| Bunnyxd a întrebat:

Hei. Urmeaza sa plec in vacanta si menstruatia imi va veni fix atunci, de programat altcandva nu am avut cum. Ce vreau sa stiu este daca o pot amana prin contraceptive orale si care sunt efectele, de asemenea cand trebuie administrate. Mentionez ca am 15 ani si nu am luat niciodata. Daca e ok cum se procedeaza, iau din ziua in care imi vine menstruatia pana in ziua in care vreau sa o aman?

11 răspunsuri:
| buzeduulci a răspuns:

Pune-ti OB. eu una asa am facut

| DeeaMarry a răspuns:

Se poate cu anticonceptionale, dupa cum ti-a explicat si corbulalbrosu.
Da, trebuie sa iei doua blistere consecutiv.
Nu conteaza cate luni la rand ai luat anticonceptionale, cert e ca se incepe din prima zi a menstruatiei si se face pauza dupa 21 de zile (exista si tipuri de ac cu 28 de pastile, deci nu trebuie sa faci pauza) pentru ca sa iti vina menstruatia. Daca incepi alt blister fara sa faci pauza nu o sa iti mai vina menstruatia.
Nu iti recomand deloc aceasta metoda. Anticonceptionalele au multe efecte secundare si e posibil sa te simti chiar mai rau decat daca ai avea menstruatie. Plus ca exista posibilitatea sa ti-o deregleze foarte tare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Da se poate daca : ai inceput sa-ti administrezi pastilele anticonceptionale (AC) (dar doar daca sunt prescrise de un medic ginecolog) din primazi de menstruatie si in momentul in care se termina cele 21 de pastile de pe blister vei continua sa-ti administrezi fara nicio pauza pastilele de pe un nou blister. Procedand astfel se poate amana menstruatia inca 21de zile insa acest procedeu nu este recomandat de a fi practicat decat cel mult o data intr-un an.Ai putea incerca sa obtii acelasi efect, rezultat si prin folosirea inelului NUVARING care functioneaza exact pe principiul pastilelor AC.

| Bunnyxd explică (pentru corbulalbrosu):

Nu pot lua de exemplu decat 6 zile in care am nevoie? Trebuiesc luate toate?
Fara prescriptia ginecologului nu se poate?
Din cate stiu metoda cu al doilea blister consecutiv e pentru cele ce iau regulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Bunnyxd):

Ai putea incerca sa folosesti INELUL contraceptiv pe baza de hormoni NUVARING care functioneaza identic cu pastilele dar cantitatea de hormoni eliberata zilnic este mai mica de jumatate de cea existenta in pastile asa ca se poate folosi si fara prescriere medicala.Inelul il gasesti in farmacie la pretul de 48-50 lei.Se introduce in vagin si pe perioada cat este inauntru nu se produce menstruatia.vezi materialul urmator :http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Sincer, nu stiu daca poti amana o menstruatie din pacate sad. Daca iei pastile, eele sunt ca niste bombe pentru organism. Intreab-o pe mama ta ce poti face. Incearca sa mergi si sa te distrezi. Foloseste tampoane de la O.B

| Bunnyxd explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Am inteles ca sunt si tampoane O.B. pentru virgine, insa tot am dubii in privinta lor.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru Bunnyxd):

Da..., exista sanse sa te dezvirgineze cu ele, de cate ori am putul le-am evitat, dar exista momente in care mai bine nu le eviti. Sansele sunt foarte mici, dar in cazul tau nu vad altceva, si sa bagi pastile in tine, sunt ca niste bombe pentru ficat. happy Bafta!

| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu prea iti amani menstruatia. Cu contraceptive orale o sa ti le regulezi si micsorezi. Ceea ce e bine.

| Rotciv92 a răspuns:

Menstruatia e ceva fiziologic ( adica tine de buna functionare a organismului tau ), din cate stiu eu nu exista medicamente (anticonceptionale) care sa iti intarzie, cand vine vine.

| Bunnyxd explică (pentru Rotciv92):

Se poate prin metoda asta, insa nu mi-a dat nimeni un raspuns concret si nu fac ceva pana nu cunosc tot ce trebuie.