| Norvegianul a întrebat:

Sa presupunem ca o fata este violata si in urma violului ramane insarcinata. In cazul acesta avortul e o solutie sau ea trebuie sa tina copilul, chiar daca nu poate sa-l intretina?

32 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Singurul drum logic pe care victima il poate urma este la ginecolog.Violul nu este impotriva firii omenesti, ca niste banale animale supraapreciate suntem si noi, dar trebuie eradicat de urgenta.

Desi in mod normal, ma seaca ideea de avort, nasterea unui copil rezultat dintr-un viol are repercusiuni mai grave pe viitor pentru femeie.Si pentru astia de o ard buni crestini si umanisti inraiti, ia verificati voi, vajnici soldati anti-orice bate in afara campului vostru vizual si conceptual, niste efecte ale violului:

http://en.wikipedia.org/wiki/Effects_and_aftermath_of_rape

http://www.healthyplace.com/......-on-women/

Un copil rezultat din viol va fi aruncat mai mult ca sigur la orfelinat.Iar orfelinatul este un tocator de vieti.Nu mori fizic acolo, dar are un efect mai puternic asupra copilului lasat acolo, decat o sentinta de 25 asupra unui puscarias.Iar povestea cu "omori un suflet" este fumata,arhi-fumata chiar.

Copilul e cea mai mare bucurie ce ti-o da Dumnezeu, da, bineinteles! Da' un copil din viol, tot de la Dumnezeu transcede? Fiinte umaniste la suprafata, hidoase si neinduratoare in esenta.Si mai zici de persoanele pro-avort ca sunt "lipsite de suflete".Ia sa va vedem pe voi radiind de fericire, cu un plod, iesit dintr-un viol.Haideti!

| Paulla a răspuns:

De ce să-şi arunce viitorul la gunoi(şi pe al copilului, mai mult ca sigur) pentru o faptă pentru care nici măcar nu-i vinovată? Şi acum vin toţi umanişti frustraţi şi zic 'dar copilul ce vină are?', evident că n-are nici o vină, dar de unde văd eu asta-i irelevant. Vinovant sau nu e tot o fiinţă nedorită, o fiinţă născută din ură şi violenţă, o fiinţă care vă aduce mai multă tristeţe decât chestii pozitive, o fiinţă care va distruge vieţi. Nu ştiu ce ochelari purtaţi voi, dar eu nu văd avantajele în a păstra un copil în urma unui viol. Am menţionat că suntem şi aşa prea mulţi şi nu avem nevoie de toate specimenele născute în urma unei împerechieri dubioase?
Şi cu asta am încheiat, că încep să mă contrazic singură(nu de alta, da' majoritatea dintre voi n-aveţi argumente serioase şi sunteţi plictisitori).
P.S: Mi se pare mai crud să-ţi abandonezi copilul pe dracu ştie unde. Fie îl faci şi-l creştie, fie nu.

| nesuferit a răspuns:

Eu sunt de acord cu avortul, decat sa cresti un copil, fara tata, mai bine deloc.
Iar faza, cu omori un om e cam exagerata, asa putem zice si ca atunci cand dai o laba omori 1000 000 de posibili oameni

| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Să fim serioși.

Analogia ta dintre făt și spermatozoizi, considerându-le pe ambele ca fiind,, posibili oameni'', este una dintre cele mai nefericite.

In primul rând, fătul este deja un OM, chair dacă e,, in construcție''.
NU putem vorbi despre omucid decât DUPĂ ce are loc fecundația per se. Așadar, un bărbat care practică onania nu omoară pe nimeni, pentru că nu poți ucide potențiale ființe umane, ce aberație mai e și asta?

După logica enunțată de tine, fiecare celibatar abstinent sexual din lumea asta, e un criminal in serie. Iți inchipui câți,, posibili oameni'' ucide nefăcând sex?
LOL.

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Fatul nu e deja un om, esti om cand constietizezi ca esti in viata
Ultimu tau paragraf e o aberatie, am zis ca mi se pare normal sa avortezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Dacă nu ești om decât atunci când conștientizezi că ești in viață, putem justifica uciderea unui bebeluș și pe la vreo lună după ce se naște; așa, dacă plânge prea mult și ne deranjează prea tare. Oricum nu știe el prea multe, darămite să fie conștient că e in viață. E o bucată de carne ce smiorcăie intruna.
Când putem spune despre o persoană că este conștientă că trăiește?

