| dvdand a întrebat:

Buna ziua!
Am mai pus intrebarea aceasta dar nu cred ca am expus cazul in totalitate. La inceputul relatiei, intr-o seara, in timp ce stateam in pat si vorbeam, radeam, iubitul meu mi-a spus ca vrea o iubita mai frumoasa. M-am suparat, dar nu i-am zis in seara aceea. Am adormit suparata. In dimineata urmatoare i-am spus ca m-a suparat si a zis ca a spus in gluma acel lucru. Eu cred ca nu e gluma. Sau nu in totalitate. Suntem impreuna de 7 luni. De atunci am dormit impreuna, stam mereu impreuna, imi zice ca ma iubeste, ca ma place mult. Acuma mai nou zice ca sunt cea mai importanta pentru el si ca nu are pe cineva mai important in viata. Face gesturi dragute. Daca nu era faza aia de la inceput as fi zis ca e perfecta relatia, dar eu nu il pot ierta. Simt ca e patata relatia noastra de evenimentul acela si nu pot sa il uit. Nu stiu ce sa fac. Imi e drag, il iubesc. Ironia sortii este ca prima data cand am venit cu el la ai mei acasa mama mea a zis ca este urat. Asta a fost dupa ce mi-a spus el ca vrea o iubita mai frumoasa. Nu am spus nimanui pentru ca imi e rusine sa zic cuiva. Pe langa asta am vorbit o data despre cum ar atata fata perfecta si el a zis bruneta creata si cu ochii albastri. Eu nu arat asa. M-a afectat si raspunsul acesta. Uneori visez ca place alte fete in stilul care cred ca ar prefera el. Nu stiu ce sa fac. Sunt prima lui iubita. Poate ma iubeste pentru ca sunt prima si acum experimenteaza sentimentul, dar o data ce ii trece va dori alta fata. Sunt si cu 4 ani mai mare..Chiar nu stiu ce ar trebui sa fac. Tin la el si el zice ca tine la mine, dar nu cred ma iubeste cu pasiune si ca ma vede cea mai frumoasa fata...

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu pune la suflet doar o vorba spusa in gluma. Daca ai să o tii tot asa, relatia voastra se va incheia.
Toti barbatii visăm la femeia perfecta.
Dar daca am intâlni-o, nu am sti ce sa facem cu ea.

| dvdand explică (pentru darrio2007):

Eu nu cred ca este doar o gluma

| darrio2007 a răspuns (pentru dvdand):

Adică vrei sa spui ca a avut dreptate?

| dvdand explică (pentru darrio2007):

Pai cred ca e ceea ce si-ar dori.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca si tu vrei un barbat mai potent in pat, care sa te satisfaca sa simti si tu cum ai organse vaginale multiple...
Ori spune-i ca visezi la un barbat mai inteligent, ca sa te aprecieze pentru ceea ce esti si cum esti.

| lpavel a răspuns:

Mda, pacat ca tu il iubesti sincer iar el te place pana nu va gasi pe alta... Relatia voastra sigur nu va dura ani dar invata sa traiesti momentul si nu pune la suflet orice spune!
Si cel mai important: nu te atasa de el prea mult emotional ca vei suferi mult cand va veni clipa despartirii, ca sigur va veni mai devreme sau mai tarziu, toate semnele asta arata!

| dvdand explică (pentru lpavel):

Eram pe punctul sa ne despartim. A plans si a zis ca nu vrea asa ceva. Tot ini zice ca vrea sa fiu a lui. Ca nu vrea alta fata. Nu stiu ce sa cred? Care sunt semnele ca ne vom desparti? Nu imi dau seama. As vrea sa mearga bine, dar daca nu poate merge nu mai vreau sa ne pierdem timpul unul altuia

| lpavel a răspuns (pentru dvdand):

Daca a plans cand a auzit de despartire atunci se schimba situatia... asta inseamna ca te iubeste mult dar nu stie sa ti-o arate, mai vorbeste si aiurea din cauza asta nestiind ca te raneste.
Dupa acele criterii am zis ca relatia voastra nu va rezista ca parea ca se joaca cu tine dar daca zici ca a plans, de asta nu foarte multi barbati/baieti sunt capabili, deci sigur te iubeste mult dar nu stie sa ti-o arate, poate o data va invata.
Dar chiar si asa nu te baza pe el 100% pentru ca nu prea exista baieti care au ramas cu prima iubita, deci ramai cu capul pe umeri. Stiu ca dragostea e frumoasa daca te lasi purtata de val DAR cu cat valul te va duce cat mai departe cu atat va durea mai mult o eventuala despartire!

