| chris_2294 a întrebat:

As vrea sa stiu... daca nu am ciclul menstrual regulat si fac sex neprotejat ce sanse sunt sa raman gravida? va rog sa imi raspundetisad

Răspuns Câştigător
| ofataoarecare a răspuns:

Ciclul neregulat poate sa fie si de la stres,suparari etc:-) nu neaparat de la sex neprotejat, cat despre sansele sa ramai insarcinata sunt destul de mari, cam 93-95% deoarece ai facut neprotejat.Eu ti-as indica sa faci protejat deoarece atunci ai sanse doar de vreo 3-6%ca sa ramai insarcinata (deci cred ca obs diferenta in procente intre cel neprotejat si protejat)
Sfatul cel mai bun pentru intrebarea ta este:Mergi la un consult ginecolog cat mai repede:-)

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual. Adica in primele 5 zile (din prima zi de sangerare) riscul este de 4%. Creste progresiv, ajunge la un maxim de 27-30% in zilele 12-16 si sacde din nou ajungand in ultimele 5 zile (inainte de o noua sangerare) iar 4%.

| Iuli113 a răspuns:

Du-te pe clopotel sexologul este un geniu

| Roxana99_3934 a răspuns:

Nu ai avut niciodata?