Sau ce facem cu persoanele care suferă de handicapuri la nivel cerebral, fie ele congenitale sau dobândite in urma unui accident, care sunt o,, legumă'' suferind de o dizabilitate care le afectează conștiința de sine. Pot ei fi numiți oameni?
Sau ne putem descotorosi de ei ca de niște inconveniențe in calea viitorului nostru strălucit?

Cât despre ultimul paragraf...lasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Dacă este preferabil să faci avort decât să crești un copil fără tată, ce faci dacă tatăl moare când copilul are de 3 ani?
Il ucizi atunci? Că deh...decât să-l crești fără tată.

| ania a răspuns:

Am o fina de 25 de ani, pe care mama ei a nascut-o in urma unui viol, barbatul respectiv a facut puscarie, etc. Mama ei a parasit-o la nastere si a crescut la un orfelinat.De 3 ani s-a casatorit, lucreaza si ii e recunoscatoare mamei ei ca macar i-a dat viata-desi mama n-a facut avort pentru ca si-a dat seama prea tarziu.Acum se viziteaza uneori si desi n-au o relatie prea apropiata e singurul ei copil. Ianintea lui Dumnezeu e crima, mai bine il dai spre adoptie daca nu te poti acomoda cu ideea.

| Anecherry a răspuns:

Atata timp cat avortul este facut in primul trimestru al sarcinii, da, ar fi cea mai buna solutie pentru fata violata.

| Darkmagic a răspuns:

Avortul e o crima, oricum ati da-o dupa cires voi. happy
Scuze, dar asta este.
De asta religiile condamna inclusiv...malahia, onania sau "laba" de care pomenea un user aici.
Pe acelasi principiu ca: "un fetus" nu este o persoana, pot extrapola cu voi la infinit:

- Un fetus nu e o...persoana pana in a treia luna;
- Un crestin nu e ...crestin, pana la botez;
- Un evreu nu e evreu pana in a 8-a zi de la nastere, pana la circumcizie, dar alte sute de mii de insi practica din considerente igienice ori pentru a evita fimoza acest act.
- un nene nu e...matur,winking pana la 14, 16, 18 sau 21 de ani, in functie de cultura din care provine. ETC.
Mai vreti astfel de..."relativitati"? big grin

Nu s-a descoperit inca de la ce "varsta" intra-uterina fetusul capata ceea ce se numeste "suflet" asa ca avortul este crima, oricand il faci.
Ca sa nu o lungesc cu voi, va dau un exemplu care nu poate fi contrazis de nimeni si de nimic:
Stiti cand si mai ales UNDE, un om, se simte cel mai bine din TOATA existenta lui, cel mai perfect, cel mai protejat, cel mai... minunat, sau oricum doriti voi sa denumiti "perfectiunea"?
Ei bine...in corpul mamei lui.
Abia cand paraseste placenta...incepe chinul. happy
Interesati-va...si plecand de la acest fapt puneti-va intrebarea:
ESTE deci avortul, crima, sau nu? happy
Of, of... pustii de pe TPU...

| Darkmagic a răspuns:

happy Bine'nteles ca nu condamn masturbarea. Am pomenit-o doar pentru ca un user a adus-o in discutie.
Daca citea mai mult, afla ca religiile nu condamna onania de exemplu, pentru ca "omoara" niste "milioane" de indivizi cum s-a exprimat el.
O condamna pentru ca orice religie luati voi, de la indienii care se inmultesc fara masura, pana la budisti, crestini sau musulmani, toate, incurajeaza procreerea. happy

| Darkmagic a răspuns:

Sa ne intelegem: happy Eu nu condamn pe nimeni.
Pana la urma, e un aspect al evolutiei sociale. Religia condamna masturbarea de mii de ani, societatea a incetat s-o mai faca de aproximativ 50 de ani, pe considerentul ca asa iti explorezi corpul si/sau sexualitatea.
Poate peste o suta de ani, vor fi "damnati" cumva, indivizii care practica fumatul sau...atletismul. happy Asta n-avem de unde s-o stim. Eu am dat un raspuns, "Avortul e o crima", si l-am argumentat. Daca poate cineva sa contrazica ce am scris acolo, il invit sa o faca. happy

| Darkmagic a răspuns:

