| urzika a întrebat:

Astazi am luat postinor, as dori sa stiu de cind pot sa revin la tratamentul cu contraceptive orale?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, timp de 6 luni nu ai voie sa mai iei preparate hormonale si trebuie sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual, fiindca postinorul face ca menstruatiile si ovulatiile sa se succeada neregulat. Asadar, daca vrei sa respecti conditiile optime si sa nu te expui nici unui pericol, poti incepe contraceptivele orale in prima zi a celei de-a saptea menstruatii dupa pilula de a doua zi, dupa un consult ginecologic amanuntit. Dar mai multe detalii o sa-ti dea medicul care ti-a recomandat postinorul. In urmatoarele 6 luni ar trebui sa faci minim doua consulturi ginecologice, tinand cont de multiplele reactii adverse ale postinorului. In urma fiecaruia dintre acestea, medicul iti poate spune daca organismul tau e pregatit pentru a reincepe contraceptivele orale sau trebuie sa mai astepti.

2 răspunsuri:
| princess92 a răspuns:

Hhmmm. daca tu aveai tratament cu contraceptive oale, pentru ce ai mai luat postinor? si eu stiu tot cam ce a zis brigaela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce stiu este ca, dincolo de contraceptive, ai calculatorul plin de mesaje.