| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Barbatul are lubrefiant natural, cei cu penisul circumcis nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lubrifiantul natural care ''unge'' suprafata glandului penian este asa numita SMEGMA, care este o substanta organica formata in principal din grasime (sebum) si este produsa/secretata de niste glande specializate care sunt situate in epiteliul/mucoasa care tapeteaza partea interioara a preputului.
S M E G MA, este o secretia aflata sub preputiul care protejeaza glandul penian. Este un lichid pastos (sau vascos) care se aduna la nivelul glandului sau in adancitura santului balanopreputial situat intre gland si corpul penisului. Este compus din mai multe substante, dar componenta principala este grasimea (sebumul) secretata de mucoasa (epiteliul) care tapeteaza partea interioara a preputului. In afara de grasime, smegma mai contine si mucus produs de glande microscopice care exista pe traseul uretrei, precum si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, de pe gland sau canalul uretrei. Smegma este produsa cu rolul de a ''unge'' si de a hidrata piele extrem de fina a glandului. Are rolul de lubrifiant necesar deoarece, la fiecare erectie, preputul se deplaseaza/misca pe suprafata glandului si daca lipseste aceast unguent/secretie se produce fenomenul de ''uscare'' a pielii fine care acopera glandul, ceea ce poate provoca aparitia/producerea iritatiilor. Rolul de lubrifiant poate fi remarcat si in cazul actului sexual, insa de obicei intr-o masura mult prea mica. Incepand cu anii pubertatii si pe urma in adolescenta cantitatea de smegma produsa creste odata cu varsta si dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa intrarea lor in activitate. Atunci cand secretia de smegma este mai abundenta, grasimea se poate acumula sub preput si sa apara asa numita ''branzica''. De obicei cantitatea de smegma produsa zilnic este relativ mica si imediat se intinde si unge mucoasele si mentine umezeala perfecta a glandului. In cazul in care este produsa prea multa smegma incat aceasta se acumula si daca nu este indepartata prin spalare intr-un timp scurt, atunci bacteriile existente in continutul sau incep sa se dezvolte galopant/aberant si provoaca descompunerea celulelor moarte exfoliate si in urma procesului chimic de descompunere, smegma devine urat mirositoare si poate favoriza aparitia unor infectii. Din acest motiv spalarea zilnica a penisului reprezinta o masura de igiena strict necesara. Smegma este folositoare doar daca este proaspat secretata motiv pentru care partea interioara a preputiului trebuie zilnic spalata pentru a indeparta smegma veche si impiedicata acumularea sa.
Fiindca In cazul tau nu exista preputiul si ca atare nici glandele secretoare amintite, nu se produce acest unguent cu rol si efect hidratant natural, ceea ce in timp ar putea sa favorizeze aparitia efectul de ''uscare'' si craparea/fisurarea pielii glandului. Din acest motiv este posibil sa ajungi in situatia in care sa fii nevoit sa incepi sa folosesti creme, unguente sau lotiuni care au efect hidratant/emolient atunci cand sunt aplicate pe pielea fina. Multa sanatate

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Cu preput sau fara, n-ai nici un lubrifiant, tipele sunt responsabile de partea asta.