| PozitivOptim a întrebat:

Salut tuturor, sunt baiat, am 18 ani iar in momentul asta locuiesc la bunici deoarece am fost nevoit sa plec de acasa si din familia mea acum 3 zile. Am fost batut de mic de parintii mei, tratat cu nepasare, batjocorit, pus in tot felul de situatii jalnice. Am fost de multe ori cu tata la munca (face un job suplimentar pe langa serviciul lui) iar de fiecare data pus sa ii aduc ceva la mana cateva ore bune, radea de mine cu oamenii de pe acolo, spunand ca nu sunt in stare de nimic, desi nu ma punea sa fac un lucru interesant la care ma puteam descurca sigur, pentru ca stiu sa fac absolut tot ceea ce facea si el acolo. Nu m-a suportat niciodata, iar el fiind un om foarte posesiv a facut-o si pe mama sa aiba aceasi atitudine fata de mine. Mi-au distrus increderea in mine de nenumarare ori. Am fost la pshiholog fara sa stie ei cateva sedinte, atat cat am avut bani si a fost mai bine ceva timp deoarece am invatat sa nu mai dau atata atentie rautatilor pe care mi le aplicau zilnic si sa incerc sa lupt pe cont propriu. Vazand ca nu ma mai pot controla, scandalurile create din nimicuri s-au inmultit, incepand sa aduca in discutie fraze de genul: "asa imi faci tu mie cand eu i-am spus lu' mata sa te facem" (asta a spus tata odata), "sa fiu al dracu cu ziua in care te-am facut", "asta e casa mea facuta de mine si faci ce zic eu", " dupa bac dispari din casa asta". Am fost scuipat in fata de tata, batut pana obosea. In ultimele 2 saptamani el nu a vorbit cu mine, deoarece la ultima cearta i-am adus argumente foarte bune cu privire la modul in care sunt tratat, asa ca nu i-a convenit si nu a mai vorbit pur si simplu cu mine. Dupa ce nu a vorbit cu mine atata timp, sambata dimineata, inainte cu 5 minute sa plece la jobul secundar, o pune pe mama sa vina la mine la 9 dimineata, sa ma trezeasca din somn si sa imi spuna sa ma imbrac repede ca plec cu tata la munca. Am refuzat total chestia asta, nici nu m-am miscat din pat. A venit tata la mine, m-a injurat, m-a facut in toate felurile si mi-a zis ca pana vine el acasa sa fiu plecat din casa lui. Dupa ce a plecat, mama a facut scandal, a inceput sa imi arunce hainele pe geam, asa ca mi-am facut bagajele si am plecat la bunici, unde sunt acum. Am mai citit intrebari de genul celei pe care urmeaza sa o pun si intr-un raspuns cineva zicea ca aici pe TPU intotdeauna vor fi ascultate problemele celorlalti si vor fii ajutati asa ca mi-am facut si eu curaj. Intrebarea mea este: ce sa fac mai departe? Am auzit ca ruperea relatiei cu parintii intr-un mod asa negativ te poate urmarii toata viata. Nu vreau sa duc o viata trista, in ciuda intamplarilor din ea si vreau ca totul sa fie bine, inclusiv cu parintii mei, dar este cam imposibil.

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Avand in vedere ca se comporta asa cu tine, eu zic sa nu mai calci la ei prea curand. Ai 18 ani, dai anul acesta bacul, sau anul viitor?
Atatia ani asemenea tratament, cine stie cum ai crescut si ce principii crezi tu ca sunt bune in viata - nu te critic, numai ma gandesc ce greu ti-a fost. Totusi, vad ca esti cu capul pe umeri si consitent de ce se intampla. Imi pare foarte rau de situatia ta, parintii tai sunt, sa nu zic cum...
As avea o intrebare... - La scoala cum te descurci? Daca te descurci bine, ai putea merge la faculta si sa primesti bursa, si astfel nu iti mai faci probleme si din anul 2 poti sa te angajezi, poate chiar sa ai un salar peste 10 milioane, decat sa termini doar liceul si sa lucrezi ca muncitor.
Ti-as recomanda sa stai la bunicii tai si cu parintii tai nebuni, vezi de ma idau vreun semn de viata. Pana atunci, as vrea, daca poti, sa imi raspunzi la ce te-am intrebat mai sus pentru a sti ce sfat util sa iti dai, sa imi fac o parere si mai buna cu privire la posibilitatile de viitor. Chiar te rog sa imi raspunzi, ai grija de tine si nu te necaji, bine ca ai scapat macar acum.

