| Sara2 a întrebat:

Aseara am fost la ziua unui prieten, am plecat seara de acasa si am venit dimineata, bineanteles ca ai meu au fost de acord, cand am venit mama m- luat la bataie ca in fiecare sambata seara plec din casa si ea nu mai suporta...bla bla, acum seara iar ne-am lut la cearta, m-a agresat, a inceput sa ma injure sa ma spurce, incepusem sa plang, tremuram de nervi ea continua iar eu nu am mai suportat, am injurat-o si am scuipat-o, nu stiu parca fara voia mea, iar acum sunt incuiata cu cheia in camera, cum pot sa ameliorez situatia? este o femeie cu care nu te poti intelege omeneste, {am 25 ani}

8 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Nu stiu situatia ta si nici ce exact faci la 25 de ani. Oricum cred ca la anii tai, nu te mai pot comanda parintii sau mama, ai ajuns la varsta la care iti dai seama ce faci sau ce vrei.Acum,sper sa nu fi vreuna care inca sa mai stea pe banii parintilor si de asta mama ta sa aiba atat de mult control asupta ta.Astfel nu imi explic situatia ta.Mi se pare cam de gluma ca la 25 ani sa te incuie mama in camera.
Sfatul meu este,traieste-ti viata, iesi si distreaza-te cat poti de mult(in limita normalului bineinteles)si incearca sa iti comanzi tu singura viata, nu sa ii ceri mamei voie de fiecare data cand iesi! Stii doar ca ai 25 de ani, nu mai esti copilhappy

| Yaguar a răspuns:

La virsta de 25 de ani sunt oameni deja casatoriti. Ai tai ce inca nu au constentiizat ca deja esti matura si trebuie sa iti construesti viata ta personala. La virsta de 25 de ani sa te bata mama nu e ceva normal, copii se bat chind sunt mici dar si atunci se bat mai mult semnificativ, numai pentru ca inca nu sunt capabili sa inteleaga. Chind cresc nimeni nu ii mai bate caci ei sunt capabili sa inteleaga lucrurile. Nu e deloc corect ca sa te bata sau sa te injure, si tu sa stai sa plingi sa tremuri de nervi ear ea sa continuie mai departe...
Iar la sfirsit chind nu ai mai suportat ai inceput sa o injuri si tu si ai scuipato, sa-ti spun mama ta ce cultiva aceea si primeste. Sa fi fost de mica educata cu blindete cu omenie atunci si tu la fel te comportai cu blindete si cu omenie. Nu e corect sa injuri si sati scuipi mama, da ea nu stie cum sa educe si cum sa se comporte cu fiica sa dar tu fii mai sus dechit ea. Ea striga la tine ear tu explica-i frumos, ea daca te bate tu staruiete sa arati ca acesasta o face sa arate ca o proasta careia nu-i ajunge minte sa explice. Frumos cu cuvintele astupai gura, ea striga ear tu la fel calm prin inteligenta astupai gura, ceva nu-i convine la fel frumos prin inteligenta fa-o sa taca. Mama ta trebuie sa inteleaga ca nu mai esti mica si ai capul tau pe umeri si trebuie sa se comporte ca cu un om dar nu ca cu o proprietate.

| iloveunicorns a răspuns:

La ce ai povestit tu acolo, in afara de [am 25 ani ], am crezut că ai 16, sau 18...
Nu ştiu, eşti femeie in toată voia puterii...

| MihaelaDart a răspuns:

Ai parinti care-ti vor binele si nu-si imagineaza ca intr-o zi "iti vei lua zborul" din casa lor pentru ati face propria viata, de astfel au si comportamentul acesta cu tine. Incearca sa comunici cu ei si sa le spui de drepturile tale, ai o varsta cand poti sa-ti controla viata dupa bunul plac. Pe langa asta iti poti gasi un part-time ca job, iti va fi mult mai usoara viata.

Ma rog, ai mei nu au dat niciodata in mine, doar m-au mustrat in anumite cazuri, desi mama ca orice mama ii e teama de puiul ei sa nu pateasca ceva... mereu ma suna cand eu eram alaturi de prieteni, ma simteam prost, oricate ii spuneam, se supara pe mine, desi m-a inteles si m-a lasat asa cum doresc. Imi da sfaturi, desi le selectez asa cum consider eu care imi sunt de folos. M-am rupt de parinti, chiar daca a fost tarziu la varsta pe care o aveam (oricum mai mare decat tine) si sincer nu regret nici o zi, acum ei intelegatori stiu ca lupt pentru propria cariera si familia pe care doresc sa o cladesc. Am propriile responsabilitati de viata, oricat m-as stresa e mult mai bine departe de casa parintilor, mereu am fost considerata candva "fata mamii" si am dat dovada ca pot si singura si totusi... locuiesc in afara Romaniei. Multa ambitie, o poti face si tu numai daca vrei!

| RaBiOsA a răspuns:

Oh my God! Tu glumesti? surprise Ai si tu 25 de ani, nu 15. Hello! nu trebuie sa mai depinzi de parinti acum. Esti destul de mare ca sa te descurci. Eu zic ca daca nu reusesti si nu reusesti intr-un final sa te intelegi cu "biata" femeie (care dupa parerea mea ar avea nevoie de o sedinta la psiholog, sa nu te superi :d) ia-ti inima in dinti si pleaca, fugi, evapora-te. Gaseste-ti un loc de munca, ceva, nu stiu. Muta-te cu chirie, la rude, prieteni etc. Nu mai sta! Ca altii la varsta ta au familie si copii. Daca la varsta asta iti face asa e clar. Sunt semne ca vei ramane fata batrana sad Scuze dar asta e realitatea!

| Bubbles a răspuns:

Incerca sa ii explici ca esti o persoana matura care poate avea singura grija si ca nu ar trebui sa o tot certe de fiecare data cand pleaca de acasa. Dar mai intai spune-i ca iti pare rau de ceea ce ai facut si ca ai facut toate aceste din nervi si poate te va lasa in pace.

| Aries a răspuns:

Totusi ai 25 de ani, de ce mai depinzi atat de mult de parinti...incearca sa ai viata ta,probabil parintii tai sunt foarte posesivi si nu vor sa iti dea drumul,dar incet incet probabil vor intelege si ei ca ai o varsta si ca nu mai esti un copil, incearca sa vorbesti chestia asta cu ei, explica-le cu calm. Bafta!

| Rucssandra a răspuns:

Ce se intampla draga prietena cu aceste minciuni? Urmaresc intrebarile tale si pe cei pe care ii ajut uneori ai nume diferite cate nume ai tu? ai varste diferite ba 16 ba 25 cam mare diferenta nu crezi? de ceva vreme ai postat o intrebare despre sarcina de ce stergi unele raspunsuri? Oamenii de aici vor sa ajute oameni sinceri nu cred ca le convine sa li se inventeze de fiecare daca o noua situatie si o noua personalitate. Ia-l ca pe un sfat. Succes in viata in mod sigur ai nevoie