| Vyio a întrebat:

As vrea sa stiu daca exista o metoda reala de vindecare a depresiei. In cazul meu timpul nu a vindecat nimic, amintirile sunt inca la fel de vii, iar cand il privesc pe el( iubitul) imi dau seama cat de mult am nevoie de el, cu toate ca a gresit in trecut.

Răspuns Câştigător
| mary_4249 a răspuns:

Daca ai sa stai si ai sa te gandesti la el si la amintirile pe care le aveti impreuna o sa iti fie greu sa il uiti. Dar greseala pe care a facut-o este atata de grava incat nu poti sa ii mai acorzi o a doua sansa?
Puneti intrebarea si analizeaza si pe urma vei putea sa depasesti monentul.

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ce spui tu e mai degraba autocomatimire si complacere de context, cu posibile usoare tente de masochism psihic! Nu te mai gandi atat, viata e frumoasa si merge inainte! Cauta-ti activitati care sa te solicite, invata, citeste, asculta muzica ritmata si vesela, plimba-te!, dar nu pe unde umblai cu el, Bucura-te de renasterea naturii, citeste niste poezii, papa putina cioco din cand in cand, si dorestete-ti cu tarie!>>sa depasesti situatia! SUCCES! (toti gresim...)

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Tulburarea depresivă este adesea mai mult decât o stare temporară de proastă dispoziţie.
Depresia este o afecţiune serioasă care cuprinde o mare varietate de simptome:

-->tristeţea permanentă, pierderea interesului pentru cele din jur, pentru meserie sau pasiuni, pierderea capacităţii de a se bucura, sentimente de vinovăţie nejustificate, nelinişte, tulburări de somn, tulburări ale poftei de mâncare, tulburări de concentrare sau scăderea capacităţii de a lua decizii...

Unele stări depresive pot include chiar idei de suicid...
In functie de cauzele sale, depresia poate dura de la cateva luni la ani intregi... Pe termen lung, ea afecteaza viata sociala (prin retragerea subiectului din viata sociala)
viata de familie, activitatea profesionala...etc.
In asemenea situatii se recomanda ajutor psihologic sau psihiatric!
In cazul tau... daca timpul nu a vindecat nimic, trebuie sa ajuti timpul! (depinde si cat timp a trecut de la despartire., ce a cauzat despartirea...)
Daca nu sunt sanse sa va mai impacati, (oricum, tu nu ai uitat ca a gresit in trecut..., se pare ca nu poti trece peste.) trebuie sa te impaci cu ideea...sa mergi mai departe, sa gasesti pe altcineva cu care sa fii fericita.
Viata merita traita, nu are rost sa ne lamentam pentru o singura persoana. Nu ai dat prea multe detalii, dar daca te-ar (fi) iubi (t) ar fi cu tine...
Curios e cum ne refacem dupa o despartire cand intalnim pe altcineva mai bun...
Multi oameni, daca ar face o retrospectiva in viata lor, si-ar da seama ca de multe ori a fost bine ca s-au despartit la un moment dat de cineva (au suferit, a fost greu...ingrozitor) pentru ca urma sa intalneasca pe altcineva MAI BUN!
Asa ca..., adu-ti aminte cantecelul Madalinei Manole:

"Fata draga nu fi trista
fiindca e pacat
Fara lacrimi nu exista
dor adevarat
Dar se zvanta nori in soare
lacrima usor
Si surasul reapare
cald si-nfloritor.
Asa au fost si vor fi
cararile Inimii
asa se-ntampla ori de cate ori iubim
Ai sa-ntelegi
mai tarziu
si-ai sa-mi dai dreptate, stiu
Fruntea sus
Si-mpreuna sa zambim "

mira
| mira a răspuns:

Depresia a fost diagnosticata de vreun medic? Poate este vorba de o simpla deceptie pe care timpul o atenueaza.Solutia este sa iesi in lume si mai ales sa faci calatorii, daca se poate in strainatate.Atentie,calatorii inteligente cu documentare prealabila si cu un program cultural bine pus la punct. Dac sunt simptomele unei depresii, adreseaza-te fara ezitari unui medic psihiatru. Mira

| Nastia a răspuns:

Uite, cred ca si eu am un pic, poate si mai mult de depresie, ...eu m-am despartit de prietenu meu d 3 saptamana, ...inca il iubesc,. am p altcineva si totusi numai la el ma gandesc, ...de ex cand m-am intalnit cu actualu am fost atenta la el, mi s-a parut d treaba, de gasca, dar, cand am plecat, s-a dus actualu, a aparut tot fostul, .in vise apare el, dimineata el, seara el,. nu pot sa mai scap d el, .nici eu nu pot sa mai traiesc fara el dar nu mai putem fi impreuna una pentru ca eu nu am timp, a 2-a la mana pentru ca m-ar omori mama sa afle k sunt iar cu el, ...cred ca trebuie sa t afunzi in citit, in invata, in orice, in ce vrei u, ...sa ai mereu o ocupatie, sa stergi msj, nr lui, tot, ...si sa iesi cu prietenii ca sa nu mai ai timp sa t gandesti la el, ...asa cred eu, .la mine a functionat, putin,. poate merge la tine, mult succes, papaa:*

| gabrielutzu a răspuns:

