ani. (cu excepţiile de rigoare, clar)
La polul opus, se află ţările africane (sau, în fine, apropiate de linia ecuatorială a planetei) unde ciclul la fete începe în medie în jurul vârstei de 9 ani (cu plusuri şi minusuri - excepţii) iar pubertatea la băieţi începe undeva pe la 8 ani.
Ei bine, acestea fiind spuse, studiile globale pe care le tot invoci nu pot fi valabile peste tot.
Dacă o fată are prima menstră la 8 ani, este sigur să-şi înceapă viaţa sexuală pe la 15 ani, în vreme ce dacă prima menstră nu i-a venit nici la 16, evident că mai bine aşteaptă până la 18-20.
Dar, asta nu înseamnă că TOATĂ lumea trebuie să aştept până extrem de târziu doar pentru că UNII păţesc nu ştiu ce.
În plus, contează şi speranţa de viaţă atât la bărbaţi cât şi la femei. Care este speranţa de viaţă medie la femei în România?! 72 de ani! Care este speranţa de viaţă medie la bărbaţi în România? 64 de ani!
Şi atunci tu mă contrazici pe mine când spun, dacă nu acum, atunci când?!
Eu nu am contrazis ce spui tu acolo pentru că în proporţie de 99% e adevărat şi sunt de acord. Ce contrazic eu şi consider condamnabil este MODUL cum o spui.
La urma urmei şi ieşind afară şi respirând aerul slab calitativ poate duce la deces. La naiba, orice poate duce la deces, inclusiv statul în casă şi nefăcutul de nimic!
Eu asta încerc să te determin să înţelegi că nu e bine ceea ce faci şi anume să sperii într-aşa hal copiii care chiar îşi pun încredere în cuvântul tău pentru că eşti medic şi să le spui tuturor că o să moară în chinuri de cancer.
În plus, am şi eu o întrebare. Din câte ştiu eu, cancerul de col uterin se face de la infectarea cu virusul HPV pe care-l poartă bărbaţii(unii) dar care pe ei nu-i afectează. Corect?!
Şi, spui tu, şi spui foarte bine, înainte de o anumită vârstă, când colul uterin îşi produce rotaţia finală întru maturizarea completă a femeii, este cel mai expus. Corect.
Şi-acum vin şi eu cu o întrebare: Prin protecţie cu prezervativ, şansele sunt nule ca eu să-i transmit ei virusul HPV, indiferent dacă acea rotaţie este completă sau nu şi ce parte este expusă, corect?!
Şi-atunci te-ntreb: De ce sperii oamenii şi copiii spunându-le tuturor că toţi o să facă cancer de col uterin şi că toţi o să moară în chinuri dacă fac sex înainte de 18 ani (sau 17 ani şi jumătate... în fine)?!
De asemenea, vreau să te întreb cum te simţi tu ca om ştiind că din punct de vedere al cifrelor, cel puţin o parte dintre cei care îţi ascultă sfatul chiar sunt minţiţi?! Ce s-a întâmplat cu sinceritatea medicului?!
Dacă tot vrei să fii apocaliptică, atunci ai răbdarea şi prezintă ambele feţe ale problemei.
Te plângi de referirile mele adolescentine dar cine predică apocaliptic, eu sau tu?!
Ţi-am spus şi-ţi repet: Scopul nu a fost şi nu este să te jignesc ci este să-ţi demonstrez că greşeşti atunci când predici apocaliptic. 95% sunt sigur că nu-ţi vei schimba atitudinea pentru că niciun medic nu se schimbă din simplul motiv că aproape toţi au senzaţia aia de autosuficienţă şi că ei le ştiu pe toate deşi uită că în România jumătate din populaţie nu calcă niciodată la medic iar cealaltă jumătate are o ură viscerală pentru aceştia.
Ceea ce sper eu să obţin, este să observ că ai înţeles măcar ce vreau eu să spun fără să tot predici că eu te jignesc şi atât, fără să încerci să pricepi ce spun. Eu îţi explic explicit şi tu negreşit mă înţelegi greşit!
Ah... şi încă ceva: Mai mulţi oameni mor de malnutriţie şi de alte boli simple pe care unii medici refuză să le trateze. Şi asta în ROMÂNIA!
Eu NU CRED că infecţia cu HPV este marea problemă a ţării ăsteia şi nu agreez predicile apocaliptice care, deşi fondate, au totuşi un fundament subţire.
Sănătate!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca esti eleva sau studenta, le poti primi gratuit! de la cabinetele de planning familial! e absolut necesara o consultatie inainte - sunt mai multe tipuri de organisme! - si trebuie sa ti se prescrie cel mai potrivit! - altfel, risti sa te ingrasi, sau sa iti apara mustati, te dereglezi hormonal, etc!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Anticonceptionalele se iau numai la indicatia unui medic ginecolog, el decide care sunt cele pe care le poti folosi fara sa aiba repercursiuni asupra sanatatii tale.

| Ea12345 a răspuns:

Nu trebuie sa ceri la farmacie. Te duci la doctor si-i spui ca ai nevoie; ti le dau gratuit.

| gabytza_7109 a răspuns:

Cel mai bine du-te la doctor sa ti le prescrie el asa dupa tine sa le iei nu este bine iti pui sanatatea in pericol. du-te la ginecolog!