| gongsterbeep a întrebat:

Astia care va bagati in relatii " prieteni cu avantaje" sau care sariti din relatie in relatie, am o nelamurire: cum reusiti? Adica, nu va atasati de persoana respectiva? Nu va folositi inima, sau ce? Acolo clar nu e iubire, cum puteti sa va atingeti de un om pe care nu il iubiti, sau sa va prefaceti? Incep sa cred din ce in ce mai mult ca oamenii nu mai apreciaza dragostea si isi bat joc de ea. Cand ii aud : " important e sa va intelegeti ( nu sa va iubiti) mi se face greata".

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Da, eu sunt superficial, ca eu ma tavalesc cu străini.
Cand mai zici ca eu rezum iubirea la sex, adauga la final si "asta ar fi una dintre glume", ca in serios mi-e greu sa te iau.
Sexul in lipsa iubirii e desfranare si inseamna ca nu ai demnitate.
#nuedoarsex #Platopresedinte

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce trebuie sa fi intr- o relatie sau sa iubesti ca sa faci sex? sexul nu inseamna ca te îndrăgostești de respectiva persoana, iar in ziua de azi multe fete se vand pe banii deci ce iubire mai visezi si tu

| Plato a răspuns (pentru RAY):

De ce trebuie? Ca asa e moral.
Asta cu "e doar sex" e o expresie de "panoramă" care ia satele la rând.
Nu e "doar sex", e desăvârșirea iubirii.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Normal că e doar sex, iubirea e mai mult de atât, dar dacă ție îți place să rezumi iubirea la sex & număr de parteneri nu-i mai face pe alții superficiali că ești departe de a înțelege sentimentul ăsta laughing))))).

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Unde a zis cineva de străini? laughing)))))

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Sexul în lipsa iubirii e sex. Faptul că tu adaugi niște sentimente nu face actul mai puțin animalic laughing. Demnitatea nu o stabilești tu.

Dacă nu ai rezuma iubirea la sex nu ar conta absolut deloc detaliile astea pentru tine, ai avea lucruri mai importante de pus în față big grin
Eu oricum am ajuns la concluzia că ești un troll și nici tu nu crezi ce spui, așa că nu te mai obosi să-mi răspunzi.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu iti fac colanti personalizati cu mine si ma ofer sa ti-i fac cadou, iar tu asa faci...

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Ce să-ți fac dacă ești nebun sad

| gongsterbeep explică (pentru Plato):

Bravo! In sfarsit cineva care intelege.

| gongsterbeep explică (pentru supadeceapa):

Frate, taci! Esti desprins din alta lume, nu ne infecta si pe noi cu gandirea ta!

| gongsterbeep explică (pentru Plato):

Te sustin in totalitate!

| Plato a răspuns (pentru gongsterbeep):

Voiam sa-ti spun acelasi lucru. Nu stiu de cat timp esti pe aici, dar te informez ca oamenii de aici sunt foarte tristi, nu acceptă ideea de iubire absoluta. Dar bineinteles ca aceasta există, e de o profunzime de nedescris si e eternă.

Ma bucur ca si tu crezi ca #nuedoarsex. laughing

| gongsterbeep explică (pentru Plato):

Supadeceapa, te cauta moartea pe acasa si vorbesti de dragoste? Normal ca la 70 de ani nu mai crezi in iubire, cine se mai uita la tine?!

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, eu sunt superficial, ca eu ma tavalesc cu străini.
Cand mai zici ca eu rezum iubirea la sex, adauga la final si "asta ar fi una dintre glume", ca in serios mi-e greu sa te iau.
Sexul in lipsa iubirii e desfranare si inseamna ca nu ai demnitate.
#nuedoarsex #Platopresedinte

| Freya1 a răspuns:

Sunt persoane ce pur si simplu nu vor o relație, nu vor sa se atașeze de nimeni si le ajunge sa se ocupe de ei nu si de altii.
Sau mai sunt persoane ce încă isi cauta perechea si atunci schimba parteneri până il gasesc pe cel potrivit.
Nici eu nu sunt genul cu prieteni cu beneficii sau aventuri, dar nu condamn pe nimeni.

| Andreeush a răspuns:

Nu toată lumea e la fel.
Eu nu o să accept niciodată o astfel de relație.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce treabă are inima cu organul genital? Nu trebuie să-ți facă greță, că nu te obligă nimeni să ai astfel de relații. Astea-s pentru oameni detașați, relaxați, nu pentru persoane posesive și dependente emoțional. Da, important e să vă înțelegeți, să vă simțiți bine împreună și să vă satisfaceți nevoile, că de asta se numește prieten cu beneficii, și nu iubit/ă laughing. Unii oameni știu ce vor, știu că momentan nu au nevoie de o relație că au treburi mai importante de facut, nu sunt dispuși să se folosească de iubirea cuiva doar ca să obțină ce doresc sau să se urce pe pereți de frustrare, așa că își găsesc o persoană deschisă (și dispusă la așa ceva) cu care să își facă treaba, își văd de viață și toată lumea e fericită. În afară de cei care privesc din afară și știu ei mai bine rolling on the floor.