Godisnowhere, o sa ma uit la tine, imi pari extrem de instruita. happy
Nu exista decat doua tipuri MARI si LATE, happy de avort "medical":
1. Ca sa salvezi mama de la o sarcina toxica, anomalie genetica, sarcina ce nu poate fi dusa la capat din motive de varsta frageda, etc.
2. Ca sa salvezi copilul, dintr-o mama ce are un accident si la fel, nu-si poate duce la bun-sfarsit actul de procreere.
Tot restul, deriva din aceste doua motive si implica oricum am da-o, o doza de egoism care n-are de-a face cu altruismul uman.
Pentru cine n-a inteles sau vrea neaparat sa se lupte cu logica mea, sa contrazica daca e in stare ce am afirmat mai sus:
Locul in care o fiinta se simte PERFECT, e burtica mamei lui.
IL OMORI daca bagi un forceps acolo, sau nu?
E adevarat, e o alegere, unele mame avorteaza in urma unui viol, altele pentru ca vor o "cariera", ...altele pentru ca nu-si pot "intretine" copilul, dar tot o crima e, oricum ar incerca sa o justifice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avortul nu e niciodată o soluție.

Fata nu e nevoită să crească ea copilul dacă nu și-l dorește sau nu are posibilitățile financiare necesare pentru a-l intreține, are opțiunea de a-l da spre adopție.

Fata este, intr-adevăr, o victimă.
Insă de ce să plătească copilul pentru crima tatălui său?

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce crezi ca e mai inuman? sa-ti dai copilul din brate, sau sa renunti la fetus; fetus care pana in momentul in care nu se dezvolta indeajuns nu poate fi numit persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anecherry):

Și cine are autoritatea de a stabili când e dezvoltat,, indeajuns'' pentru a fi numit ființă umană?

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi-mi unde eşti vin, te violez, te las însărcinată.
După mă pun pe un scaun îmi iau pop corn şi suc şi mă uit cu ochelarii 3D la filmul meu preferat: IPOCRIZIA.
Copilul ălaî ţi va aminti mereu momentele nefericite ale vioului, şi burta mare de asemenea.
Durerea se măsoară în doli. Omul poate suferi până la maxim 45 de doli.
La naştere femeia suportă 57 de doli, echivalentul a 20 de oase rupte simultan.

Hai încercăm?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

1. Dacă ucid copilul, NU voi șterge automat amintirea cumplită a violului. Așa că nu văd unde vrei să ajungi cu asta.

2. Dacă omul poate suferi până la maxim 45 de doli, faptul că femeia supraviețuiește nașterii suportând 57 de doli, ori o face supraom, ori tocmai ai debitat un nonsens.

3. Observ că tu ignori complet consecințele emoționale ale unui avort asupra femeii. Sunt numeroase cazuri in care după avort, femeia a rămas cu traumatisme pe viață, suferind de sindromul postavort. Ca să nu menționăm riscurile pe plan fizic pe care o femeie și le asumă in cazul in care iți dorește un avort (hemoragie uterină, anomalii menstruale, leziunea colului uterin etc. sau chiar infertilitate). Aceste urmări au caracter permanent, ireversibil.

In consecință, este mult mai benefic pentru fată, atât pe plan emoțional, psihic, cât și pe plan fizic să ducă sarcina până la capăt și să suporte durerile nașterii (care nu sunt permanente, procesul nașterii nu durează o veșnicie). Repet, in cazul in care nu are posibilitatea sau nu iși dorește să păstreze copilul, are posibilitatea de a-l da spre adopție.

Te rog să nu ai impresia că incerc să desconsider, să minimalizez suferința, trauma indurată de fată in urma violului. Nici pe departe. Insă in primul rând, nu este corect moral ca acel copil să plătească pentru greșeala tatălui său, iar apoi, este mult mai bine pentru ea insăși dacă duce sarcina la capăt.

Și a propos, aș fi curioasă să văd și eu cum arată un,, dolorimetru''.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa,să umplem pământu lde oameni nedoriţi şi fără viitor. De parcă nu am fi deja destul de mulţi...