Si pentru ceilalti ce ati comentat sau veti comenta cum ca el e de vina - cine l-a crescut?! Nu parintii?! Deci ei sunt de vina ca nu s-au ocupat deeducatia lui, insa dupa cum se vede, nu e un derbedeu asa cum insinuati voi, asa ca nu va luati nasul la purtare!

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te stabilesti la bunici ei iti vor lasa locuinta, si pe nebuni ii lasi sa se bata in cap nu le acorda atentie

| sabin89 a răspuns:

Poate ar trebui să ne spui ceva și despre bunicii tăi. Ei cum văd problema? Te-au încurajat să rămâi la ei? Te-au îndemnat să te întorci la părinți? E important de știut punctul lor de vedere. Te simți bine cu ei? În ce relații sunteți? Sunt în aceeași localitate? Poți continua școala fără probleme dacă stai la ei?

| Fatamuntilor a răspuns:

Iti inteleg revolta!
Vad ca nu ai dus o viata tocmai placuta, dar oare tu ai fost cuminte? Parintii tai s-au comportatat cu tine asa degeaba?
Zici ca ai 18 ani,mai urmezi o forma de invamant?
Ma gandesc ca bunicii tale ii este greu sa te intretina iar daca nu inveti sa cauti cevade munca ca sa o ajuti cat de cat pe bunica ta.
Ca si baiat o sa fie mai usor sa-ti gasesti ceva,zilier
Cu un loc de munca asigurat, si cand apele se mai linistesc, mergi sa stai de vorba cu parintii tai, avand ca aliat pe bunica ta!
Timpul le rezolva pe toate, trebuie sa ai rabdare!

| SkyPilot a răspuns:

Sa incerci sa te gandesti la situatia asta si din perspectiva parintilor tai. Orice adevar are cel putin doua fete. Daca as putea vorbi cu tatal tau, sunt convins ca ar avea sa iti reproseze o multime de lucruri iar ceea ce ar avea el de spus ar fi cel putin la fel de coerent ca si ceea ce ai spus tu. Incearca sa iti fac partea ta ca sa mergi inapoi acasa si sa va impacati.
Te-a trezit la 9? Ce boierie!

| Mayar a răspuns (pentru SkyPilot):

Se vede ca nu ai idee prin ce trece tanarul nostru...

| SkyPilot a răspuns (pentru Mayar):

Se vede ca treci prin viata cu foarte multa superficialitate. Cand ai sa cresti mare ai sa intelegi ca am dreptate. Ai primit funda nu pentru ca ai dat un raspuns bun ci pentru ca i-ai spus ce voia sa auda.

| Mayar a răspuns (pentru SkyPilot):

Din pacate exista si 'parinti' ce nu merita a fi numiti astfel. Exista multi. E un adevar.

| SkyPilot a răspuns (pentru Mayar):

Tatal lui are doua joburi. Unul caruia nu ii pasa de familia lui nu ar munci atata.
Familia lui nu se poata chiar din senin in acest mod. O mama nu face asa ceva decat daca are motive temeinice. Daca tatal e "deranjat", mama de obicei este de partea copiilor. Dar mama e de partea tatalui. Daca ar fi fost o familie de "deranjati", cineva ar fi observat si i-ar fi trimis sa se caute.
Ceva nu se potriveste aici. Noi nu vedem decat partea de adevar a baiatului. Vezi si raspunsul lui Angycut.

| Mayar a răspuns (pentru SkyPilot):

Parintii isi educa copii, copii nu sunt educati de muma padurii

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| PozitivOptim explică:

Bunicii mei cunosc situatia. ceea ce nu am mentionat in intrebare este ca mama a sunat-o pe bunica-mea sa vina la noi acasa in dimineata in care am plecat. Ai mei fac mereu asta, nu sunt in stare sa-si rezolve problemele cu mine asa ca mereu apeleaza la o ruda sau daca nu se poate, o lasa balta si nu mai vorbesc cu mine cu saptamanile. Bunicii imi sunt foarte apropiati, cunosc toate problemele acestea si ei au insistat sa nu mai astept scandalul care urma cu tata cand ajungea acasa si sa ma mut la ei.

| PozitivOptim explică:

Saptamana viitoare am bacul si invat aici la bunici. InquireWithin iti multumesc de raspuns, nu este vorba de trezitul la 9, este vorba de faptul ca tata a crezut ca nu trebuie sa rezolve problemele cu mine, ca mai bine nu mai vorbeste cu mine ceva timp si ca imi revin eu si ca poate vin si cu 5 minute dupa ce ma trezesc cu el intr-un loc unde numai suport bataia de joc.

