| mardeamor a întrebat:

Azi am avut un contact sexual neprotejat si a ejaculat in mine insa vreau sa stiu daca pot ramane insarcinata pentru ca luna trecuta pe 28 mi-a venit dar nu a fost niciodata regulat ciclul menstrual asta inseamna ca peste cateva zile ar trebui sa imi vina.am sanse sa raman gravida? sa iau pilula azi sau maine? multumesc

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt sanse sa ramai insarcinata, dar mici. Nu poti lua pilula de a doua zi dupa ureche, du-te maine dimineata la ginecolog pentru a vedea daca e cazul si daca o poti lua.

| RXN a răspuns:

Bai copil, ca dupa cum scrii, mai mult de 16 ani nu ai. Tu stii cat e o pilula de a doua zi? In jur de 60-80 lei.Stii cate poti sa patesti? Nu, logic ca nu stii.Pastila aia, fara recomandarea medicului, poate la fel de bine sa nu aiba niciun efect si tot poti sa ramai insarcinata, asta ca sa nu mai vorbim de celelalte probleme ca dereglari hormonale, menstruatii abundente, sangerari intre menstruatii, etc.Mai pe scurt, e de naspa.
Sanse sa ramai insarcinata sunt oricand, nu inteleg de ce lasi in baza faptului ca 'mie nu mi se poate intampla/nu sunt in perioada fertila' sau mai stiu eu ce minuni aveti in cap.
Pilula de dupa e ia cat mai repede, ar fi indicat chiar azi, dar cum nu ai facut niciun control medical, mai bine asteapta pana maine, poate de fapt nu e necesar.

| wildthing a răspuns:

Cat de proasta poate fi o fata, activa sexual, dar careia nu i-a trecut prin cap sa se documenteze temeinic referitor la subiect?! Ar fi trebuit sa fii o enciclopedie, in schimb tu ti-o tragi fara prezervativ, il lasi pe handralau sa isi dea drumul in tine si abia dupa, ceri pareri pe TPU.

| Christina a răspuns:

Poti sa ramai! Mergi la un ginecolog sau ia pastila de a doua zi.

| cosmina16 a răspuns:

Ai sanse de 99% sa fii insarcinata!

Ia pilula cat poti de repede...Maxim 24 de ore de la contactul sexual e cel mai bine

Mai bine dai pana in 100 lei pe o pastila deci peste 400 lei pe un avort care are daune psihice!

| cotzobello a răspuns:

Nu sunt sanse foarte mari...nu lua pilula pentru ca e bomba hormonala...asteapta sa iti vina.:*

| aly_2338 a răspuns:

Parerea mea e sa iei pilula aceea si pe viitor sa ai mare grije, chiar daca ai un act ne protejet, baiatul acela putea sa scoata penisul si sa ejaculeze pe tine, sau sa il termini u,***...pe viitor sa fii mai atentabig grin