| anonim_4396 a întrebat:

Băiatul de care imi place s-a uitat frumos la mine si mi-a zâmbit, dar n-am vorbit. As vrea sa vorbim, dar nu stiu cum sa incep sau daca e bine sa incep eu o conversatie si despre ce am putea vorbi. Si cum aflu daca ma place?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Eh, incearca sa-l bagi in seama.
Poate e timid, sau prea orgolios sa faca el primul pas.
Cand il vezi ca zambeste si ca nu zice nimic mergi la el si ii spui ceva gen "Hey, te-am vazut ca te uitai la mine si zambeai, si totusi, nu ai spus nimic, asta inseamna doua lucruri, fie ma placi, fie imi sta parul aiurea, deci, care e varianta?" Eventual poti adauga si o gluma ceva gen "Sa stii ca nu e vina mea ca-mi sta parul aiurea, am incercat sa-l aranjez, dar are o minte proprie" sau "Da, stiu si eu ca-mi sta parul putin aiurea, e chiar asa de grav?"
Bine, daca e sa-i zici asta cel mai probabil o sa fie socat, mai ales de e timid, e clar ca probabil nu o sa te recunoasca ca te placa, si nici nu o sa zica ca-ti sta parul aiurea, o sa incerce sa-si justifice "privirile" iar asta te poate ajuta sa-ti faci o impresie daca te place sau nu.
Oricum ar fi, spre sfarsit ii poti spune "Stii, daca ma placi, poti sa vii sa-mi vorbesti, nu e de ajuns sa ma sorbi din priviri"

Bine, trebuie sa recunosc ca ceea ce am zis eu, poate fi oarecum deplasat, dar, aceste exemple sunt mai mult un model de modalitate prin care te poti baga in seama cu el, fara sa pari disperata si asa mai departe.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate i sa reflectat chipul in dinti tai, mai stii, de ce nu vorbesti cu el?

| IvonneBk a răspuns:

Nu cred ca vei putea afla prea curand daca nu iti faci curaj sa il bagi tu in seama. Poate este timid, sau l-a amuzat ceva la tine de a zambit.