| Mayar a răspuns (pentru PozitivOptim):

Multa bafta la bac! Atunci mai bine stai la bunicii tai si de asemenea, dai la faculta. O sa te poti angaja din anul 2 la majoritatea profilelor si nu o sa regreti. Insa, cel mai de viitor e sa mergi la informatica. Cum te impaci cu info si mate?

| PozitivOptim explică:

Mayar, iti multumesc enorm, se observa usor ca esti o persoana careia ii pasa de cei din jur si incearca sa ii inteleaga si sa ii asculte. Saptamana viitoare dau bacul si voi vedea ce se intampla, problema este ca nu stiu cat sa mai stau si pe capul bunicilor si unde sa ma duc.

| PozitivOptim explică:

Spune-mi, te rog de ce crezi asta, as vrea sa ma faci sa inteleg de spui ca trec cu superficialitate prin viata. Nu ma supara adevarul si consider ca un sut in fund e un pas inainte.

| PozitivOptim explică:

InquireWithin, hai sa te lamuresc. Tatal meu are 2 joburi si da vrea sa faca cat mai multi bani, dar ii face doar pentru el, nu ii pasa de mine, ii pasa doar de el, eu nu primesc absolut nici-un ban pe mana, abia ce primesc bani pentru drum la scoala. Mama si tata se poarta asa din totdeauna, am plecat de acasa de mai multe ori din cauza lor. Spui ca asta e doar partea mea de adevar, dar tu crezi ca am pus o intrebare aici doar ca sa ma smiorcai? Mi-am pus o parte din viata in randurile alea si totul este adevarat, deoarece caut ajutor pentru ca simt ca nu mai pot continua foarte mult cu modul acesta de viata. Probabil a fost o greseala sa caut ajutor aici. Mama este nevoita sa fie de partea tatului deoarece nu l-a parasit atunci cand a luat prima bataie, iar acum s-a obisnuit cu asta si ii este prea frica sa fie de partea noastra. Habar nu ai despre ce vorbesc eu aici, iti doresc tot binele si sper sa nu suferi o secunda din viata happy

| SkyPilot a răspuns (pentru PozitivOptim):

Superficialitatea a fost pentru Mayar, nu pentru tine. Tu te descurci chiar binisor pentru cineva de 18 ani.
Faptul ca nu folosesti "Raspunde" ma face sa cred ca ai un smartphone. Pe asta l-ai gasit pe strada, sau il ai de la familia ta? La psiholog din ce bani ai fost? Si ceea ce ai pus in bagajele pe care le-ai facut din ce bani a fost cumparat?
Tatal tau ce face cu banii, isi construieste o piramida, ii ia cu el in mormant? Nu ai spus ca ar bea.
Nu spun ca te smiorcai, spun ca tu vezi numai latura ta a problemei, asa cum si parintii tai o vad numai pe a lor. Voi nu comunicati, nu aveti nici tu nici ei nici un pic de intelegere pentru pozitia celuilalt. Problema voastra e la mijloc, intre voi. Nu stiu cum sa te fac sa intelegi acest lucru.
Voi ar trebui sa intelegeti TOTI ca aveti o problema, sa fiti hotarati ca vreti sa o rezolvati si mergeti impreuna la un consilier familial. Persoana respectiva va va asculta pe tooti si va gasi o cale de mijloc intre voi. Psihologul are o abordare unilaterala.

| AliGab a răspuns (pentru SkyPilot):

Draga mea, nu toti traiesc in puf si intr-un mediu normal. Chiar daca nu bea, nu-i normal sa spui asemenea cuvinte unui copil, cu atat mai mult copilului tau, indiferent de ce ti-ar face. Sa spunem ca autorul mesajului nu ar fi fost asa de cuminte, dar de aici si pana la a-i spune ca nu este in stare/bun de nimic e cale lunga. Intr-un copil nu investesti doar bani ci si dragoste, afectiune, severitate, dar nu violenta si vorbe urate. Daca se intampla asta o data/de doua ori, poate e de trecut cu vederea, dar daca este ceva frecvent, atunci este clar ca acel mediu nu-i sanatos pentru dezvoltarea unui suflet. Atata timp cat copilul ajunge la psiholog, atunci clar este ceva in neregula, chiar daca cel ce a descris problema aici a facut-o doar din punctul lui de vedere. Incearca sa vezi lucrurile si mai in profunzime, detaliile uneori fac diferenta happy

| SkyPilot a răspuns (pentru AliGab):