| dvdand explică (pentru lpavel):

A plans si cand ne-am sarutat prima data. Plange destul de usor cand vorbim de relatia noastra. Nu stiu ce sa cred. Cand reamintesc de acel eveniment zice insista ca a fost o gluma si cand ii spun sa recunoasca ca nu ma supar zice ca nu are ce sa recunoasca ca nu e asa. Nu stiu ce sa cred, ce sa fac. Vreau sa pot sa am incredere deplina in persoana de langa mine, sa o pot iubi fara a-mi fi teama ca ne vom desparti candva.

| VoidEternal a răspuns:

Ești cu 4 ani mare dar trebuie sa te maturizezi urgent. Și să începi să trăiești în lumea reală. Altceva nu îți mai spun, că ți-am spus totul data trecută.

Dar îmi place de voi ăștia care puneți o întrebare de oricâte ori e nevoie ca să auziți răspunsurile pe care le vreti, care vă validează părerile și vederile.
Chiar nu înțeleg de ce va mai deranjați sa mai întrebați.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Nu mai pot sa vad raspunsurile la intrebarea trecuta. Au fost multe si cu pareri foarte diferite. Da, as vrea sa mi se valideze ce gandesc eu. Dar daca sunt mai multe pareri negative atunci o sa tin cont de ele. E o situatie in care chiar nu stiu cum sa procedez.

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

Căutând suficient de mult până la urma o să găsești. Asta nu înseamnă neapărat că și au (aveți) dreptate.

After all, până si adepții teoriei că Pământul e plat au un fan club.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Am pus intrebarea la doua categorii si cred ca de la una din categorii s-a sters, astfel ca nu mai pot sa vad raspunsul tau.

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

Daca chiar voiai să tii cont și să analizezi răspunsurile primite nu ai fi șters întrebarea. Dar ai sters-o pentru că nu ai primit răspunsurile pe care le așteptai. Și cu siguranță orice ți-ar zice oricine tu tot ca tine o sa faci. So why bother asking in the first place?

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

In fine, atunci nu ai sters-o tu.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Nu am sters-o eu. Chiar as vrea sa revad raspunsurile la acea intrebare. Le-am cautat si zilele trecute, dar nu le-am gasit.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Poti,te rog, sa imi zici din nou parerea ta?

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Esti cel care a spus ca si sotia ta este cu 3 ani mai mare? Si ca va aratati unul altuia fete frumoase?

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

Da, printre altele.

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

Asta a fost răspunsul meu.

Poveștile alea din filme și cărți cu "pentru mine ești cea mai frumoasă", "nu mai exista alte femei pe lumea asta pentru mine" sunt doar atât, povesti. Ficțiune.

That being said, faptul că există alte femei care arata mai bine decât tine nu înseamnă că el nu te-ar iubi sincer sau că te-ar înșela daca ar avea ocazia. Faptul că vede o fată și consideră că e frumoasă nu înseamnă că te-a înșelat. Soția mea uneori îmi arată ea fete pe strada și îmi zice uite ce frumoasa e aia. Alteori fac eu asta. Avem ochi in continuare, nu ochelari de cal și suntem suficient de maturi încât să deosebim vrăjeala de realitatea practică. Când ți-a spus ce ți-a spus, fiind la începutul relației omul nu te cunoștea așa bine, nu știa că printre altele, nu ai simțul umorului.

Faptul că te deranjează atât de mult treaba asta și că după 7 luni încă ții ranchiuna, spune lucruri despre tine, nu despre el, mostly că ești complexată și nesigură și că nu ai deloc încredere în tine, în el și în relația voastră.

O relație sănătoasă nu e una care poate fi dărmată de o glumă, fie ea și una proastă. Iar un om înțelept nu tine ranchiună. Ori înțelege din start că e o chestie peste care nu poate trece, ori iartă și uită nu stă cu lunile să se gândească la un rahat. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Again, daca recunoaste ca exista fete mai frumoase decat tine, nu inseamna ca nu te iubeste. Cred ca si tu realiezi asta. Ar fi ridicol sa lasi acest singur aspect sa strice o relatie care altfel functioneaza.