De dragostea cui își bat joc dacă între ei nu există dragoste? A viitorului partener? E doar sex, mare lucru. Într-o relație din asta nu se preface nimeni.

Voi aveți impresia că sunteți foarte profunzi când vorbiți despre iubire, dar și voi rezumați iubirea voastră doar la sex și la un număr de parteneri, asta vă interesează prima dată când cunoașteți o femeie, nu atracția autentică laughing. Sunteți mai supericiali decât credeți.

Cei care sar din relație în relație sunt altă specie. Se plictisesc ușor sau doar profită de orice ocazie. Prietenii cu beneficii sunt mai stabili.

Iubirea oricum se duce într-o relație de lungă durată. Ajungi la un moment dat să nu mai ai fluturași în stomac, dar puteți să vă înțelegeți în continuare, să faceți echipă bună și atunci să rămâneți împreună - asta și înseamnă o relație matură, oameni care să se iubească toată viața sunt extrem de rari.

| sofisis a răspuns (pentru supadeceapa):

Subscriu. Am avut prieteni cu beneficii si nu mi-a fost deloc greu sa nu ma atasez emotional. Imi satisfaceau nevoie si la revedere. Ma distram, ma simteam bine, socializam, faceam sex si atat. Asta nu inseamna ca nu am capacitatea sa iubesc...imi iubesc sotul.
Nu ii inteleg nici eu de ce li se pare atat de SF conceptul si de ce e musai ca organul genital sa fie mereu o extensie a inimii.

| gongsterbeep explică (pentru supadeceapa):

Asta crezi tu pentru ca nu esti iubit/a de persoana de langa tine. Eu cred ca dragostea e vesnica si oricat ai nega si ai incerca sa o ingropi in inima, acea persoana va ramane mereu acolo.

| supadeceapa a răspuns (pentru gongsterbeep):

Voi sunteți aia infectați cu basme. Sunteți fragili și nu suportati realitatea. Mi-e milă de voi că o să v-o dea viața rău în kur când o să începeți să ieșiți din casă. Trebuia sa zici de la început că vrei doar confirmări, ca să nu îmi mai pierd timpul. N-are nicio treabă cu mine ce am explicat acolo. Ai pus niște întrebări, ți-am explicat ca la prosti și tot n-ai înțeles laughing.

| gongsterbeep explică (pentru supadeceapa):

Traiesti degeaba! Imi pare rau de tine ca nu vei cunoaste niciodata sentimentul suprem din care se naste viata. Pentru tine realitatea sunt lucrurile negative, eu traiesc pentru cele pozitive. Asta e realitatea: ca unii se trezesc dimineata cu sila si altii cu drag. Tu te afli in prima varianta, dragul meu mos?

| supadeceapa a răspuns (pentru gongsterbeep):

Trăiesc cum îmi place laughing și mă trezesc cu drag dimineața.
Ai o mentalitate tipic românească, mai evoluează și tu și învață să accepți că oamenii au păreri și vieți diferite, iar asta nu e ceva neapărat rău și nici nu te încurcă pe tine cu nimic. laughing)))))
Sper că n-ai mai mult de 14 ani, tho.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce ai cerut explicații dacă tu voiai doar confirmări? laughing

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca e chiar asa cum pare. Adică se pot atașa. Doar ca probabil nu vor sa aibă obligații de genul vizite la părinți, relație oficiala, vor sa fie liberi. Cred ca în relațiile cu beneficii unul sau amândoi au niște dezamăgiri și nu vor sa se mai implice ca să nu sufere în sensul ca nu au așteptări, nu sunt geloși, sau ar mai varianta ca ei se iubesc în felul lor dar nu vor sa fie oficiali pentru ca ceva ii retine, unul din ei are vicii sau niște scăpări mai mari care nu se potrivesc pentru viitor. Mai e și varianta în care (eu cred ca la bărbați e mai întâlnită) când el vrea doar sex si practic găsește o femeie care accepta genul asta de relație, iar ea accepta ca l place sau ca ii trece timpul mai bine decât singura. Eu asta am constatat la cunoștințele, prietenele, cu care am discutat subiectul asta

| PersonajFictiv a răspuns:

Părerea mea e că e ok să faci sex și doar atât, adică tu ai anumite nevoi iar ea are anumite nevoi, e ca și cum faceți o afacere din care câștigați amândoi.
E win - win.
Dar doar dacă persoanele sunt mature, știu ce vor și se controlează bine.