Voi lua o lectie de profunzime de la tine. Draga e drag, lucrul acesta ar fi trebuit sa fie evident din stilul direct de comunicare. Ai citit pe langa ce am vrut sa spun cu bautura. Si mi-a placut tare mult sfatul cu facultatea. Chiar e foarte profund happy

| AliGab a răspuns (pentru SkyPilot):

Imi cer scuze pentru confuzia genului happy. Am inteles foarte bine ce ai dorit sa spui cu bautura sau poate tu nu ai inteles ce am dorit eu sa spun sau poate amandoi ne "balbaim" aici degeabahappy. In principiu multumesc frumos happy

| SkyPilot a răspuns (pentru AliGab):

Tot ce se poate sa ne balbaim degeaba. Am observat intre timp ca facultatea este panaceul universal. Voi aplica si eu acelasi principiu al multumitului frumos happy

| PozitivOptim explică (pentru AliGab):

Iti multumesc foarte mult de ajutor happy tata nu e alcoolic dar bea si nu de multe ori s-au intamplat lucruri dupa ce consuma. Ma dezamageste faptul ca acest om cauta mai mult sa dea argumente celorlalti si sa se lege de ei in loc sa imi dea un sfat si un ajutor real, iti multumesc si sari peste problema mea

| PozitivOptim explică (pentru PozitivOptim):

Ultima propozitie este pentru InquireWithin

| PozitivOptim explică:

Da, ai dreptate, problema este la mijloc, sunt sigur ca si eu am facut si fac greseli. Dar nu a fost nimeni niciodata acolo sa imi spuna ca gresesc, ci doar sa imi spuna ca nu sunt in stare si bun de nimic.
Sincer sa fiu, am incercat de foarte multe ori sa fiu eu cel care lasa de la mine ca sa fie totul bine, dar niciodata nu a venit si din partea lor. De asta am fost si la pshiholog, pe banii bunicilor, fara sa stie ai mei, ca sa pot intelege ce as putea face mai bine, pshihologul spunandu-mi ca ar fi bine sa vina si ei la sedinte. Dar nu exista asa ceva, ei cred ca totul este bine asa cum e si din punctul lor de vedere fac totul cum trebuie iar eu sunt cel care nu se adapteaza.
Am un smartphone, luat tot de bunici, fac meditatie pentru bac, tot bunicii imi dau bani. Ai mei nu misca un deget pentru mine si cred ca totul e ca ei, dar sunt parintii mei si ei m-au facut, cine sunt eu sa am o parere

| AliGab a răspuns (pentru PozitivOptim):

Dragul meu,
Am citit toate raspunsurile tale si imi dau seama, chiar daca nu stiu varianta parintilor tai, ca nu este bine prin ce treci. Momentan inteleg ca ai 18 ani si ca nu ai vrea sa iti deranjezi bunicii, insa accepta ajutorul lor pana termini scoala, dupa care ii ajuti tu pe ei. Fa ceva Info/inginerie daca te descurci la mate, e de viitor.
In ceea ce priveste relatia cu parintii/bunicii am urmatoarele pareri:
- la parinti, atata timp cat ai liniste si sustinere de la bunici, nu te mai intoarce. Fa o facultate si apoi angajeaza-te, ai rabdare pentru toate aceste etape. In ceea ce priveste parintii nu ii judeca, ci incearca sa iti vindeci sufletu, Iartandu-ti parintii indiferent de ce ar face (nu este rolul nostru sa ii judecam). Este foarte important ca tu iti dai seama ca nu e bine sa stai/traiesti intr-un asemenea mediu, ceea ce arata ca esti bun de ceva si in stare sa pricepi multe, insa parintilor tai, din pacate nu le poti cere prea mult, Sunt inca in starea de negare (stii exact la ce ma refer daca ai fost la psiholog) si probabil asa vor fi pana se vor trezi singuri la batranete si isi vor vedea greselile, dar pana atunci tu sa ii ierti pentru comportamentul lor chiar daca nu iti cer iertare. A ii ierta nu inseamna a te intoarce la ei, ci pur si simplu a-i accepta asa cum sunt.
- bunicii, atata timp cat te sustin, accepta sustinerea si dragostea lor ca pe cea parinteasca si iubeste-i la fel. In final, ei cam reprezinta a doua "pereche" de parinti si din punct de vedere genealogic si sentimental. Iar in momentul in care tu esti pe picioarele tale, ai tu grija de ei.
Recapitulare: accepta dragostea si sustinerea bunicilor, fa o facultate pentru o viata mai buna, iarta-ti parintii, ai rabdare pentru toate punctele de mai inainte. Iti doresc tot binele din lume