| xPegasus a întrebat:

Baietii… fiinte cu adevarat complicate si de aceea va cer sfatul cu privire la comportamentul lor.
Se intampla undeva prin 2010 (aveam 10 ani) sa-l intalnesc pentru prima data pe respectivul, ce sa zic, am format un cuplu vreo 2 zile, deh, nu locuiam in acelasi oras, venea doar la rude, probabil ar fi fost o relatie mai lunga. Timpul a trecut si, ce sa vezi, in 2014 am ajuns la acelasi liceu, eu Stiinte, el Mie. Cu toate ca il recunosteam (si ma recunostea) nu ne-am vorbit pana in urma cu 2 saptamani cand a intrat in vorba cu mine (pe Facebook, in realitate - eh). Am inceput sa discutam, am incercat sa-i arat ca are sanse, chiar daca nu sunt moarta dupa el (am un crush pe un tip de vreo 2 ani). Ce nu inteleg e ca, desi ma complimenteaza pe messenger, in realitate nu putem vorbi mai nimic, singurul loc unde ne intalnim e scoala: el cu gasca la fumat, eu cu amicii la cafea sau o vorba, ceva, si prin urmare tot ce ajungem sa ne spunem e un "salut!", "salut!". Uneori nici in mediul online nu da prea mari semne de viata, spre exemplu in urma cu vreo 4 zile i-am urat buna dimineata si o zi minunata, raspunsul lui? Seen. Cand sa cred ca l-am plictisit, ma suna sa vorbim (mai nimicuri) si cand cred ca se joaca cu mintea mea imi raspunde la poza zilei (pe messenger) "m-am indragostit" asta dupa ce i-am atras atentia ca nu vrea sa vorbim face2face.
Zau ca nu il inteleg, vrea doar sa-mi suceasca mintile si sa ma lase asa? Nu am timp pentru baieti de genul, dar daca ma place si e prea timid cum sa-i dau un impuls prin a-l ajuta?

1 răspuns:
| RufflePuff a răspuns:

1.In 2010 aveai 10 ani si in 2014 erai la liceu?
2. Sunt baiat si mereu ma confrunt cu aceasta problema (ca asta cred fetele), iti sugerez sa ii spui ca il placi, spontan ceva de genu:

Buna/Hey/Salut/orice
Ce faci?
Bine, tu?
De asemenea
As dori sa iti spun ceva
ce anume?
uite, te plac dar tu ba esti distant, ba dai semne ca ma placi
>>>
si de aici poti vedea rezulatatele, sugerez sa fii directa, iar acest tip de conversatie este lung si daca ai timpul necesar, abordeaza-l deoarece va da raspunsuri clare, pune cat mai multe intrebari si spune tot ce gandesti, nu te ascunde, si de obicei spui unui prieten: stii uite ce simt/ gandesc depre el/ea dar de ce nu ii spui ei/lui? acesta este sfatul meu pentru tine: Fii directa