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Dacă maică-ta ţi-ar spune azi că taică-tău nu e taică-tău, că e vitreg, adevăratul tău tată a violat-o. Nu ţi-ar impregna o "cicatrice psihologică" adânc în creier? Omul ca şi restul animalelor, plantelor e materie organică. Faptul că oamenii au ajuns să fie specia ce deţine tehnologia de ultimă oră a naturii şi a evoluţiei, "conştiinţa", mă dezgustă deoarece oamenii au de-a lungul mileniilor au dezvoltat cu o mare poftă aroganţa, mândria şi trufia. Conştiinţa e cu două tăişuri. Pe de o parte ne-a permis să dominăm orice altă specie cu ajutorul minţii, pe de altă parte am ajuns la un nivel încât, ne credem mai presus, că suntem fii de zei, că suntem nemuritori, că dacă luăm un glonte în gură nu murim, că doar nu suntem animale de rând.
Sper poate că ai înţeles de ce eu nu văd nicio problemă în a face un avort, în acest caz particular. De fapt nu e imoral nimic până la urmă. Nu există aşa ceva. Moralitatea a fost un concept creat de oameni, mai precis de conştiinţa noastră, pentru ca specia noastră să se înmulţească şi să se dezvolte mult mai uşor şi bine.

Şi ca să terminăm orice discuţii pe viitor, nu există " un creator", sau "creatorul", motivul pentru care nu există nimic înainte de Big-Bang, e acela că nu exista timp. Nevoia aceasta de creator e cauzată de undefect al omului, care percepe lumea doar prin prisma "cauză-efect".
Atât am avut de spus şi închid paranteza rotundă şi cea pătrată şi acolada.

2. Nu e "supraom". Doar la naştere poate suporta acea durere. Aşa e evoluţia, nu? A ***.
Ai copii? Că sigur n-ai, altfel ai fi ştiut prin ce trebuie să treci ca să naşti unul. Eu n-am cum să aflu, pentru că-s bărbat şi mă simt norocos, dar tu pe de altă parte... hehehe. Poţi să iei dvd-urile de la Reader's Diggest, cu Corpul Uman, să vezi ce "hulk" se ascunde în corpul nostru. Şi apoi să-ţi redefineşti standardele pentru "supraom".

3. Aceste caractere sunt izolate şi din câte îmi amintesc nu au loc, în primul stadiu al sarcinii. Şi trăim în secolul 21. News Flash!

Fata aia dacă e în liceu? o obligi să renunţe la educaţie? Ceea ce rezultă la un trai de mizerie. Ceea ce rezultă că viaţa ei şi a copilului vor fi un chin.

Pariu că ai aceeaşi mentalitate cum avem noi moldovenii. "Pâi şi ce dacă o să avem încă 4-5 guri de hrănit, atâta timp cât eu mă simt bine?"
Această mentalitate n-am mai întâlnit-o până acum la femei, că ele duc tot greul.
Un simplu rezumat pentru acest caz:

Ori:
1. Avort, îţi salvezi şansa de a duce o viaţă cât de cât bună şi normală.
2. Nu faci avort şi reduci la minimum atât şansele tale, cât şi ale copilului de a avea un viitor cât de cât plăcut.

Deci tu mai degrabă ai face două vieţi mizerabile, decât să alegi una şi să laşi alta, care cea din urmă nici nu se poate şti cert, dacă va avea un viitor bun sau nu.
Ps: Dacă se naşte cu malformaţii? Dacă mama moare dacă îl va naşte? Are voie să facă avort? Sau săraca e destinată să moară de dragul unei ideologii bolnave create în inima unor peşteri încălzite cu foc de "neanderthal"?

| FaPasSi a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ma gandeste-te daca maicata ar fi facut avort u la ce tastai? la norisori? are dreptate godisnow.macar copilul iti alina durerile cand il vezi chiar daca il dai spre adoptie dupa. GANDESTE MA. ce destul de multi? du-te si fa-ti un dig si ai si plaja. Du-te in nu stiu ce insula si sa fii singur si nu o sa fie asa multi oameni.
eu am un prieten la care maicasa a vrut sa faca avort (mi-a zis maicamea cum discutau) dar a renuntat la idea cu avortul si acum se bucura ca are cine sa o ajute. si la batranete ce ai face? ai sta singur in casa? cine te-ar ajuta?

no bye.
am mers prea departe cu subiectul oricum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Extraordinar.
De unde atitudinea asta de omniscient pe dumneata?
După logica asta, hai să lichidăm orfelinatele și toți ratații fără cariere strălucite.

