| melynda a întrebat:

Azi impreuna cu prietenul meu am hotarat sa avortez copilul rezultat in urma violului. sper sa nu imi para rau. oricum sunt destul de tanara. imi ajunge bebeul de 8 luni pe care il am deja. mai am un an de liceu. si ma gandesc ca sunt destul de incarcata. ce ziceti? am procedat corect? inca nu am facut avortul trebuie sa mai astept vreo 3 saptamani

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Cred ca ai procedat corect, nu avea rost sa pastrezi copilul violatorului

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da faci bine nu te ingrijora mai ales e de la un viol.

| ignore a răspuns:

Da ai procedat bine in cazul taw asa e cel mai bine:*

| Nextone a răspuns:

De ce sa mai astepti 3 saptamani din cate stiu eu avortul trebuie facut cat mai iute...im fine oricum te sfatuiesc sa nu faci avort.Nu iti iubesti cipilul pe care il ai deja si cel pe care esti gata sa il avortezi e tot un copil la fel de scump si frumos ca si al tau dar ca e rezultat in urma unui viol...E alegerea ta oricum sfatul meu este sa fi puternica si sa nu avotezihappy

| andreeutzaa a răspuns:

Nu asculta cei care te jignesc pe seama asta.Sunt toti niste ipocriti.As fi vrut sa vad aceste persoane violate si cu o sarcina pentru care nu sunt pregatiti. Daca vrei sa avortezi fa-o cat mai repede.In general nu sunt de acord cu avortul dar numai in cazul in care acele persoane fac sex fara cap, dar in cazul unui viol inteleg perfect.Esti deja foarte tanara si ai un copil care a venit un pic prea repede in viata ta, pentru varsta pe care o ai, daca mai vine si altul imi pot da seama de stresul tau moral.Si totusi a fost un viol, nu un gest facut din dragoste.Ganditi-va la ea! Cum ar putea peste cativa ani sa ii explice acestui copil ca este urmarea unui viol? Mai lasati-ma cu chestii religioase si Dumnezeu si bla bla bla.E viata ei,ea duce sarcina,ea il creste nu Dumnezeu! Ai deja un copil mic, si la varsta aia e cam greu sa fi indipendenta si sa ii poti oferii unui copil tot pentru ca o fata la liceu nu are nimic, de aceea cred ca un alt copil nu este foarte indicat.Sunt impotriva avortului dar in acest caz nu a ales ea sa faca un copil!

| Narcis2007 a răspuns:

Da.

| szergiu a răspuns:

E pacat sa distrugi o viata broken heart.Dar totusi decizia iti apartine. Daca ai sti ce lucruri oribile i se intampla acelui copil in momentul avortului.

| BigBang a răspuns:

Bineinteles,insa tot isi vor da unii cu parerea sau o sa"te sfatuiasca sa nu avortezi", insa tu esti cea care trebuie sa traiasca cu consecintele deciziilor tale si nu ei. Ai o viata inainte si succes.salut

| ombladon a răspuns:

@Kyuubimon ba handicapat' tu ai vrea ca prietena ta sa pastreze copilul unui violator?

| Andreea_2764 a răspuns:

Eu spun.ca ar trebui sa il pastrezi pentru ca pana la urma este copilul tau.dar tu faci ce simti.

| Kyuubimon a răspuns:

Intrebi daca procedezi corect luand viata unui copil? Daca deja ai un copil, al doilea n-ar fi o problema.Si daca speri ca n-o sa-ti para rau,speri degeaba, gandul ca ti-ai ucis copilul te va bantui in fievare clipa a vietii tale, si nu vei scapa de regrete.Si in plus, daca te interesa scoala n-ai fi facut un copil. Dupa ce spui tu, tin sa cred ca prietenul tau te obliga.Pastreaza copilul!

| deea4youu a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea acel copil indiferent daca provine dintr-un viol nu merita sa moara...De ce ai luat decizia asta? Daca crezi ca varsta este un impediment iti poti ruga pe cineva din familie sa se ocupe de bebe, daca tu nu poti.Acel copil nu merita sa moara! Plus ca daca suferi un avort te supui unor riscuri...Nu stiu e decizia ta, dar eu nu as face asa cevawinking
Mult succes!

| Catherine a răspuns:

Parerea mea ar fi sa nu il avortezi.cum sa te rogi pentru copilul pe care il ai. cand sti ca u ai omorat un copil care nici macar nu a vazut lumina sad

| ioska a răspuns:

Esti o harpie, ai omorii un suflet de om? stiai ca dupa 18 zile de la fertilizare se formeaza inima in copilul ala?
nu stiu daca ai zis adevarul sau ai postat la bascalie...pentru ca sa iti aprobe avortul trebuie sa ai peste 18 ani.in spatele surii nu poti avorta, faci hemoragie si in 2 ore esti moarta
in fine, dupa cum gandesti...raman la parerea ca esti harpie

| ioska a răspuns:

Ba eu am fost direct pentru ca is lucruri care nu se leaga in ce zici(prieten, viol, deja 2 copii) si tu esti in clasa a 11-a.nu e deplasata situatia in societatea de azi...ma rog,treaba ta,dar gandeste-te la urmari si nu doar la alea financiare, ca vezi doamne mai ai o gura de hranit ci la sanatatea ta. daca prezinti cazul unui psiholog te va ajuta mai mult, sau un ginecolog-obstretician

| LittleandLiars a răspuns:

Nu ai procedat corect e nu are nici o vina ca tu ai fost violat ...nici tu insa ce vina are acel copil? Ai mai fi aici daca mama ta ar fi facut avort cu tine chiar daca ai fi fost in urma unui viol? Nu cred thinking Decizia iti aprtine insa nu vei ajunge unde iti doresti dupa moarte big grin

| r0xx a răspuns:

Da tea violat incat sa faci un copil? si cine mai exact? nu putea sa isi puna si el un prezervativ?laughing

| melynda explică:

Ioska: tin sa te informez ca am peste 18 ani

| cQsm1N a răspuns:

Avortul=crima,dar ramane la alegerea ta

| ZZG a răspuns:

Buna melynda :*. pai gandeste'te ca totusi copilasul ce'l porti in pantece este un suflet,o viata,un dar de la Dumnezeu ce ar trebui pretuit mai mult ca orice, dar totusi te inteleg, stiu ca de fiecare data cand te vei uita la chipul copilului il vei vedea pe cel al violatorului.nu stiu ce sa zic.fa ce te indeamna inima.dar gandeste-te ca e un copil nevinovat ce merita iubit neconditionat.

| deeaxoxo a răspuns:

Da`gandeste`te ca ii iei viata micii creaturi. Ce vina are copilul ca are un tata... In fine, eu zic sa nu faci asta.Si mai departe sigur o sa-ti para rau...happy

| yo_6138 a răspuns:

Cred ca aceasta este cea mai inteleapta alegere.happy