Cu toate astea, eu nu aș sta cu o tipă de genul, poate mâine o să gândesc altfel, habar nu am.

| Raven a răspuns:

Despre prietenia cu beneficii nu pot comenta că n-am văzut așa ceva decât în filme. Vreau să vorbesc însă pe tema ''important e să vă înțelegeți'', afirmație pe care n-ar trebui s-o subestimezi. Mda, nu da ochii peste caplaughing
Cu mulți, mulți ani în urmă, în vremea adolescenței mele, aveam drept prieteni, printre alții, un cuplu; cei doi împărtășeau un soi de dragoste care pe fete le făcea să ofteze iar pe băieți să înjure. Păreau desprinși dintr-un roman, el făcea niște gesturi romantice ieșite din comun, a cărat-o în brațe cale de cinci stații de autobuz când și-a rupt tocul la pantofi, i-a umplut camera cu flori, chestii de genul ăsta.
Ni se părea cea mai frumoasă poveste de dragoste ever, nu se compara cu nimic din ceea ce citisem ori văzusem în filme.
S-au căsătorit și-n 6 luni au divorțat, el s-a mutat în celălalt capăt al țării și, din câte am auzit mai târziu, fiecare s-a recăsătorit, au făcut copii etc. Pe mine cel puțin, povestea m-a întristat enorm de parcă murise dragostea însăși dar se pare că, atunci când nu se iubeau ca nebunii, se certau precum chiorii, nu puteau cădea de acord asupra prea multor subiecte iar la sfârșit abia mai vorbeau unul cu celălalt.
Până la urmă Antoine de Saint Exupery are dreptate: „A iubi nu înseamnă a ne privi unul pe celălalt, ci a privi amandoi în aceeași direcție."
Dar pentru asta trebuie să existe înțelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.Nu,nu ma atașez.Ba da, îmi folosesc inima...bate destul de tare in timpul orgasmului.
"cum puteti sa va atingeti de un om pe care nu il iubiti"
Si dacă l-as iubi, ce se schimba? Devine mai frumos? Ma excita mai mult? Nu prea cred.
Nu are nicio legatura cu iubirea.Relatiile de genul asta le ai când nu vrei sa te complici.Cand nu ai nici timpul, nici cheful, nici resursele necesare(emoționale) sa te implici in ceva mai serios.Ai companie, sex, socializare.Ce poți sa vrei mai mult?

| 90210 a răspuns:

Sa stii ca asta m-am intrebat si eu. Am o prietena care se desparte foarte usor de iubitii ei si la nici o luna este din nou in alta relatie. Mi se pare ca priveste totul superficial si cauta doar lucruri materiale. Are putin "inima de gheata" ca sa spun asa. Ma socheaza cateodata de cat de rece poate sa fie cu iubitii ei si culmea aia tot o cauta! laughing
Mi se pare ca iubirea este importanta, dar cel mai important mi se pare daca tu te intelegi cu persoana respcetiva. Adica... aveti cam aceleasi planuri in viata? Vreti copii? Ce aveti de gand sa faceti in viitor? Cat de seriosi sunteti in legatura cu o eventuala cariera? Faptul ca te intelegi cu persoana respectiva pe planurile astea te face sa te indragostesti si mai mult (dupa parerea mea) pentru ca simti sa faci parte dintr-o echipa si ca va ajutati unul pe altul sa ajungeti ceva in viata.
De exemplu: cu ce ma ajuta sa iubesc un drogat? Faptul ca se drogheaza aduce repercursiuni si pe alte planuri. Nu ii va pasa de mine. Nu ii va pasa se job. Cu atat mai putin de un eventual copil. Practic, e vorba aia, te legi la cap fara sa te doara. Daca vezi ca persoana respectiva nu are planuri cu viata ei, iar tu ai...atunci asta e...suferi, treci peste si iti vezi de drumul tau.
Asta e parerea mea.

| pagliaci a răspuns:

Prietenia cu beneficii este o relatie consensuala intre doi adulti care stiu ce vor. Parerea ta despre acest subiect este irelevanta si comentariile tale sunt lipsite de coerenta.

| gongsterbeep explică (pentru pagliaci):

Aaah! Folosesti cuvinte pompoase ca sa pari desteapta, dar habari nu ai ce spui. Cat ma amuzi!

| pagliaci a răspuns (pentru gongsterbeep):

Imi pare sincer rau pentru tine daca vreunul dintre acele cuvinte ti se pare pompos.