| Manfred a întrebat:

Ati fi de acord cu reintroducerea pedepsei cu moartea?

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu.
Desi m-ar tenta grozav o asemenea varianta.
Si motivul pentru care nu sunt de acord nu este pentru ca nu merita un om sa-l omori,ci pentru ca nu am incredere in justitie,am mai spus,dreptatea nu e oarba,dar de multe ori e sashie.
In afara de asta,data fiind si categoria la care ai postat,sa nu neglijam faptul ca multi se zbat sa se omoare singuri, cancerul de col uterin omoara cinci femei zilnic in Romania si vine dupa cancerul de san si infectarile cu HIV...
Asa ca, ce sa se mai introduca pedeapsa cu moartea cand ne condamnam singuri?

| elasexygagica a răspuns:

Nu

| NatureSelf a răspuns:

Uneori, sau pentru unii, moartea e crutare, de ce sal omori? lasa-l sa plateasca pentru faptele lui. Nu.

| Analytical a răspuns:

Nuuu! nimeni nu merita sa fie omorat pentru ceva! lasa-l sa traiasca, merita! nimeni nu merita mai mult ca tine! happy

| DNSK a răspuns:

Mie mi-ar placea legile americane! inchisoare 271 de ani! cat despre moarte.buh.nu noi k oameni i-am dat viata acelui om! k-i vinovat sau nu e om! Dumnezeu hotaraste cand ne cheama nu noi! deci cu moartea nu, dar pe viata as fii de acord

| DeeaMarry a răspuns:

Nu! Doar Dumnezeu poate decide ca cineva sa moara.

| freebiker a răspuns (pentru DeeaMarry):

Si criminalii si doctorii

| DeeaMarry a răspuns (pentru freebiker):

Vor plati pentru asta, stai linistit.

| Alex_1359 a răspuns:

Sa moara toti dupa tine, ce ***

| Dumnezău a răspuns:

Omule,te rog! De indata ce o sa imi iau port-arma,eu o sa introduc pedeapsa cu moartea,dupa cum voi avea chef! Totusi,pentru violatori,pedofili,crestini, tigani si animale retardate care omoara doar pentru un motiv insignifiant, sunt cu totul de acord.

| ComatoseWine a răspuns:

Nu! Niciodata.Pedeapsa cu moartea se da pentru criminali.Biblia spune ca nu avem niciun drept sa luam viata cuiva si nici macar pe a noastra indiferent de fapte. Oricum cine a omorat pe cineva nu trebuie sa scape cu moartea ci trebuie sa sufere in inchisoare(care e un fel de iad).

| Prezidentul a răspuns:

Da, dar depinde pentru ce! Daca un om omoara 360 de copii dal dracu! Sa moara!
Pentru crima multipla intentionata merita sa moara criminalul! sau pentru furt si talharie. Alte chestii interzise. Merita moartea.
Pentru ce incalca legea?

| 13paranoia13 a răspuns:

Nu! Orice om greșește dar nu merită omorât!winking

| MonsterEnergy a răspuns:

Manfred? Cornele, tu eşti mă?

| Manfred explică:

Nimeni nu merita sa fie omorat dar multi nu merita sa traiasca

| monykutza a răspuns:

Nu

| LostINshiT a răspuns:

Mie mi se pare o prostie! Nu asa pedepsesti un om, daca chiar vrei sa il pedepsesti, il lasi sa traiasca fara sa poata gusta din placerile vietii, ba chiar facandu-i viata un calvar! Iar el nu prea o sa fie afectat de aceasta pedeapsa, ba probabil o sa se bucure, iar persoanele din jurul lui vor fii mai afectate.

| floryynnel a răspuns:

Daca judecata ar fi dreapta, as fi. Sunt destule cazurile, in care vinovatii scapa fara pedeapsa doar pentru ca au relatii. De ex, vine un mafiot la tine in casa, te ataca,(sau ce vrei tu, violeaza, omoara...) iar individul sa scape nepedepsit pentru ca a tras cateva sfori. Daca cel ce judeca ar fi drept as fi de acord, dar in zile ca astea, mai bine nu

| freebiker a răspuns:

Absolut ca da!