Cam asta se intampla atunci cand omul pune tot un om pe post de dumnezeu...si-l coboara pe adevaratul Dumnezeu din centrul vietii sale...(asta daca l-a avut vreodata pe El acolo)
A-ti face din omul de langa tine un idol, fie el si iubit, caruia sa-i dedici intreaga viata reprezinta o uriasa greseala, pentru simplul motiv ca si el este om ca si tine, deci este supus greselii si cu cat te "inchini" mai mult acestui idol, cu atat durerea si dezamagirea va fi mai mare atunci cand acesta se va da jos de pe piedestalul pe care tu singura l-ai urcat...

| Vyio explică:

Greseala e grava in masura in care mi-am pierdut cam toata increderea in mine. I-am mai dat o sansa, insa subconstientul meu nu. Am cosmaruri de foarte multe ori in ceea ce-l priveste, iar el recunoaste ca a gresit. Cu toate astea am ajuns sa-mi fie frica sa ma privesc in oglinda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebuie sa-ti largesti cercul de cunoscuti si prieteni, sa socializezi cu mai multa lume deoarece esti tanara, sa descoperi cum poti fi utila in comunitate, inteleg ca ai nevoie de un umar de sprijin dar trebuie sa ai in anturajul tau pe cineva care sa se sprijine pe tine, de ar fi vorba despre un iubit, un frate, un parinte, o asociatie umanitara, etc: tu alegi, deci nu mai sta in letargie si actioneaza - depresia dispare avand o activitate speciala care sa ne valorizeze! sa ne tii la curent, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu-l ierti daca te-a ranit.Barbatii nu apreciaza si gresesc din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il iubesti, trebuie sa fii langa el, Mary are dreptate! trebuie sa ii mai acorzi o sansa" mai ales ca recunoaste ca a gresit! Baietii de multe ori inseala inconstient!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost la doctor sa-ti dea diagnosticul asta?

| andrada005 a răspuns:

Il vei uita complet doar atunci cand in viata ta va aparea o alta persoana pe care sa o iubesty la fel de mult...crede-ma ca va functiona nu este usor dar nici imposibil... pana atunci nu poti decat sa te consolezi si nu lasa respectul tau de femeie sa fie calcat in picioare in ziua de azi tot mai multe fete fac asta...nu confunda dragostea cu bataia de joc...si fi mandra de alegerea facuta...si sper sa treci peste asta...

| costina a răspuns:

Si eu am avut probleme asa nu puteam sa il uit pe fostul si am stat doi ani impreunasaddar iehsit cu prieteni ...il poti uita nu te mai gandi la el gandeste-te in alata parte...gaseste ceva ca sa iti atraga atentia sa nu te mai gandesthy la elsadsthyu ca e greusaddar nu e numai un baiat pe lumea asta sunt mai multi.care te iubesc.incearca sa sai cu altcineva.eu asa am facut am stat catva timp ma.am gandit la el... dar dupa ce iti dai seama ca tu stai si plangi dupa el si el e cu alta nu e binewinkingeu zic ieshi in oras distreazate incearca sa il uiti tonguesper sa il uiti

| daciana a răspuns:

Si eu cred la ca tine o depresie nu poate fi vindecata eu iti doresc sanatate

| asics31 a răspuns:

E cam aiurea spus ca doar barbatii sunt asa, iar daca cineva crede ca doar barbatul inseala, oare cu cine o face, nu tot cu o femeie? ideea e ca ajuta niste afirmatii facute intr una, ascultatul de muzica, poti sa si canti cu voce tare, sa faci sport, sa socializezi cat mai mult, plimbari in fiecare zi, fii ocupata, intalneste oameni noi. chestia interesanta este ca de fapt ne indragostim de sentimente nu de persoana. asa ca sunt convins ca daca gasesti pe altcineva care sa ti ofere sentimente de dragoste, spuse din INIMA(altfel suferi din nou) iti revii cu siguranta. adevarul este ca si eu sunt in starea ta si te inteleg in totalitate. este esential sa discuti cu persoane care te intelege si ti da sanse de revenire, oricum, cica iubirea tine oricum doar 12-16 luni. asta ca sa nu ne prajim creierul sau sa facem cine stie ce prostii, in mare, cam atat, iar daca vrei sa ne sustinem reciproc, da ok la adresa mea de mess. daca nu, sper sa ti revii cat mai curand, vad ca multa lume chiar daca nu te cunoaste este alaturi de tine.