Si sotia mea e mai mare cu aproape 3 si pentru asta nu am vrut niciodata una mai tanara. Maturitatea a fost o calitate pe care am apreciat-o mereu la ea. Iar in ceea ce priveste sanii, barbatii ar vrea in aproapte toate situatiile unii mai mari. Din tot ce ai povestit, inca nu vad niciun motiv bun sa-ti cauti pe altcineva. Astea sunt toate proiectii ale nesigurantei tale. Bucura-te de relatie asa cum e ea si incearca sa nu ii dai o miza mai mare decat e necesar. Depinde aici si de varsta ta, dar ok, sa zicem ca la un moment dat relatia voastra se va incheia din varii motive. E sfarsitul lumii? Nu cred.

Mai bine te bucuri de ce ai in loc sa te stresezi singura analizand scenarii ipotetice care poate nici nu se vor materializa vreodata.

Pana acum din ce vad eu, motivul cel mai puternic pentru care relatia voastra ar putea lua o intorsatura proasta este chiar lipsa ta de incredere in tine, nu faptul ca ai sanii mici sau ca el e mai tanar.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Iti multumesc. Problema este ca nu sunt convinsa ca a fost o gluma.

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

Șiiiii ne-am întors fix la inceput. happy

Cum ziceam, niciun fel de răspuns nu îți va schimba ideile. Good luck.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Dar cum ma pot convinge? Nu stiu daca vorbeste vocea interioara sau doar paranoia in mine

| VoidEternal a răspuns (pentru dvdand):

Să știi că iubirea adevărată e liniște. Nu zgomot, nu un foc de artificii care te orbește 3 minute și care apoi lasă în urmă doar un fum înțepător.
Iubirea e sentimentul de acasă, e tăcere confortabilă, iubirea se transmite prin vârfurile degetelor. Un sărut al persoanei iubite trebuie sa te duca cu gândul la dimineața de Crăciun, nu la noaptea din club.
Cu cel care îți răscolește măruntaiele când îl vezi ai o aventura. Cu cel care te simți safe și la căldură fara vorbe, ai o FAMILIE.

Think about that.

El pare că simte asta. Tu vrei artificiile.

| dvdand explică (pentru VoidEternal):

Nu vreau artificiile. Si eu vreau sa simt la fel, doar ca eu nu pot sa simt stiind ca nu sunt suficienta pentru el.

| Madaxo97 a răspuns:

Poate chiar a glumit. daca spui ca te tratează bine, ca iți arată afecțiune, iubire, nu mai fii asa plină de nesiguranță din cauza unei vorbe mărunte. Si daca nu e să dureze, asta e, nu face așa o mare dramă, baiatul, fiind tu prima pentru el, ar putea avea curiozitati si in altă parte, sau pur si simplu sa bifeze mai multe fete pentru a acumula experiență. Dacă se va ajunge la asta nu fi trista ca se termină, bucură-te de momentele frumoase avute, nu înseamnă ca nu ai fost specială pentru el sau ca nu i-a plăcut de tine. Acum rămâne de văzut unde duce relația si cat va ține, depinde de amândoi, bucurați-vă de prezent, nu te mai gândi la viitor ca poate va placea pe alta. Daca va fi asa, asta e, ce e al tau e pus deoparte oricum.

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Il lasi in momentul acesta! Nu are niciun drept sa te faca sa te simti prost, de cat cu unul ca dansul, mai bine forever alone!

| dvdand explică (pentru AntonIacobescu619):

Chiar daca de atunci nu mi-a mai zis nici o chestie de genul si imi zice ca ma iubeste si ca vrea sa fie mereu cu mine?

| dvdand explică:

Imi zice ca e foarte linistit langa mine. Eu nu ma simt linistita. Nu ma simt si din cauza ca am dormit asa repede impreuna si cred ca ne vom plictisi unul de celalalt

| lpavel a răspuns (pentru dvdand):

Asta se intampla in orice relatie! Monotonia, plictiseala apare in orice relatie dupa un timp, in unele relatii dupa un an iar in altele dupa maxim 5 ani iar atunci se va vedea daca acea relatie a fost sa fie pentru totdeauna sau doar de moment.
Pe tema asta se poate vorbi la nesfarsit... cum am mai zis, traieste momentul si lasa grijile viitorului ca oricum nu o poti contola, va fi ce va fi!