Dar stai, cine va fi învestit cu autoritatea de a dicta definiția unui,, viitor strălucit'', și conform căror criterii am putea decide care dintre cariere se incadrează in așa-numitul,, standard stereotipic''(despre care nu știm concret cum este), și care nu?
Pentru că dacă pentru o femeie cariera ideală reprezintă o funcție importantă in Parlamentul European, pentru o altă femei, rolul de casnică inconjurată de plozi, o viață de familie implinită, reprezintă un viitor de vis.

Ooo...lume.
Hai la revedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Mă dor ochii minții de la atâta nonsens.

Până la urmă, totul se rezumă la:
,, Omoară-l, scumpă, ca să fii tu fericită. Dă-le-ncolo de principii morale, nu există. Oricum nu ar fi avut un viitor bun copilu' (cred).''

Pa.

| Wøodenpints a răspuns (pentru FaPasSi):

Gândirea de căcat a românului. Face copii ca să aibă cine să-l ajute la bătrâneţe.
Penibil.

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate am citit eu, abia dupa ce i se dezvolta organele se poate numi fiinta umana, abia cand incepe sa ii bata inima, pana atunci e fetus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anecherry):

Oricum, e foarte relativ, draga mea. Și eu personal nu recomand asumarea riscului de a comite un omucid.

Să spunem că vrei să demolezi o clădire dărăpănată pentru a construi un mall. Problema e că nu știi și nu poți afla dacă e vreun om inăuntru. Ce faci? Continui să inaintezi cu foarfeca demolatoare și cu buldozerul, mizând pe șansa că S-AR PUTEA să NU fie cineva acolo?

| nesuferit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma decat sa stau rupt in gura de foame, sa ma uit la cei din jur cu invidie, sa incep sa fur, sa o ard nasol, mai bine deloc frate... ce e asa greu

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fiu inteleasa ca as incuraja avortul. mi se pare dur sa treci prin asa ceva. dar intr-o situatie ca aceasta, in care fata violata nu are posibilitati de a-si creste si intretine copilul in conditii decente, cred ca o solutie ar fi avortul. s-ar ruina sansele atat pentru ea cat si pentru copil de a duce o viata cu un trai cat de cat bun. si dupa cum am mai spus, ar fi de 100 de ori mai inuman sa-ti dai copilul din brate sper adoptie din acest motiv. e crunt, iar trauma si sechelele ar fi mult mai mari decat daca ai avorta fetusul in primele luni ale sarcinii.
dar asta, e doar o parere, cine stie cat de mult ma insel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anecherry):

Ok.
Văd că nu ajungem nicăieri.
Tu o ții cu ale tale, eu am convingerile mele.

Insă in acest caz nu pot afirma, cum fac de regulă, că ai tot dreptul la opinia ta personală. Să știi că nu voi susține niciodată dreptul nimănui la o anumită practică, dacă acesta periclitează in vreun fel dreptul la viață al altcuiva.

Apreciez totuși că iți asumi o anumită marjă de eroare (,, cine stie cat de mult ma insel'').
Te-aș ruga ca măcar să reconsideri serios punctul tău de vedere, să te mai gândești, că nu e un subiect oarecare și nu merită să fie superficial trecut cu vederea.

O seară placută.

| Anecherry a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi lua in considerare ce ai spus. o seara placuta si tie.happy

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ştiu că sună dur, dar am fi mai puţini şi am trăi mai bine dacă ne-am descotorosi de astfel de oameni.
Şi nu înţeleg ce ai cu avortul, pe zi mor mii de oameni în toată lumea, ce mai contează unul în plus sau în minus?
Suntem 7 miliarde,am suprapopulat planeta, gata, ajunge, ar trebui să-i păstrăm doar pe cei care ar putea produce ceva în viaţă, nu toate intilităţile.

| TychoB a răspuns:

Exista unele date stiintifice pe care cei care sunt impotriva avortului din considerente religioase nu le iau in seama sau nu stiu de ele. Avourtul spontan este un fenomen natural care apare mult mai des decat si-ar inchipui unii. Doar 30%-50% din sarcini trec de primul trimestru si de cele mai multe ori femeia nici nu isi da seama ca a fost insarcinata inainte sa faca avort spontan. Acest lucru ar trebui sa iti zica ceva despre 'designul' magnific pe care il avem. Si care e definitia 'vietii'? O adunatura de celule e viata sau doar cand ai organele relativ dezvoltate (creier)?
Edit: source wiki